MHP'de muhalefet üst kurul listesini istedi

 Milliyette yer alan habere göre 1 Kasım seçimleri sonrası MHP’de olağanüsüt kurultay kazanı kaynamaya başlamıştı. Kurultay tartışmaları  Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararıyla yeni boyut kazanmıştı. Mahkeme kararını MHP yönetimi, Yargıtay’a taşırken, yeni bir tartışmasının da fitili ateşlenmiş oldu. Muhalifler sürecin mahkeme kararına uygun şekilde yürüyeceğini ve temyiz incelemesinin beklenmeye gerek olmadığını düşünüyor. MHP yönetimi ise karar kesinleşmediği gerekçesiyle kongre yapılamayacağını dile getiriyor. Peki kimin eli daha güçlü, kurultay olacak mı olmayacak mı? 

HEYET: ÜST KURUL DELEGE LİSTESİNİ İSTEDİLER

Ali Sağır, Ayhan Erel ve Mehmet Bilgiç,’ten oluşan çağrı heyeti dün kurultay tarihini 15 Mayıs olarak açıkladı. MHP yönetiminden, anında  “Karar yok hükmündedir”  açıklaması geldi. Çağrı heyeti bir adım daha atarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan delege listesini istedi. Daha sonra ise liste ve kurultay salonunun ismiyle birlikte Çankaya İlçe Seçim Kurulu’na başvuru yapacaklar. Genel Başkan adaylarından Meral Akşener’in avukatı Uğur Tarhan kurultayın neden toplanması gerektiğini, MHP Merkez Disiplin Kurulu Sekreteri Avukat Mete Han Özkan ise neden toplanamayacağını milliyet.com.tr’ye anlattı. 

KURULTAY TOPLANABİLİR ÇÜNKÜ…

Genel Başkan adaylarından Meral Akşener’in avukatı Uğur Tarhan, parti yönetimini, çabalarının nafile olduğunu vurgulayarak “Bunların tamamı kongreyi yaptırmamak için yapılan çalışmalar. Yok hükmündedir diyorlar aslında yok hükmünde olan mahkeme kararıyla yapılacak kongre değil, ülkücü iradeden kaçan zihniyettir” dedi. MHP yönetiminin mahkemenin de yetkisiz olduğunu savunduğunu belirten Tarhan “Ama mahkeme kararını verdi. Süreç bu karara uygun işleyecek. Mahkeme kongreye gidin diyor, bir değişiklik için karar vermiyor ki. Belki kurultayda tüzük değişmeyecek. Demokratik ve meşru hak çağrı heyeti eliyle yerine getirilecek ”dedi. 


Muhalifler şu gerekçelerle olağanüstü kurultayın toplanması gerektiğini düşünüyorlar:

*Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, kurultayı toplayın kararı verdi ve çağrı heyeti atadı.

*Mahkeme kararına itiraz edilse bile onun sonucunun beklenmesine gerek yok çünkü, 548 delege imza vermiş, yeterli çoğunluk var ve tüzüm değişikliği yapacak olan kurultay delegeleridir.  

*Mahkeme kararı telafisi mümkün olmaya zararlar doğurmaz

*Çankaya İlçe Seçim Kurulu seçimle ilgili karar veremez,  çağrı heyete bildirimde bulunacak, kurul onu listeyi askıya çıkaracak. 

*Liste askıya çıkacak yönetim belki itirazda bulunabilirler,

*Örnek, Saadet Partisi ve Demokrat Parti kararları var.

*MHP yönetiminin yürütmeyi durdurma talebi yok 

 
KURULTAY TOPLANAMAZ ÇÜNKÜ….

MHP Merkez Disiplin Kurulu Sekreteri Avukat Mete Han Özkan kurultayın neden toplanamayacağını anlattı. Temyiz süreci bitmeden yapılan açıklamaların bir anlam ifade etmediğini söyleyen Özkan şunları dile getirdi: 

‘15  MAYIS AÇIKLAMASI YOK HÜKMÜNDEDİR’

Ankara 12'inci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin atadığı çağrı heyetinin yaptığı açıklamanın hukuki bir dayanağı yok. Süreç aşama aşama ilerliyor. İlk derece mahkeme tespit niteliğinde bir karar verdi ve üç kişilik bir çağrı heyeti atadı. Ancak biz bu mahkemenin kararını temyiz ettik. Çağrı heyeti üyeleri oturup konuşmuş ve 15 Mayıs’ta kurultay toplama kararı vermiş.

Ancak kesinleşmemiş mahkeme kararına dayanarak çağrı heyetinin kendilerini görevli sayarak bir tarih açıklamaları hem açıkladıkları tarih hem de kendilerinin görevinin başladığın yönündeki iddiaları hukuken yok hükmündedir.ÇANKAYA İLÇE SEÇİM KURULU’NA BAŞVURU YOK 

Çağrı heyetinin Çankaya İlçe Seçim Kurulu’na başvurusu ve oradan çıkmış bir karar yok. Ayrıca başvurduklarında seçim kurulunun ne karar vereceğini kimse bilmiyor.İlçe seçim kurulunun vereceği karara iki tarafında itiraz hakkı var. Bütün bu süreçler işletilmeden nasıl kongre toplayacaklar. Bütün bu süreçler sonuçlanmadan kongrenin toplanması hukuki değildir.

ÇAĞRI HEYETİ BAĞIMSIZ DEĞİL

Kaldı ki çağrı heyetinde yer alan kişilerin genel başkan aday adayları ile paralel olarak aynı veya yakın tarihlerde kongrenin toplanacağını ifade etmeleri tarafsız olmadığını gösterir. Çağrı heyeti ile genel başkan aday adaylarının benzer söylemleri, heyetin başkan aday adayı kişilerce yönlendirildiklerini ortaya koymaktadır.”

NEDEN YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEBİNDE BULUNMADILAR?

Muhalifler MHP avukatlarının mahkeme kararını temyiz ederken n ‘yürütmeyi durdurma veya tehiri icra’ talebinde bulunmadığını öne sürdü. Avukat Mete Han Özkan,‘Kararın uygulanmasının geri bırakılmasını istemek hukuken mümkün değildir” dedi. Gerekçesini de şöyle açıkladı: 

Ankara 12'inci Sulh Hukuk Mahkemesi, gerekçeli kararında Türk Medeni Kanunu'nun 75/2'nci maddesi uyarınca  davanın kabul edildiğini açıklamıştır. Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 367/2'inci maddesi 'Kişiler hukuku, aile hukuku ve taşınmaz mal ile ilgili ayni haklara ilişkin kararlar kesinleşmedikçe yerine getirilemez' hükmüne yer verilmiştir. Yani  bu karar kesinleşmeden icra edilmesi, yani uygulanması yani kongrenin toplanması hukukin mümkün değildir. Kanun maddesi çok açık bir şekilde bu tip kararların kesinleşmeden uygulanamayacağını belirttiğine göre, yerel mahkemenin kararı Yargıtay nezdinde temyiz edilirken dilekçede kararın uygulanmasının geri bırakılmasını istemek hukuken mümkün değildir. Bu açık hükümlerden anlaşılacağı üzere çağrı heyetinin yetkisi ancak Ankara 12'inci Sulh Hukuk Mahkemesi kararının Yargıtay denetiminden geçmesi ve bu kararın onaylanması halinde geçerlilik kazanacaktır. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
neval kavcar 5 yıl önce

bu işte döndüğü iddia edilen milyon dolarlar eritilmiş kurşun gibi boğazlarından aksın inş. ülkücü şehitlerimizin kanlarında boğulsunlar

Misafir Avatar
Mehmet 5 yıl önce @neval kavcar

ocaklarına ateşlerde düşsün mü :)) vatan millet edebiyetıyla kene gibi emdiniz milletin kanını haysiyetsiz bedbahtlar,geri adım yok,yılmak yok,balgat sultasını yıkacağız,bahçeliden mhp yi,recebden ülkeyi kurtaracağız,statükocularla,koltuk sevdalıları ile,yandaşlarla,beslemelerle kaybedecek zamanımız yok bunlara laf anlatmaya çalışmak zuldür,herkes hak ettiyi gibi yaşar yönetilir,tüm vatanseverler,ülkenin geleceyinden endişe duyanlar,milliyetci hareket sevdalıları ve ülkücü irade 15 maytısta ankarada olacaktır,bedel ödemeyi göze alamayanlar ne yanımızda nede karşımızda durmasın,karalıyız,hak hukuk ve adalet tecelli edene kadar mücadele edeceyiz,mesele receble bahçelinin ikbal meselesi deyil memleket meselesidir,teferruat bile olamazlar

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
hadi oradan 5 yıl önce @neval kavcar

kötü söz sahibine aittir utanmadan bir de beddua ediyorsun komicaların beslemesi 20 senedir kene gibi yapıştınız partinin kanını emiyorsunuz doymadınız mı ? ülkücü şehitlerin ve başbuğun kemiklerini sızlatanları ülkücüler çok iyi biliyor akillerle havuz medyasıyla türk ve ülkücü düşmanlarıyla işbiliği yapanları hatemilerden aman dilenenleri saray medyasına röportaj verenleri metinerlerin desteklediklerini ibretle izliyoruz o şehit ülkücülerin kanında siz boğulacaksınız o ülkücü şehitler bahçeli ve huzur evi avaneleri 20 sene koltuklarına yapışsınlar akp ye hizmet etsinler diye mi şehit oldular bre gafiller ? o ülkücü şehitler genel merkez beslemelerinin kenelerin rantı çıkar ve menfaatleri bozulmasın diyemi can verdiler ? utanmazlar !!!

Beğenmedim! (4)
Avatar
neval kavcar 5 yıl önce

akşener, koray aydınla bahçeli aynı yaşta. ne huzur evi sakini? boş boş konuşmada üstünüze yok. sizler mhp'yi bop planına alet etme çabasındasınız. hangi mantıkla meralin peşindesiniz. geçmişi sıfır, kendisi faul. adınıza ben utanıyorum.