Kılıçdaroğlu'na Verilen Cezalar Yargıtay'dan Döndü

Yargıtay'ın, yerel mahkemenin Başbakan Ahmet Davutoğlu lehine, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun aleyhine verdiği üç kararı da bozduğunu CHP Basın Merkezi duyurdu. Açıklamada, Yargıtay'ın bozma kararında, "Siyasi hüviyete sahip şahısların kendilerine yönelik sert, ağır ve hatta incitici eleştirilere de katlanmaları gerektiği" şeklindeki AİHM hükmünü hatırlattığı belirtildi.

"SERT SİYASİ ELEŞTİRİ MAHİYETİNDEDİR"

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin bozma gerekçesi şöyle:

"Her iki taraf da siyasi hüviyete sahip kişilerdir. Davaya konu konuşmada, hükümet ve davacı bakan tarafından yürütülen dış politika ve dış politikadaki başarısız sonuçlar eleştirilmektedir. Dış politika konuları ulusal konular olup muhalefet tarafının siyasal denetimine tabidir. Bu nedenle davacının bu denli siyasal eleştirilere katlanma yükümlülüğü bulunmaktadır. Konuşma bütünü itibari ile sert siyasi eleştiri mahiyetindedir. Bununla beraber AİHM'nin kararlarında da belirtildiği üzere siyasi hüviyete sahip şahısların kendilerine yönelik sert, ağır ve hatta incitici eleştirilere de katlanmaları gerekir."

YARGITAY YEREL MAHKEMENİN KARARINI BOZDU

CHP'nin açıklamasında, Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin Başbakan Davutoğlu'nun açtırdığı üç ayrı tazminat davasını karara bağladığı, Davutoğlu'nun kişilik haklarına saldırı olduğunu belirterek, Kılıçdaroğlu'ndan tazminat istemekte haklı olduğunu hükme bağladığı tekrarlandı.

Buna göre, yerel mahkemenin, Kılıçdaroğlu aleyhine verdiği üç karar da Kılıçdaroğlu'nun avukatı tarafından Yargıtay'da ayrı ayrı temyiz edildi. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, üç temyiz isteğini de ayrı ayrı değerlendirerek yerel mahkemenin kararlarını bozdu.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ

Başbakan Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz 2012'de bir gazeteye yaptığı ziyaret sırasında söylediği sözlerle 9 Ekim 2012'deki CHP Grup Toplantısı'nda ve 16 Ekim 2012'deki grup konuşmalarında, kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle Kılıçdaroğlu aleyhine üç tazminat davası açtırmıştı.

Kılıçdaroğlu 15 Temmuz'da Milliyet gazetesine yaptığı basın ziyareti sırasında Davutoğlu için, "Nasıl bir akademisyendir bu? Herhalde onu dinleyen pek çok ülke, afedersiniz k..ıyla gülmüştür" demişti.

9 Ekim'de de, Suriye'deki iç savaşla ilgili görüşlerini aktaran Kılıçdaroğlu, "Böyle bir anlamsız dengenin içine Türkiye'yi sokan bir süreci bize bela eden, çapsızlığı bilinen bir Dışişleri Bakanı ile yola çıkılırsa olacağı budur. Bunun bilmek için engin bilgiye gerek yok. Bunu ancak ileri derecede gerizekalı biri yapar" diyerek o dönem Dışişleri Bakanı olan Davutoğlu'nu eleştirmişti.

16 Ekim'deki grup toplantısında ise, "Biz Davutoğlu'nu getirirsek Dışişleri Bakanlığı'na, zaten bu ülke iflah olmaz. Bu farkı kavramayacak kadar çapsız" demişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.