Kandil;Demokratil olmayanlar Demokratikleşme adımı atamaz

Kandil yönetimi demokratikleşme paketiyle ilgili açıklama yayınladı. PKK yönetimi AK Parti hükümetinin süreci bitirdiğini iddia ederek, halkların hesap sormasını istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı pakete ilişkin açıklama yapan Kandil, "Paket, AKP'nin çözümü değil, çözümsüzlüğü bir politika olarak benimsediğini ortaya koymuştur. Bu pakette açıklananlarla oyalama yapıp bir seçim daha kazanmaktan başka bir şey düşünülmediği anlaşılmıştır" iddiasında bulundu.

“AKP gelinen aşamada ortada bir süreç bırakmamış, şimdiye kadar yaptığı oyalama politikasını sürdürme ve bildiğini okumada ısrarını bir daha sürdürmüştür” denilen açıklamada KCK, AKP’nin izlediği politika ve açıkladığı pakete önümüzdeki hafta bir deklarasyonla yanıt vereceklerini de bildirdi.

‘DEMOKRATİK OLMAYANLAR DEMOKRATİKLEŞME ADIMI ATAMAZ’

KCK’nın açıklaması şöyle:

“Özgürlük Hareketimiz önümüzdeki hafta AKP hükümetinin izlediği politikalar ve açıkladığı paketle ortaya koyduğu tutuma bir deklarasyonla cevap verecektir. Ancak paketle ilgili tutumumuzu belirtmek için bu açıklamayı yapıyoruz.

AKP'nin Kürt sorununu anlamadığı ve ciddi yaklaşmadığı bir daha görülmüştür. Açıklanan paket, AKP'nin çözümü değil, çözümsüzlüğü bir politika olarak benimsediğini ortaya koymuştur. Bu pakette açıklananlarla oyalama yapıp bir seçim daha kazanmaktan başka bir şey düşünülmediği anlaşılmıştır. Türkiye'nin en temel sorununa bir seçim hesabı ekseninde yaklaşmak ve oyalama için toplumun önüne birkaç kırıntı atmak bu hükümetin bu sorunu çözme zihniyeti ve kapasitesinde olmadığını göstermiştir. Zaten yöntemi demokratik olmayan bir siyasi çalışmadan temel demokratikleşme sorunlarını çözmesi beklenemezdi. Demokratik olmayanlar gerçek demokratikleşme adımları da atamazlar.

SEÇİM HESAPLARI

AKP hükümeti bu tutumuyla Kürt Halk Önderi ve Kürt Özgürlük Hareketi'nin sorunu çözmek için ortaya koyduğu irade, attığı adımlara ve yaptığı büyük fedakarlıklara basit yaklaştığını ortaya koymuştur. 

Kürt Halk Önderi sorunu çözmek ve Türkiye'yi kalıcı barışa kavuşturmak için önemli adımlar atarken, AKP hükümeti gayri ciddi yaklaşarak çözüm için atılmış bu önemli adımları seçim hesaplarına ve bir tarz haline getirilmiş ve yıllardır sürdürülen oylama politikasına kurban etmektedir. Herkes bilmelidir ki, Kürt halk Önderi ve Kürt Özgürlük Hareketi AKP hükümeti yeni bir oyalama fırsatı ve zamanı bulsun ve bir seçim daha kazansın diye bu adımları atmamıştır. 

AKP hükümetinin Kürt Halk Önderinin ve Kürt Özgürlük Hareketi'nin attığı adımları Kürt sorununu çözme ve kalıcı barışı sağlamak için ele almadığı açıkça görülmüştür. AKP, sağlanan çatışmasızlığı ve yaratılan çözüm zeminini Kürt Halk Önderini bir araç haline getirmek ve Kürt Özgürlük Hareketi'ni de tasfiye etmek için zaman kazanma ve pozisyonunu güçlendirmek için değerlendirmeye çalışmaktadır. 

AKP SÜREÇ BIRAKMADI

Bu yaklaşım başlı başına Kürt Halk Önderinin başlattığı süreci sabote etme anlamına gelmektedir. AKP gelinen aşamada ortada bir süreç bırakmamış, şimdiye kadar yaptığı oyalama politikasını sürdürme ve bildiğini okumada ısrarını bir daha sürdürmüştür.

SÜRECİ BİTİREN HÜKÜMETTEN HESAP SORMALI

Kürtler ve Türkiye halkları Kürt Halk Önderinin başlattığı yeni sürece AKP oyalama yapsın, seçim kazanmak için zaman kazansın diye değil, Kürt sorununu çözmesi için destek vermiştir. Bu nedenle Kürt halkı ve demokrasi güçleri oyalama ve seçim hesabıyla süreci boşa çıkaran, hatta bitiren AKP hükümetinden hesap sormalı ve demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü için mücadeleyi yükseltmelidir 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.