Kaboğlu İnce'nin değiştireceği ilk 5 maddeyi açıkladı

Muharrem İnce seçilirse parlamenter sisteme geçişe kadar nasıl bir yönetim modeli uygulayacak?” sorusunu da yanıtlayan Kaboğlu, “Ortaya çıkacak olan parlamento aritmetiğine göre iki aşamalı bir şey düşünülebilir” dedi ve geçiş sürecinde neler yapılabileceğini adım adım anlattı. Anayasa değişikliğinin iki ay kadar sürebileceğini söyleyen Kaboğlu o süreçte Muharrem İnce’nin Bakanları, başkan yardımcılarını belirleyerek icraatı sırasında elinden geldiğince bir hükümet görüntüsü vereceğini fakat mecbur kalmadığı sürece kararname yetkisini kullanmayıp yasamayı tamamen Meclis’e bırakacağını söyledi.

“Parlamentoda çoğunluğumuz varsa sınırlı da olsa hemen Anayasa değişikliğini başlatacağız” diyen Kaboğlu Millet ittifakı Meclis’te çoğunluğu kazanırsa Anayasa’da değiştirecekleri ilk 5 maddeyi de açıkladı. “Birincisi, bakanların sorumsuzluğu. Cumhurbaşkanı’nın yardımcıları kaldırılmalı. İki, Cumhurbaşkanı’na tanınan aşırı yasama yetkisi. TBMM ile paylaştığı ya da tek başına sahip olduğu yetkiler. Örneğin; bakanlıkların kaldırılması, kurulması; merkez ve taşra teşkilatının yeniden yapılandırılması sadece Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile olur. Bunlar yürütmeye ilişkin ama İtalya’da, Fransa’da, İspanya’da “organik yasa” adı verilen yani parlamentoda çoğunlukla kabul edilen ve Anayasa Mahkemesi’nin denetiminin zorunlu olduğu ve önceden denetlediği düzenleme alanları. Dolayısıyla valiyi atayabilir ama Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıl boyunca oluşturduğu örgütü, yürütmenin görevi diye değiştirme yetkisi ancak meclisin olur. Unutmayalım ki bu meclis devleti kuran meclis, bu ikincisi. Üçüncüsü, Hâkimler ve Savcılar Kurumu’nun Cumhurbaşkanı’nın; Adalet Bakanı’nın Adalet Bakanlığı Müsteşarı’nın güdümüne konulmasından hemen uzaklaşılmalı. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi nitelikli çoğunluk seçsin. Bir partinin tekeline girmesin diye. Hâkimler kendileri seçsin, eski sistemde olduğu gibi. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın kararnamesi 5 kategoride. Bunları duruma göre 1 kategoride düzenlersiniz. Anayasa madde 104 gereği; üst düzeyde atama yetkisi, tarafsızlığı ve Anayasal kurumların uygulanması. Ama 5 kategoride kararname yayınlanmasını kaldırmak durumundayız. Bakanlar Kurulu parlamento önünde sorumlu olacak. Yasama yetkisi parlamentodan Cumhurbaşkanı’na geçmeyecek, parlamento aynı zamanda Bakanlar Kurulu’nu sorumlu tutacak ve Bakanlar Kurulu üzerinde denetim yetkisine sahip olacak” dedi.

Kübra Par’ın “Siz bu acil değişikliklerle parlamenter sisteme dönmüş olmayacaksınız. Şu an getirilen yeni sistemin denge-denetimini iyi sağlamış olacaksınız. Peki, 360 milletvekiliniz olmazsa parlamenter sisteme dönüş vaadinizi nasıl gerçekleştireceksiniz?” sorusu üzerine Kaboğlu “Benim kişisel olarak konuşup görüştüğüm birçok AK Partili “Biz başkanlığı savunuyorduk ama bu bizim savunduğumuz değildi” diyecekler 20.25. Onlar da şunun farkındalar; bu, başkanlık değil. AK Partililer içerisinde de birçoğu parlamenter rejimin Türkiye’nin deneyimlerine, Anayasal- ulusal kimliğine uygun olduğunu düşünerek destekleyeceklerdir” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.