Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a Genel Kurulda 'istifa' çağrısı
 Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın "Yeni anayasada laiklik olmamalı" açıklaması Meclis Genel Kurulunda tartışmalara neden oldu. Tek tek söz alan milletvekilleri, Atatürk ilkelerinden vazgeçilemeyeceğini belirterek İsmail Kahraman'ı istifaya davet etti. 


"Başkanı hatasından dönmeye davet ediyorum"

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İsmail Kahraman'ın açıklamasının kişisel görüş olarak geçiştirilemeyeceğini belirterek, "Milletin iradesi olan Meclisin Başkanıdır Sayın Kahraman. Laiklik üzerinden tartışma başlatmak toplumu kutuplaştırmaktan başka bir anlam ifade etmez. Laiklik Türkiye Cumhuriyetinin temel değerlerinden biridir. Bu değerler üzerinden kutuplaştırmasına izin vermeyeceğiz. Sayın Başkanı bu hatasından dönmeye davet ediyorum" diye konuştu.

"İsmail Kahraman ağzındaki baklayı ortaya çıkarmıştır"

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken toplumda 'laikler' ve 'dindarlar' diye yeni bir tartışma yaratılmaya çalışıldığını bildirerek, "İsmail Kahraman ağzındaki baklayı ortaya saçmıştır. AKP hükümetinin dayatmak istediği baskıcı rejim değişikliğini dini kılıf olarak kullanarak hayata geçirmeyi teşhir etmiştir. Bu toplumda laikler ve dindarlar diye yeni bir tartışma yaratarak rejim değişikliği çabaları dini hassasiyeti olan insanları homojenize ederek başarmaya çalışıyorlar. Laikliğin olması gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Meclis Başkanının açıklamasını protesto etmek isteyen halka yönelik yapılan polis müdahalelerini, kınıyoruz. Halka yönelik saldırıları kabul edilemez" dedi.

"Türkiye bu Meclis Başkanı'nı taşıyamaz"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise vahim bir tablonun ortaya çıktığını kaydederek şöyle konuştu:

"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyen Meclis'ten en önemli ilkenin anayasadan çıkarılmasını savunan bir Meclis Başkanı'nı bu Türkiye taşıyamaz. Bu Meclis Başkanı kanunlarımıza aykırı davranmakta. Türkiye'nin kuruluş felsefesini sabote etmektedir. Üzerinden çokça zaman geçen bu konuşma düzeltilmediği gibi teşvik edilmektedir. Elimizin tersiyle itiyoruz bunları. CHP Meclis'te bulunduğu sürece laiklik ilkesi anayasada kalacaktır. Belki Meclis Başkanı başka yerlere gidecektir ama CHP laiklik ilkesine sonuna kadar sahip çıkacaktır." 

"Anayasa değişikliğinde laiklikle ilgili ne bir ifade ne bir kavram var"

AK Parti Grup Başkanvekili Çoşkun Çakır, laiklik kavramının tarihsel sürecini anlatarak öteden beri din ve devlet ilişkilerinin tartışmalı konular olduğunu anımsattı. Çoşkun Çakır şunları söyledi: "Laikliği benimsedik ve anayasamızda yer aldı. Anayasada yer aldığı müddetçe buna bağlı kalmak durumundayız. Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ı savunacak değilim. Bu ödevim ve görevim değil. Laiklikle ilgili konuşulanlardan hareketle bu tartışmayı bağlamından çıkarmak suretiyle arkasından gelen tartışma laikliğin nasıl algılandığını bize örnek gösteriyor. Aldığım notlarda 'Cumhuriyet düşmanlığı, şeriat çağrısı, hezeyan, anti demokrasi'. Birileri laikliği benimser yada benimsemez asla zorla benimsetilemez. Laikliğin uygulamasıyla ilgili dünya kadar sorunlarla karşı karşıya geldik. Anayasa Komisyonu Başkanı da ifade etti. Anayasa değişikliği bağlamında laiklikle ilgili ne bir ifademiz ne bir kanaatimiz var."

"Cumhuriyetin değerlerine sadık kalındı ve kalınacak"

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, konunun kapanması ve gündeme geçilmesi için şunları söyledi: "Bu ülkede cumhuriyetle kimsenin problemi yoktur. Cumhuriyetin değerlerine sadık kalındı sadık kalınacaktır. Laikliğin tanımıyla ilgili farklı anlamlar yükleyen oldu. Bunu bağlamından koparmak suretiyle bu tartışma içinde tartışma dışında hakarete varan yeni tartışmalar yaratmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Sayın başkan bu manadaki meramını çok net şekilde ifade eder kanaatindeyim."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.