Hukukçulardan AF tepkisi

Sayın Başbakan, Abdullah Öcalan’ın hangi suçtan mahkum olduğunu bilmiyor mu?

 

 

Sayın Başbakan’ın açıklamasına baktığımızda her ne kadar bir genel af düşünülmediği, kişilere karşı işlenmiş suçların affedilmeyeceği bunun yerine ‘’devlete karşı işlenmiş suçların’’ af kapsamına alınabileceği ifade edilmiş ise de başta Abdullah Öcalan olmak eli kanlı teröristler hakkında verilen cezaların ‘’devlet aleyhine işlenmiş cürüm’’ kapsamında olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

 

 

Ankara 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından yargılanan ve hakkında ölüm cezası verilen Abdullah Öcalan, yargılandığı sırada yürürlükte olan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinden cezaya mahkum olmuştur.

 

 

765 sayılı TCK m. 125 ‘’devletin şahsiyetine karşı cürümler’’ başlığı altındaki suçlardan biri olup şu şekildedir.

 

 

‘’Türkiye Cumhuriyetinin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir ecnebi devlet idaresine geçirmeğe veya devletin istikbalini tenkise veya birliğini bozmağa veya devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmağa matuf bir fiil işleyen kimse ölüm cezası ile cezalandırılır’’

 

 

Sayın Başbakan bu gerçeği bilmemekte midir? Yoksa bu önemli hususu şimdilik gözlerden uzak mı tutmak istemektedir?

 

 

Adam öldürme suçu kanunda ayrıca tanımlanmış bir suçtur.

 

 

Adam öldürme suçu kanunda ayrıca düzenlenmiş bir suçtur. TCK’da ‘’kişilere karşı suçlar’’ kısmında ‘’hayata karşı işlenmiş’’ suçlar başlığı altında tanımlanmıştır.

 

 

Bu itibarla adam öldürme suçu tek başına devlete karşı işlenmiş suçlar kapsamında tanımlanmaz.

 

 

Rüşvet, zimmet gibi suçlar da devlet aleyhine işlenmiş suçlardandır.

 

 

Ceza Kanununda zimmet, rüşvet, irtikap, denetim görevini ihmal, zor kullanma yetkisinin aşılması, kamu görevinin terki gibi suçlar da devlet aleyhine işleniş suçlar kapsamında değerlendirilmiştir.

 

 

AKP’nin iktidar dönemi için Yüce Divan yolu da kapatılmak mı istenmektedir?

 

 

Şunu da söylemeden geçmemek lazım ki, devlet aleyhine işlenmiş suçların affı halinde AKP iktidarı döneminde yapılmış bütün yolsuzluklar, usulsüzlükler de bu af kapsamında cezasız kalacaktır. Zira rüşvet, zimmet, irtikap vb. suçlarda devlete karşı işlenen suçlar kapsamındadır.

 

 

Burada, AKP iktidarı ve Tayyip Erdoğan tarafından adeta hukuk oyunu yapılarak, bir yandan bölücü terör örgütünün yönetici kadrosuna, bir yandan diğer terör örgütlerinin yöneticilerine, öte yandan AKP’nin 11 yılı aşkın iktidarı dönemindeki eylem ve işlemleri nedeniyle mahkeme ve yüce divan yolunun da kapatılmasına çalışıldığını anlamak güç değildir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.