HSYK ile ilgili yasa teklifi’nin ilk maddesi kabul edildi

AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Hakimler ve Savcılar Kurulu HSYK ile ilgili yasa teklifi ne ilişkin “Buradaki en büyük eleştiri, HSYK’nın Başkanın yani Adalet Bakanı’nın emrine verildiği şeklindeki değerlendirmelerdir. Burada başkana yani sayın Adalet Bakanı’mıza yargı yetkisinin kullanılmasıyla ilgili olarak hiçbir yetki verilmemektedir. O nedenle teklif tamamen Anayasa’nın çerçevesi içindedir” dedi.

TBMM Adalet Komisyonu’nda, HSYK ile ilgili yasa teklifi nin 1. maddesi kabul edildi. Teklifin maddeleri üzerindeki görüşmeler sürüyor.

MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, teklifin 1.maddesine ilişkin görüşlerini aktardı. Maddenin maç oynanırken kural değiştirmek anlamına geldiğini belirten Başesgioğlu, yürürlük maddesinde düzenleme yapılmaz ise mevcut üyelerin müktesebat haklarının çiğnenmesine yol açacağını söyledi.

MHP olarak teklifin bütün maddelerine kategorik olarak karşı olduklarını vurgulayan Başesgioğlu, “Bu teklif çok önemli bir teklif. Bütün dünya yargının idaresini yasama ve yürütmeden ayrı tutmuştur” dedi. Teklif ile HSYK’nın tüm yetkilerinin Adalet Bakanı’na devredileceğini dile getiren Başesgioğlu, düzenlemenin düşünülmesini istedi. Başesgioğlu, “Konjonktürel düşünmeyin. 17 Aralık operasyonu ile ilgili düşünmeyin. Bir kez daha, bir kez daha çok daha sakin bir ortamda tartışılsın diyorum. Bu ülkede hukuk güvenliğini zedelersek ne bizim, ne çocuklarımızın geleceği olur. Bir savcının adliye bahçesinde bildiri dağıtması yadırganır ama savcıyı canhıraş o bahçeye çıkaran olaylara duyarsız kalamayız” diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök de Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun komisyonda görüşlerini açıklayamamadığını vurgulayarak, “Ne olursa olsun yargıdan gelen insanlara söz hakkı vermek lazımdı. Bu üzüntü verici bir olay” diye konuştu.

AKP’nin iktidara hazır geldiğini düşündüklerini, ancak yaşananların bunun tersini ortaya koyduğunu ifade eden Gök, “Çok hazırlıksızmışsınız. Öyle bir yapıya teslim oldunuz ki o yapının oyuncağı oldunuz. Ben ülkem için üzülüyorum” dedi. Türkiye’nin iktidarı ve muhalefetiyle bunları aşmak zorunda olduğuna işaret eden Gök, “Bu tehlike büyük bir tehlikedir. Ben milletimi, devletimi, geleceğimizi düşünürüm. Herkes gelip geçici. Hele siyasette AKP bugün gelir, yarın milletten icazet almaz, çeker gider. Hesap yeri var onun. Dava açılır. Yargısı, şusu, busu var. Ama gayri nizami yapıya karşı mücadele çok daha farklı olmalı. Bence iyice bir oturun düşünün, çünkü gelecek daha tehlikeli” değerlendirmesinde bulundu.

-”Ordu komutanı gibi harbe sokmak yanlış bir iştir”

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal da teklifin 17 Aralık sonrası başlayan operasyonları durdurmak için gündeme getirilmiş bir düzenleme olduğunu savundu. Kamuoyunun da düzenlemeyi operasyonları örtmek amacıyla yargıyı tek kişiye teslim etmek olarak anladığını ileri süren Bal, hukukun savaş mantığı ile düzenlenemeyeceğini söyledi. Bal, “Bunu bir savaş mantığı ile alıp, Sayın Bakan’ın omuzlarına apolet takıp, onu bir ordu komutanı gibi harbe sokmak yanlış bir iştir. Sayın Bakan bu mücadeleyi kazanırsa partisinin mareşali olacaktır, milletin mareşali olmayacaktır. Ama kaybederse gideceği yer yüce divan olacaktır” şeklinde konuştu.

Teklifte imzası olan AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise MHP’li Başesgioğlu’nun 1. maddenin gerekçesinin açıklanmasını istemesi üzerine söz alarak, madde hakkında bilgi verdi. Tunç, “12 Eylül 2010 referandumunda halkın ‘evet’ oyu verdiği HSYK düzenlemesini biz burada değiştirmiyoruz. Biz 12 Eylül 2010 tarihinde halkımızın onayından geçen 159′uncu maddenin bize verdiği yetkiye göre kanuna bırakılan işlerle ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Biz teklifimizin bütün maddelerinin anayasa uygun olduğu kanaatindeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Komisyonda tüm maddeleri hep beraber tartışacaklarına işaret eden Tunç, şöyle konuştu:

“Biz 2010′da referanduma gittiğimizde yargının kimsenin arka bahçesi olmasını istemiyorduk, yine aynı noktadayız. Yine biz o zaman militanlaşan yargı istemiyorduk, bugün de kimse militanlaşan yargı istemiyor. Bunda hepimiz mutabıkız. O gün de hukuk devletini savunuyorduk, bugün de hukuk devletini, kuvvetler ayrılığı ilkesini savunuyoruz. Kuvvetler ayrılığı ilkesine herkesin uymasını istiyoruz, yasamanın da yürütmenin da yargının da. Herkesin anayasanın öngördüğü sınırlar içerisinde kalmasını istiyoruz. O günde HSYK’nın sadece Ankara’daki 120 yargıç tarafından seçilmesi değil de bütün Türkiye genelindeki hakimler. savcılar tarafından seçilmesini, oradaki çoğulcu yapının olmasını istiyorduk. Bugün de oradaki yapının çoğulcu olması konusunda herkes mutabık. Bunu çözecek olan yer de burası Adalet Komisyonu ve TBMM Genel Kurulu.”

Tunç, teklifi eleştirenlerin maddeleri incelemesini isteyerek, “Buradaki en büyük eleştiri HSYK’nın Başkanın yani Adalet Bakanı’nın emrine verildiği şeklindeki değerlendirmelerdir. Maddelere tek tek geçtiğimizde bunun doğru olmadığını göreceksiniz. Burada başkana yani Sayın Adalet Bakanı’mıza yargı yetkisinin kullanılmasıyla ilgili olarak hiçbir yetki verilmemektedir. O nedenle teklif tamamen Anayasa’nın çerçevesi içindedir” dedi.

-”Bugün demokrasinin boğazının kesildiğini düşünüyoruz”

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ise söz alarak, “Cümle alem biliyor ki bu yasanın iki gerekçesinden biri yolsuzluk, biri paralel devlet” diye konuştu.

Erdoğdu’nun yolsuzluk konusunda yaptığı konuşmaya iktidar partisi sıralarından tepki geldi. AKP’li milletvekillerinin madde üzerinde görüşlerini aktarması gerektiği yönündeki tepkilerine muhalefet milletvekilleri de “Ne konuşacağımızı size mi soracağız” diyerek karşılık verdiler.

AKP Grup Başkanvekili Belma Satır’ın, “Üç gündür aynı şeyleri anlatıyorsunuz” sözleri üzerine CHP’li Erdoğdu, “Burada son derece anlayışlı bir muhalefetle karşı karşıyasınız. Kesilen gırtlaktan kan da çıkar, ses de çıkar. Bugün demokrasinin boğazının kesildiğini düşünüyoruz biz. Onun için rica ediyorum dinlemeye çalışın” dedi.

CHP’nin yolsuzluklar konusunda AKP’yie uyardığını, ancak iktidarın uyarıları dikkate almadığını savunan Erdoğdu, “Biz de mebusuz, dinlemeye çalışın” ifadesini kullandı. Erdoğdu’nun sözlerine AKP’li milletvekillerince tepkiler gelmesi üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Dün akşam da bu yolsuzluklar daha ağır şeyler söylendi. Başınız öndeydi. Bugün azız diyeyse tepkiniz…” ifadeleri sonrası karşılıklı sözlü tartışmalar yaşandı.

-”Zombi diyeceğiz herhalde”

AKP Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, kişilerin zan altında bırakıldığını anlatarak, “Olmaz böyle şey. Sözlerinize dikkatin edin. Biz her zaman yargının bağımsızlığının arkasındayız” diye konuştu. Altay da “Benim milletvekillerim kimseyi zan altında bırakmaz” karşılığını verdi. AKP sıralarından “Çankaya’nın yamyamlarını konuşalım mı?” denilmesi üzerine ise Altay, “Çankaya’dakiler yamyamsa şimdikilere ne diyeceğiz? Zombi diyeceğiz herhalde” ifadesini kullandı.

Erdoğdu’nun kömür dağıtımı ile ilgili iddialarının ardından ise AKP Isparta Milletvekili Recep Özel, “Yine kömür mevzusu” diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Erdoğdu da “Kömür karası bir yolsuzluk düzenindesiniz. Efendilik de bir yere kadar. Biz bunları yapsak siz bizi bu kapıda asardınız” dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ise “Bunların acıları var. Neden pireleniyorlar? Paralar cebinize girmiş demek ki” ifadesini kullandı.

MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, “Yine hukuk geçerli olmayacak. Ortalıkta bir takım iddialar var. Bunlar adil şekilde sonuçlandırılmadan tedbir alırsanız dairelerde benim-senin adamın şeklinde olduğu için birilerinin istediği neticeyi almak için atamalar yapılabilir endişesini taşıyoruz. Belki geçici olarak sizi kurtarabilir, ortalıktaki iddiaları kaldırabilir. Hukuk bunun neresinde? 3 dairenin ikisinde değişiklik yapılıyor. Yapılanı görmemek için kör olmak yazım. Adalet kılıcını eline alanlar, mağduriyet oluşturdu ama getirdiğiniz ama çare doğru değil” diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, dünyanın gözünün Türkiye’de olduğunu belirterek, dış basında Türkiye’de yolsuzlukların örtüldüğü algısının yayıldığını ifade etti.

Konuşmaların ardından teklifin birinci maddesi kabul edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.