Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından “Amed 2015-2019 Startejik Plan Forumları’nın 6’ncısı düzenlendi. Kentin sorunlarının değişik kesimler tarafından tartışılması amacıyla düzenlenen forumda ‘yerel ekonomi’ konuşuldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan Eşbaşkan Gültan Kışanak, bölgenin küresel ekonominin dışında bırakıldığını söyledi. Ekonomik çarkı güçlü bir şekilde döndürmek için bütün imkanlara sahip olduklarını vurgulayan Kışanak, demokratik özerkliğin yolunun güçlü ekonomiden geçtiğini savundu. 

ÖZETLE

Demokratik Özerklik yine gündemde. Belediye özerkliğin ekonomlik boyutu tartışıyor.

Biz yerel yönetimlerde siyasal perspektif olarak halkın kendi kendisini yönetmesini arzuluyoruz, seçim kampanyamızı böyle yürüttük. Öz yönetimin hayata geçirilmesi için, öz ekonomiyi, yerel ekonomiyi güçlendirmeyi birinci madde olarak önümüze koyacağız. Eğer ekonominiz güçlüyse, sivil toplumunuz güçlüyse, sosyol olarak dinamik bir toplumsanız, siyaseti belirleme şansına sahip olursunuz. Bize dayatılan yokluk ve hiçlik politikasını kırdık, şimdi dinamik bir toplum olarak güçlü bir toplum olarak tarih sahnesinde yer almak, kendi kendimizi yönetme iddiamızın gereklerini ortaya koymak için bu güçlü ekonomik çarkı oluşturmamız ve çarkın işlemesi için her birimiz o çarkta bir dişli olmamız gerekir.”

"Güçlü ekonomi, güçlü siyaset"

Toplantının ardından Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan Kışanak, demokratik özerkliğin sadece siyasal alanda tartışılmaması gerektiğini belirtti. Kışanak”Katı merkezyetçi yapı bize ekonomik olarak fayda sağlamadı. Kürtlerin yaşadığı bölge giderek geri kaldı, her geçen gün geriliyor. Katı merkezyetçi yapı güçlenmemize imkan sağlayan bir yapı değil, yerel ekonimiyi güçlendiren bir yerden çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz.  Ekonomi güçlenirse siyaset te güçlenir, bu bir anlamda kendi ayakları üzerinde durma çabasıdır. Yerel ekonominin, kentlerin, halkların kendi ayakları üzerinde durması son derece önemlidir. Ekonomilerini güçlendirirlerse, sosyal siyasal ve kültürel etkileri de artacaktır”dedi.

Kaynak:Al Jazeera