İşte ülkelerdeki akademik rütbeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Saray'da düzenlenen İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması Toplantısı'nın açılış oturumunda şöyle konuştu:

“Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir ya, bunu gözden geçirin. Dünyanın kaç yerinde var bunu da söyleyin. Pek görmüyorum. Bunu birileri birilerini oyalamak için yapmışlar. Bizim hocalara ihtiyacımız var."

Cumhurbaşkanının yardımcı doçentlik ile ilgili iddiası kategorik olarak hatalı bir iddia olsa da, yüzeysel olarak doğruluk payı bulunan bir iddia. Teknik olarak “yardımcı doçent” statüsü çok az sayıda ülkede bulunmakta. Ancak bunun sebebi, yardımcı doçentliğin Türkiye’de akademisyenleri oyalamak için uydurulmuş bir kademe olması değil, Türk akademisinin rütbe isimlendirmesinin, ABD ile Avrupa karması bir yapıda olması. Daha önemlisi, başka ülkelerde ismen “yardımcı doçent” statüsü bulunmasa da, hemen hemen her gelişmiş ülkede akademik rütbeler Türkiye’dekine aşağı yukarı eşit sayıda kategoriye bölündü.

ÜLKELER KENDİ AKADEMİK RÜTBE KATEGORİLERİNİ YAPIYORLAR

Doğruluk Payı sitesinin haberine göre, Doçent”, Avrupa’da kullanılan ve ABD’de bulunmayan bir akademik unvan. Tam profesörlük denen seviyenin bir altındaki rütbe. Bu açıdan Türkiye ile Avrupa’nın birçok yerinde farklı şekillerde görülen doçentlik uygulaması paralellik gösteriyor. “Yardımcı doçent” statüsü ise birçok Avrupa ülkesinde bulunmamakta; çünkü akademi konusunda uluslararası bir rütbe standardizasyonu yoktur; dolayısıyla ülkeler, kendi akademik rütbe isimlendirmelerini yapılıyor. Bu bakımdan Türkiye, doçentlik statüsünün bir altındaki statüye “yardımcı doçent” adını verildi. Bu, ABD’deki “asistan profesör”seviyesi ile eşdeğerdir ve anormal bir seviye değil. İngiltere’de bu seviye “okutman” veya “klinik okutman” adıyla biliniyor. Her ülkedeki akademik kurumlarda, söz konusu rütbenin çeşitli karşılıkları bulunuyor.

Bunu daha iyi anlamak için, akademik rütbelerin genel seviyelerine bakmak en doğrusu olacak. Genel olarak, Dünya’nın her köşesindeki akademik kurumlarda, yukarıdan aşağıya şu şekilde bir hiyerarşi söz konusudur:

Seviye 1: Profesör

Seviye 2: Profesör Adayı

Seviye 3: Asistan Profesör

Seviye 4: Okutman

Seviye 5: Okutman Adayı

Bunu seviyeler şeklinde sunma sebebimiz, belirttiğimiz gibi bu seviyelerin farklı ülkelerde farklı şekillerde isimlendirilmesidir. Türkiye’de bu seviyelerin karşılığı sırasıyla “profesör”, “doçent”, “yardımcı doçent” ve “araştırma görevlisi” olarak biliniyor. Türkiye’de bunun yanında uzman ve okutman kadroları da bulunmakta. Fakat Türkiye’deki sistem ile ilgili vurgulanması gereken en önemli şey “akademik” derece olarak adlandırabileceğimiz, bir başka deyişle belli alanda çalışan akademik bir jürinin toplanıp akademisyenin yetkinliğini ve performansını ölçtüğü sadece iki derece var. Bunlar, doktora derecesi (PhD) ve doçentlik derecesi. Bunun dışında saydığımız kademeler üniversite pozisyonlarıdır. Türkiye’de doçentlik akademik derecesini veren kurum. Üniversitelerarası Kurul’dur. Araştırma görevlisi, yardımcı doçent, doçent doktor (“doçent doktor” kadrosu üniversitenin akademik olarak doçent derecesi almış akademisyenlere verebildiği pozisyondur) ve profesör kadrosunu veren kurum ise üniversiteler. Yükseköğretim Kurulu’nun son yaptığı düzenlemeleri ve mevcut doçentlik şartlarını dikkate aldığımızda, doktora derecesi almış bir kişinin yardımcı doçent olmadan doçent olması mümkün. İddianın görünürde nedenini oluşturan yardımcı doçentliğin bir zaman kaybı, oyalamak için uydurulmuş bir kademe olduğuna dair argüman da bu nedenle geçerli değil.

AKADEMİK RÜTBELERİN SAYISI 15'E KADAR ÇIKABİLİYOR

Başta belirttiğimiz gibi akademik derecelendirmede uluslararası bir standart yok. Farklı ülkeler, farklı derecelendirme sistemini çok farklı şekilde işletebilirler. Hatta bazı ülkelerde bu seviyelerin sayısı 7-8’e varacak kadar fazla olabilir. Örneğin Bangladeş’te akademik rütbeler aşağıdan yukarıya: gösterici, asistan okutman, okutman, deneyimli okutman, asistan profesör, profesör adayı, profesör ve emekli profesör şeklinde 8 kategoriden oluşmaktadır. Kimi zaman Belçika gibi ülkelerde bu seviyelere doktora öğrencisi seviyesinden başlanmaktadır ve bu şekilde toplamda 15’e varan akademik bir hiyerarşi oluşturulmakta.

Bizdeki diğer seviyelerin de Avrupa ve ABD karşılıkları çeşitlidir. Türkiye’deki “yardımcı doçent” karşılığının “doçent” olduğu yerlerde ise, Türkiye’deki “doçent”e karşılık gelen başka seviyeler bulunmakta. Detaya girerek uzatmayalım; ancak örneğin bizdeki “doçent”, Belçika’da “hoofddocent” olarak, Hırvatistan’da ise “izvanredni” olarak bilinmekte. Yani Türkiye’deki kategorizasyonun sıradışı bir tarafı bulunmamakta. Her akademik rütbe, profesörlük yolundaki adayların akademik performansı ve bilime katkısını zenginleştirmesi için bulunmakta ve rastgele değil. Asırlara varan bilimsel ilerleme kültürünün bir ürünü olarak gelişmiştir.

Bu açılardan ele aldığımızda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yardımcı doçentliğin sadece bir “oyalama” amacıyla bulunduğu ve başka ülkelerde böyle bir akademik pozisyonun “pek bulunmadığı” iddiasında doğruluk payı yoktur.

Odatv.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İhsan Hoca 12 ay önce

Yardımcı Doçentlik kadrosunda 5 yıl çalışmış olanlar Doçent yapılmalıdır. Yardımcı Doçentlik kadrosunda 5 yıl çalışmış olma süresi de dâhil en az 20 yıl öğretim elemanı olarak üniversitede çalışıp derse girmiş ve yaşı 50’yi geçmiş olan Yardımcı Doçentler de Profesör yapılmalıdır.