İhsanoğlu: Sınırlarımız kevgir gibi oldu!

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Filistin’de İsrail’in zulmünün devam ettiğini kaydederek, “Bütün dünya sesiz. Dilini yutmuş, seyrediyor. Birleşmiş Milletler ateşkes kararı çıkarıyor ondan sonra ‘siz ateşi kesin’ diyor. Bazı Hamaslılar ellerindeki taşlarla tanklara karşı, füzelere karşı, tank savarlara karşı, bombardıman uçaklarına karşı savaşıyor ve ateşkes isteniyor. Böyle zalim bir dünyada yaşıyoruz. Biz kendi iç cephemizi sağlamlaştırmalıyız. Milli birlik ve beraberliğimizi kurmak durumundayız. Her zamandan daha hassas olmamız lazım. Her zamandan daha çok dış tehlikelere karşı birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım çünkü sınırlarımız kevgir gibi oldu. Kimin çıktığı kimin girdiği belli değil. Teröristler kol geziyorlar. Aramızda 1 milyona yakın insan vatanından kovulmuş, bizim misafirimiz olarak geliyorlar ama hukuki statüleri yok, barınacak yerleri yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu, Dedeman Oteli’nde düzenlenen iftar programına katıldı. Burada bir konuşma yapan İhsanoğlu, 12-13 sene tepede ufak bir gürültü olduğunda Türkiye’de ekonominin çöktüğünü belirterek, “Vatandaşın cebindeki 100 lira 50 lira oldu. Onun için biz o tepedeki kavgalara mahal vermeyecek şekilde seçimimizi yapmak durumundayız” ifadelerini kullandı.

 

 

ANKA

 

“ÖTEKİLEYEN BİRİSİNİ Mİ, KUCAKLAYAN BİRİSİNİ Mİ?”

Bu seçimlerin belediye ve genel seçim olmadığını kaydeden İhsanoğlu, “Belediye seçimlerini arkada bıraktık. Meclis seçimlerini inşallah gelecek sene yapacağız. Orada hepimiz oylarımızı belli partilerden yana kullandık, bundan sonra da kullanacağız. Biz diyoruz ki ‘bu seçim farklı bir seçimdir. Burada birkaç sandalye yok. Burada birkaç mevkii yok. Burada bir tane var. 3 aday var, bir tanesini seçeceğiz.’ Peki buna kimi seçmeliyiz? Bu milletin tamamını kucaklayan birisini mi? Yoksa bir kısmını kabul edip bir kısmını ötekileyen birisini mi? Bunu düşünmemiz lazım. Peki siyasi gündemin, yelpazenin bir tarafında ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar küçük olursa olsun ama başka renkleri, başka tonları var. Onlar da bu toplumun insanları, onlarında bu toplumda geniş hakları var. Onun için biz toplumu kucaklayacak bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. İşte biz diyoruz ki gelin bu adayı seçiniz. Ve tercihinizi bu yolda kullanınız” diye konuştu.

 

“BİZ DURMADAN BİR ŞEYLER SÖYLÜYORUZ”

Türkiye’nin içeride ve dışarıda karşı karşıya geldiği bu sıkıntıların böyle bir tehlikeyi ve riski kaldırmayacağını kaydeden İhsanoğlu, “Görüyoruz etrafımızda savaşlar devam ediyor. Ülkeler parçalanıyor. Etnik ve mezhebi tercihler üzerine devletçikler kuruluyor. Öbür tarafta Filistin’de İsrail’in zulmü Gazze’de devam ediyor. İnsanları yerle bir ediyor. Kimse karşı duramıyor. Bütün dünya sesiz. Dilini yutmuş. Seyrediyor. Birleşmiş Milletler ateşkes kararı çıkarıyor ondan sonra ‘siz ateşi kesin’ diyor. Bazı Hamaslılar ellerindeki taşlarla tanklara karşı, füzelere karşı, tank savarlara karşı, bombardıman uçaklarına karşı savaşıyor ve ateşkes isteniyor. Böyle zalim bir dünyada yaşıyoruz. Biz kendi iç cephemizi sağlamlaştırmalıyız. Milli birlik ve beraberliğimizi kurmak durumundayız. Her zamandan daha hassas olmamız lazım. Her zamandan daha çok dış tehlikelere karşı birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım çünkü sınırlarımız kevgir gibi oldu. Kimin çıktığı kimin girdiği belli değil. Teröristler kol geziyorlar. Aramızda 1 milyona yakın insan vatanından kovulmuş, bizim misafirimiz olarak geliyorlar ama hukuki statüleri yok, barınacak yerleri yok. Yiyecek yemekleri yok, yaşayacak bir yerleri yok, himayeleri yok. Bu insanlara bakmak da artık bizimkilerin ‘Buyurun gelin, bütün Suriye gelirse gelsin başımızın üzerinde yeriniz var’ derken, yer üzerinde yeri yapsaydık bari. Bunlara kamplar alsaydık. Bunları barındırsaydık. Mülteciler gibi hukuki statü verseydik ve bu savaşın biran evvel bitmesi için çalışsaydık da bu insanlar tekrar muazzez, mükerrer olarak ülkelerine gitselerdi, vatanlarında kendi hayatlarını sürdürselerdi. Biz bunun hiçbirisini yapmıyoruz biz durmadan bir şeyler söylüyoruz, bir şeyler yapıyoruz ve birbirimizle kavga ediyoruz. Biz işte bu kavganın biran evvel bitmesini istiyoruz. Hem içerideki kavganın bitmesini istiyoruz, hem dışarıdaki ateşin sönmesini istiyoruz. Türkiye bunu yapamaya muktedirdir. Biz yurtta sulh, cihanda sulh prensibine göre hareket ettiğimiz sürece, Türk milleti bir ve beraber olduğu müddetçe bütün zorlukların karşısında onları yenebileceğiz. Ülkemizin birliğini, dirliğini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.