Işık, MİT’in, MHP’yi fişlediği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Işık, MİT’in, MHP’yi fişlediği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim Işık, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ve diğer tüm Bakanlar tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergelerinde “CHP’li işadamları MİT’te fişlenmiş” ve “MİT, MHP’yi de fişlemiş” manşetleriyle 13-14 Haziran 2013 tarihli bir yazılı medya organında yer alan haberler ve iddiaları sorgulayarak konuyu Meclis gündemine taşımıştır.

MİT’in şirket ismiyle açtığı fişleme raporunda, şirketin ortakları, sermayedarları, TC kimlik numaraları vb. gibi onlarca ayrıntının fişlendiği, şirketin daha önce aldığı ihaleler, ortakların Ankara’ya geldiklerinde kullandıkları evler, şirket ortaklarının kendi adlarına kayıtlı olan diğer şirketleri gibi ayrıntıların da fişleme raporunda görüldüğü iddiaları olduğunu belirten MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim IŞIK, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’a ve diğer Bakanlara şu soruları yöneltti ve cevap istedi:
“Anılan tarihli bazı yazılı medya organlarında çıkan haberlerde isimleri geçen şahısların, şirketlerin ve ortaklarının MİT tarafından fişlendiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise söz konusu fişleme işlemleri hangi mevzuat kapsamında ve ne amaçla yapılmış ya da yapılmaktadır? Bu konuda Başbakanlık makamı tarafından yazılı veya sözlü olarak verilmiş bir talimat ya da olur var mıdır? Yoksa bu fişlemeyi kimler yapmıştır? Yasadışı bu uygulamayı gerçekleştirenler hakkında hükümetinizce şimdiye kadar nasıl bir işlem yapılmış ya da yapılmaktadır? 2002-2013 döneminde MİT tarafından toplam kaç şirket veya şahıs için fişleme yapılmıştır? Anılan dönemde fişleme yapılan gerçek ya da tüzel kişilerin yıllara göre dağılımları nasıl olmuştur? Anılan dönemde fişleme yapılan gerçek ya da tüzel kişilerin üyesi oldukları ya da yakın oldukları siyasi partilere göre dağılımları nasıl olmuştur? Bazı şirketlerin veya ortaklarının ülkücü harekete ve MHP’ye yakın durmaları veya CHP’li olmaları nedeniyle ihale alamadıkları iddiaları doğru mudur? Doğru ise hükümetinizin ülkücü ve milliyetçi gerçek ya da tüzel kişilere karşı sergilediği bu tutumun gerekçeleri nelerdir? Aynı tutum PKK ile bağlantılı olduğu bilinen gerçek ya da tüzel kişilere de sergilenmekte midir?”

Medya organlarında yer alan haberlerde; CHP’li birçok ismin ihale almaması için MİT tarafından fişlendiğinin ortaya çıkmasının ardından MHP’nin bilgilerinin de Başbakanlığa bildirildiğinin belirlendiği, MİT ve Başbakanlık arasında bir telefon hattının kurulduğu, kamu kurumlarına atanacak kişiler ve ihalelere girecek firmalarla ilgili fişleme belgelerinin de bu hattaki telefonla “şifahi olarak” Başbakanlığa iletildiği iddialarının yer aldığını ve demokratik hukuk devleti ilkelerini yok sayan ve kamuoyunda ciddi rahatsızlıklara yol açan bu konuyla ilgili olarak MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim IŞIK, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’a ve diğer Bakanlara şu soruları da yöneltti ve cevap istedi:
“MİT ve Başbakanlık arasında özel bir telefon hattının kurulduğu ve yapılan fişleme işlemlerine ait bilgilerin şifahi olarak başbakanlığa bildirildiği iddiaları ve bu konuya ilişkin olduğu belirtilen bilgi ve belgeler doğru mudur? Doğru ise şimdiye kadar MİT tarafından Başbakanlık makamına anılan telefon hattı aracılığıyla kaç kişi ya da şirket hakkında fişleme bilgisi iletilmiştir? Bu durumdaki kişi ya da şirketlerden kaçı hakkında MHP’li veya ülkücü olduğu gerekçesiyle fişleme yapılmıştır? Bunların kaçı sadece MHP’li ve ülkücü oldukları gerekçesiyle hükümetinizce verilen ihalelere sokulmamış ya da devlet dairelerine girememişlerdir? Fişleme bilgilerini telefonla başbakanlık makamına ileten ve bu bilgileri şifahi olarak alan kişiler kimlerdir? Bu bilgiler ilgili bakanlıklar ya da birimlerle nasıl paylaşılmaktadır? Halen Başbakanlık ile başka hangi bakanlıklarda ya da birimlerde MİT’tekine benzer şekilde özel telefon hatları bulunmaktadır? Bu özel hatlarla yapılan telefon görüşmeleri de kayıt altına alınmakta mıdır? Başbakanlık makamında fişleme bilgilerinin arşivlendiği bir kozmik oda bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise bu oda kimlerin sorumluluğu altında bulunmaktadır? Anılan kozmik odaya bakan sorumlular Sayın Başbakan ve birlikte çalıştığı MİT yetkililerinin PKK terör örgütüyle yürüttükleri müzakerelere ait bilgileri de arşivlemekte midirler? Fişleme bilgilerinin başka kişi ya da kuruluşlara da iletilip iletilmediği veya başka işler için kullanılıp kullanılmadığı nasıl kontrol edilmektedir?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.