Joe Biden, Patriği 'Ekümenik' ilan etti!
ABD Başkanı Joe Biden gider ayak Türk Dış politikasına bir darbe daha vurdu. Türkiye'nin politik olarak "ekümenikliğini" kabul etmediği Fener Rum Patriği 1. Bartholomeus'u "Ekümenik" olarak niteleyen Joe Biden, resmen Türk tezine aykırı bir ifade kullanarak skandala yol açtı. Bu durum son dönemlerde dış politikada Türk tezlerinin hiç kale alınmamasının ve tanınmamasının bir eseri olarak yorumlandı.
 
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, resmi twitter hesabından Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos ile çekilen fotoğrafını yayınladı.
 
Jeo Biden, resmi twitter hesabından bu sabah Fener Ortodoks Rum Patriği 1. Bartholomeos'u ziyaretine ilişkin bir fotoğrafı paylaştı.
 
 
Fotoğrafta, Patrik Bartholomeos'un, yanında oturan Biden'in elinin üzerine elini koymuş görüntüsü yer alıyor.    
 
Mesajda ise, "Biden, İstanbul'da Ekümenik Patrik Cenaplarını sabah erkenden ziyaret etmiştir" deniliyor.  
 
Amerikan Başkan Yardımcısı'nın, Bartholomeos için "Evrensel Patrik" anlamına gelen "Ekümenik" ifadesi kullandığı dikkat çekiyor.
 
 
Biden, Süleymaniye Camii'nde çekilmiş fotoğrafı da paylaştı
 
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İstanbul ziyaretinin son gününde, eşi Jill Biden ile birlikte Süleymaniye Camii'ni ziyaret ederken çekilmiş bir fotoğrafını da twitter hesabında paylaştı.
 
Fotoğrafta, cami görevlileri, Biden ve eşine cami hakkında bilgi verirken görülüyor.
 
Twitter mesajında, "İstanbul'dan ayrılmadan önce, Joe Biden ve eşi, kentin en büyük camilerinden Süleymaniye Camii'ni ziyaret etti" ifadesi yer alıyor.
 
Türkiye Ekümenikliği neden kabul etmiyor?
 
Ekümenik kavramının Türkiye'de ilk kez gündeme gelişi 1517 yılında Yavuz Selim'in, Mısır'ı fethettiğinde, İskenderiye ve Antakya Patrikhanelerini, İstanbul'daki Rum Patrikhanesi'ne bağlaması ve patriği de 'Ekümenik' (yani 'Cihan patriği') ilan etmesiyle ortaya çıktı. Bugün itibariyle, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un dış ilişkilerinde "Yeni Roma'nın ve İstanbul'un Başpiskoposu ve Evrensel Patriği" unvanını kullanması -Lozan Antlaşmasıyla hukuki ve siyasi konumu kaldırılan bu unvanı tanımayan- Türkiye Cumhuriyeti'yle sürtüşmelere yol açmaktadır. Türkiye’de ekümenik kavramı Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin (Fener Rum Patrikhanesi) muhtar ve eşit Ortodoks kiliseleri arasında onursal önceliğini anlatmak için kullanılır. Ortodoks Rum Patrikhanesi ekümenik unvanı ile Ortodoks kiliselerinin birliğini gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Geçmişte Ortodoks kiliseleri birbirlerinin üzerinde değil, yan yana ve ayrı ayrı örgütlenmişlerdi. Bu yüzden aralarında bir hiyerarşi yoktur. Fener Rum Patriğinin Atina Başpiskoposu veya Moskova Ortodoks Patriği üzerinde bir yetkisi yoktur. Ancak onların kabul ettikleri kapsamda bir birleşmeyi gerçekleştirebilir. Uygulamada güçlükler çıkmaktadır. Örneğin ABD'daki Rum ve Rus Ortodoksların örgütlenmesinde İstanbul ve Moskova Patrikhaneleri aynı görüşte değildirler. Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin ekümenikliği hususuna Atina Başpiskoposu, Türkiye Cumhuriyeti'nden daha fazla karşı çıkmaktadır. Geçmişte ekümeniklik, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının coğrafî ve siyasi bütünlüğüne dayanmıştır. Bugün böyle bir temel yoktur. (Vikipedi)
 
KAYNAK: RotahaberAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.