İstanbul'da Trafiğin ve Kazaların En Yoğun Olduğu Yerler

İstanbul trafiğindeki araç sayısı 2014'ün eylül sonu itibarıyla 3.403.132'yi buldu. Trafik artık pik saatler dışında da Şirinevler, Beylerbeyi, Eminönü gibi 10'dan fazla noktada sürekli olarak sıkışık.

İşte İstanbul Emniyeti'nin verilerine göre kentte trafiğin en çok sıkıştığı ve kazaların en yoğun olduğu noktalar:


TRAFİĞE HER GÜN 602 MOTORLU ARAÇ EKLENİYOR

İstanbul trafiğine her gün 602 motorlu araç daha ekleniyor. Halihazırda saatlerimizi harcadığımız trafikte her geçen gün fazladan birkaç dakika daha kaybetmeye devam ediyoruz. Ancak trafik sıkışıklığının temel sebebi trafiğe çıkan araç sayısı değil. Çünkü trafiğe kayıtlı 3 milyon aracın hepsi gün içinde trafikte aktif değil.

"TRAFİK ÇİLESİNİN NEDENİ ŞERİT DİSİPLİNSİZLİĞİ"

Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr Mustafa Ilıcalı; İstanbul'daki trafik çilesinin nedenini şerit disiplinsizliğine bağlıyor: "Yolların geometrik yapısı bozuk. Şerit azalmasından dolayı oluşan dar boğazlar sebebiyle 1 km geride akan trafik ileride tıkanıyor."

İstanbul'da mesai başlama ve bitiş saatlerinde ortalama olarak sabah 07.30 ila 10.00, akşamüzeri ise 16.30 ila 21.00 arasında trafik tamamen felç. Çoğumuzun kabullendiği bu durumdan ziyade son yıllarda pik saatler (trafiğin en yoğun olduğu sabah akşam saatleri) dışında yaşanan daimi trafik sürücüleri canından bezdiriyor. İstanbul Emniyeti'nin verilerine göre artık Şirinevler, Haliç girişi ve Beylerbeyi gibi birçok noktada trafik gün boyu tıkalı.

TRAFİK YOĞUNLUĞUNA KARŞI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Prof. Ilıcalı, trafik yoğunluğuna karşı çözüm önerilerini şöyle sıralıyor; "3 şeritli yollar bir anda 2 şeride düşmemeli. Otobüs durakları içinse uygun noktalara cepler yapılmalı. Otomobil trafiği azaltılmalı. Bunun için gerekirse özel şerit uygulaması yapılarak 3-4 yolculu araçlar için ek şerit açılmalı. Tabii toplu ulaşım entegrasyonunun gelişmesi çok önemli. Kara yolu, raylı sistem ve deniz yolu ulaşımı arasındaki transfer kolaylaşmalı. Deniz taşımacılığını kullanmak çok önemli. Her gün 25 bin servis aracı Boğaz Köprüsü'nü yolcu almak için boş vaziyette geçiyor. Oysa denizi kullansalar köprü trafiği rahatlar."

9 AYDA 149 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 16 BİN 148 KİŞİ YARALANDI

Trafikteki sıkışıklığın en temel nedenlerinden biri de trafik kazaları elbette. İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nün 2014'ün ilk 9 ayı için yaptığı istatistikler sonucunda İstanbul genelinde 128 ölümlü, 11.069 yaralanmalı, 25.260 da maddi hasarlı kaza meydana geldiği ortaya çıktı. Bu kazalar doğrultusunda 149 kişi hayatını kaybederken, 16.148 kişi de yaralandı.

"AKILLI KAVŞAKLAR ARTIRILMALI"

Ilıcalı; "Trafik kazalarının % 98'i insan hatasından kaynaklanıyor. Bunların da % 90'ı sürücülerinse % 8'i yaya hatası. Yollarla ilgili sıkıntılar %2'yi geçmez. Ama yine de iyileştirme yapılmalı. Mesela akıllı kavşaklar artırılmalı. Bu hem trafiği rahatlatacak hem de trafik kazalarını azaltacak." diyor.

İSTANBUL'UN TRAFİK PROFİLİ (2014 Eylül verileri)

-Motorlu araç sayısı: 3.403.132

-Günlük trafiğe çıkan motorlu araç sayısı: 602

-Sürücü sayısı: 5.340.604

-Günlük verilen sürücü belgesi sayısı: 958

-Trafik hizmeti verilen yol uzunluğu: 24.327 km

-Toplam trafik polisi sayısı: 3.023

-Günlük ceza yazılan sürücü sayısı: 7.760

-Günlük trafikten men edilen araç sayısı: 256

-Boğaziçi Köprüsü'nden geçen araç sayısı: (2014 Ocak-Eylül arasında) 51.579.858

-Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçen araç sayısı: (Ocak-eylül arası) 59.909.561

-Kesilen trafik cezaları: (Ocak-eylül arası) 2.118.605

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan:

KOORDINASYON VE DENETIM: Trafiği ilgilendiren her gelişmenin takip edilerek anında müdahalenin sağlanabildiği tam yetkili bir merkez faaliyete geçirilmeli. Bu merkezde şehir planlamacılarından ulaşım mühendislerine ve trafik denetçilerine kadar, geniş ve uzman bir kadro oluşturulmalıdır. Merkezin bilgisi olmadan ulaşıma açık bir sokakta çukur dahi açılmamalı. Merkezdeki birim, trafik hareketlerine göre sahadaki görevlilerle temas kurarak yönlendirme yapabilmeli, sürücülere anlık bilgi aktarabilmelidir.

CEZA VE EĞİTİM: Sürücülerin kurallar konusunda eğitilmesi gerekir. Ancak bilince giden yolda atılacak ilk adım ise maalesef ceza. Caydırıcı ve taviz vermeden uygulanan ceza sistemi sürücülerin kurallarla barışmasını sağlayacak. Etkili ve tavizsiz denetim de trafiği rahatlacaktır.

KADEMELİ SAAT UYGULAMASI: Kademeli saat uygulamasına geçilmeli. Özetle bu sistemde; özel sektör çalışanları saat 06.00, kamu çalışanları 07.00 öğrenciler de 08.00 de yola çıkacak şekilde ayarlanmalı. Yine mesai saati bitimleri de buna göre planlanmalı.

DENİZ ULAŞIMI: Deniz taşımacılığında rekabet sağlanmalı, araçların hızı artırılmalı ve yakalar arası iskele sayıları artırılırken kıyıya paralel taşımacılık da yapılmalı ve fiyatlar makul seviyelere çekilmelidir. Ayrıca dolmuş motor hatları da genişletilmeli. 

Anahtar Kelimeler:
IstanbulKazaTrafik
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.