İhsanoğlu'nun adaylığı için kim ne dedi?

İşte İhsanoğlu'nun adaylığına verilen tepkiler

Bahçeli ve Kılıçdaroğlu devlet adamı gibi davrandı

Eski Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay: Ekmeleddin Bey, çok iyi eğitim görmüş hem ülkemizin kültürüne ve tarihine son derece vâkıf hem de uluslararası alanda hocalık ve üst düzey yöneticilik yapmış değerli bir bilim insanıdır. Gerçek bir entelektüeldir. Muhalefet partilerinin böyle bir ismi cumhurbaşkanlığı için önermiş olmasını, partici bakış açılarının üstünde son derece önemli bir devlet adamlığı değerlendirmesi olarak görüyorum ve kutluyorum. Umuyorum ki ismi kamuoyunda yaygınlaştıkça öteki bütün partilerin tabanlarından, sivil toplumdan farklı çevrelerden ilgi görecektir ve destek bulacaktır. İhsanoğlu’nun adaylığı cumhurbaşkanlığı yarışına kalite getirecektir. Seçilmesi halinde de ülkemizi içeride hukuk devleti temelinde barış ve kardeşliğe, dışarıda da engin deneyimleriyle daha da büyük bir saygınlığa kavuşturacağını umuyorum. İçten başarılar diliyorum.

Ortak aday çıkarmaları garip

AKP Grup Başkan Vekili Belma Satır: Son seçimlerde CHP ve MHP’nin ne kadar az oy almış olsalar da belli bir seçmen kitlesi var. Buna rağmen bir cumhurbaşkanı adayı çıkarmamaları hem seçmene karşı saygısızlık hem de kendi başarısızlıklarını ortaya koydu. İki partinin ortak aday çıkarması da garip bir durum. Kendi partilerinden bir aday çıkaramadılar. Seçmenlerine karşı saygısızlık. Bizim çıkaracağımız aday karşısında şansları yok. İlk turda bizim gösterdiğimiz adayımız alır.

İhsanoğlu, ortak eğilimin ifadesi

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi: Sayın Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bütün ziyaretlerde ortaya çıkan bir cumhurbaşkanı profili vardı. İhsanoğlu, bu eğilimin ortak ifadesi olarak ortaya çıktı. Biz siyasi partilere, sivil topluma, ‘aklımızda şu isimler var, bunları öneriyoruz’ demedik. Tam tersine, onların nabzını aldık. Cumhurbaşkanlığı makamı, bir denge makamıdır. Halkın onu seçecek olması, anayasadaki konumunu değiştirmiyor. İhsanoğlu bir diplomat, bir bilim adamı, 2000 yılında devlet hizmet madalyası almış bir isim. Tüm partilere eşit mesafede duran bir kişi.

Maddî ve manevî destek sunacağız

MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal: Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kez cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek. İlgili kanunun eksik ve yanlışları var. Siyasi partilerin cumhurbaşkanı adayına nasıl destek vereceklerine ilişkin boşluk, YSK kararlarıyla doldurulacaktır. MHP de mevzuat çerçevesinde çatının göstermiş olduğu İhsanoğlu’na tüm maddîi manevî desteği sunacaktır.”

Uzlaştırıcı bir kimliğe sahip

Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Başkanı Mustafa Güçlü: Ekmeleddin Bey, özellikle uluslararası alanda bilgili, tecrübeli biri. Uzlaştırıcı bir kimliğe sahip. Yaptığı işle uzlaşı sağlayacak noktadaydı. Siyaset barışçı, uzlaşıcı bir söyleme ihtiyaç gösteriyor. Umarım adaylığı bu sürece yardımcı olur.

Büyük bir uzlaşı oldu

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: Büyük bir uzlaşı olduğunu söyleyeyim. Sadece iki siyasi parti değil aynı zamanda Parlamento’nun dışındaki çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin de kabul gördüğü bir isim oldu.

Uluslararası tecrübesi var