İşçiler neden intihar ediyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2013’te 15 olan işçi intihar sayısının, 2017’de 89’a çıktığını belirterek “Hızla artan intihar sayısı emek dünyasının içinde bulunduğu durumun özetidir” dedi.

Ağbaba, çalışırken intihar eden emekçilerle ilgili bir rapor hazırladı. Borçlarını ödeyemeyen, yoğun iş temposu altında ezilen, işsiz kalma kaygısıyla yaşayan emekçilerin intihar ettiklerini ifade eden Ağbaba, “İntiharlar sadece mavi yakalılarda değil, beyaz yakalılarda da hızla artıyor. Sadece 2017 yılında 3’ü hekim, 53’ü hemşire, 66’sı diğer personelden oluşan 122 sağlık çalışanının intihar ederek yaşamına son verdi” dedi.

“BORÇ, MOBBİNG VE İŞSİZ KALMA KAYGISI”

İntihar girişimlerinin nedenlerinin ekonomik olduğu kadar çalışma yaşamındaki koşullara da bağlı olduğunu kaydeden Ağbaba, Türkiye’de yaşanan işçi intiharlarının başlıca 3 nedeninin borç, mobbing ve işsiz kalma kaygısı olarak öne çıktığını belirtti.

Son 5 yılda işçi intiharlarının katlanarak arttığını ifade eden Ağbaba, şunları kaydetti:

“2013 yılında en az 15 işçi, 2014 yılında en az 25 işçi, 2015 yılında en az 59 işçi, 2016 yılında en az 90 işçi, 2017 yılında en az 89 işçi ve 2018 yılı içerisinde bugüne dek en az 54 işçi intihar ederek yaşamına son vermiştir. Ayrıca yaşanan intiharlar öncesi işçilerin ve çalışanların çalışma yaşamındaki sıkıntılara bağlı olarak bir takım rahatsızlıklar yaşadığı gözlemlenmektedir. İşe bağlı intihar girişiminde bulunmadan önce işçilerde, depresyon, tükenmişlik sendromu, kronik yorgunluk ve muhakeme yeteneğini yitirme gibi zihinsel belirtilerin ortaya çıktığı kamuoyuna yansıyan raporlarda yer almaktadır. Yani kısacası iş yerinde yaşanan aşırı baskılar işçileri adım adım intihara sürüklemektedir.


 
SAĞLIK ÇALIŞANLARI

Türkiye’de çalışma koşullarına bağlı olarak intiharların ürperttirici bir boyuta ulaştığı alanlardan bir tanesi de sağlık sektördür. Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 2015’te 10’u hekim, 71’i hemşire, 99’u diğer personelden oluşan 180 sağlık çalışanı, 2016’da 11’i hekim, 56’sı hemşire, 62’si diğer personel olmak üzere 129 sağlık çalışanı, 2017’de ise 3’ü hekim, 53’ü hemşire, 66’sı diğer personelden oluşan 122 sağlık çalışanı intihar ederek yaşamına son vermiştir. Sağlık alanında çalışanlara yönelik uygulanan aşırı iş yükü, uzun nöbet saatleri, ‘performans sistemi’ adı altında dayatılan yoğun çalışma baskısı, güvencesiz çalışma koşulları ve aşırı stres intiharların birinci nedenleri arasında yer almaktadır.

Bu durumda ülkenin her bir yerinde gerek inşaatta gerek hastanede çalışma yaşamının güvencesiz ve baskıcı bir yapıya dönüştürülmesi ve bunun bir neticesi olarak ortaya çıkan iş yerlerindeki mobbing uygulamaları işçilerin ve çalışanların yaşamına son vermesine neden olmaktadır.”

“İNTİHARLAR İŞ KAZASI KAPSAMINDA ELE ALINMALI”

Ağbaba, inşaatta veya farklı bir iş kolunda iş kazası neticesinde yaşamını kaybeden bir işçi ile iş yerindeki ağır baskılara dayanamayarak yaşamına son veren bir işçinin aynı kapsamda ele alınması gerektiğini belirterek, iş yerlerinde yaşanan intiharların iş kazaları kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Bazı çözüm önerileri de sunan Ağbaba, “İş yerlerinde yaşanan mobing uygulamalarına karşı önlemler ve cezai yaptırımlar arttırılmalı. Her türlü güvencesiz ve kuralsız çalıştırma ilişkilerinin önüne geçilmeli. Ülkemizde genç işsizlik oranı yüzde 20’ler seviyesinde oldukça yüksek bir düzeyde yer almaktadır. Bunun için eğitimli veya herhangi bir eğitim olanağından yararlanamamış genç nüfusun istihdamına yönelik acil eylem planları devreye sokulmalı. İşçilerin ve çalışanların ücretleri ülkemiz de yüksek enflasyon oranları göz önüne alınarak insanca yaşanılabilir bir seviyeye getirilmeli, çalışanların geçim sıkıntısı çekmesinin önüne geçilmelidir” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.