Hakim, Kadir Topbaş\'ı bu sözlerle çağırdı...

Avukat Fahri Biçer ise "Müvekkilim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'dır. Yoğun bir gündem içerisindedir. Eğer mahkeme tarafından verilecek ara bir tarihte müvekkilimizi getirip dinlettirebiliriz. Ya da mayıs ayında davetiye ile çağrılırsa müvekkilimizi getiririz" dedi.

"İş yoğunluğu mazereti kabul edildi"

İşlerinin yoğunluğu nedeniyle duruşmaya katılamayan Topbaş'ın mazeretinin kabulüne karar veren mahkeme hakimi, Sanık Topbaş adına son kez duruşma gününü bildirir davetiye çıkarılmasına, davetiye tebliğine rağmen gelmediği takdirde zorla getirileceği hususunun davetiyeye yazılmasına hükmetti.

Müşteki CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Hakkı Sağlam'ın davaya katılma istemi yönündeki talebinin gelecek oturumda karar verilmesine kararlaştıran mahkeme duruşmayı 3 Haziran'a erteledi.

Topbaş dahil hiçbir sanık katılmadı

İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer sanıklar katılmadı.

Mahkeme Hakimi Mustafa Erdoğan, Topbaş'ın avukatı Fahri Biçer'e "Müvekkiliniz neden duruşmalara gelmiyor. Biz kötü insanlar mıyız? Mahkeme kötü bir yer mi? Kılık kıyafetimiz de yerinde. Niye gelmiyor ki mahkemeye?" diye sordu.

Bu sözler üzerine Avukat Fahri Biçer, "Müvekkilim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'dır. Yoğun bir gündeme içerisindedir. Eğer mahkeme tarafından verilecek ara bir tarihte müvekkilimizi getirip dinlettirebiliriz. Ya da mayıs ayında davetiye ile çağrılırsa müvekkilimizi getiririz" dedi.

"Suçtan zarar gördüğüm açıktır"

Duruşmaya şikayetçi sıfatıyla katılan Hakkı Sağlam ifadesinde CHP İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nde meclis üyesi olduğunu belirterek, "Soruşturma aşamasında şikayetçi olmuştum. Geçen oturumları izleyici sıfatıyla takip ettim. Bugün duruşmaya katılan olarak katılmak istiyorum. Vergi veren bir kişi olarak suçtan zarar gördüğüm açıktır. Bu konuda yargısal içtihatlar mevcuttur. Şikâyetçi olarak katılmak istiyorum" dedi.

Topbaş'ın avukatı Fahri Biçer, "Suçtan zarar görme durumları yoktur. Katılma talebinin reddedilmesini talep ediyoruz" dedi. Diğer bir kısım sanıkların avukatı Kezban Metin de "Suçtan zarar görme durumları yoktur. Reddedilmesini talep ediyoruz" diye konuştu. Savcı Zeynel Sarıbuğa da katılma talebinin reddedilmesini istedi.

Tekrar söz alan Topbaş'ın avukatı Biçer, "Müvekkilim belediye başkanı olması sebebiyle yoğun bir insan. Çok yoğun bir gündem içerisindedir. Takdir edilecek bir ara günde dinlenilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

"İnsanlar arasında ayrım yapmıyoruz"

Avukatın bu sözleri üzerine hakim ile avukat arasında şu diyalog geçti:

Hakim Erdoğan: İnsanlar arasında ayrım yapmıyoruz. Avukatın mazeretini kabul ediyoruz
Avukat Biçer: Müvekkilim hakkında açılan onlarca dava var. Bütün duruşmalara katılıyor.
Hakim Erdoğan: Birşey demedik. Durumu anlıyoruz.

Topbaş adına son kez davetiye çıkarıldı

Sanık Kadir Topbaş'a geçen oturumda duruşma gününü bildirir davetiye çıkarıldığını, ancak hazır olmadığını belirten Mahkeme Başkanı Mustafa Erdoğan, Avukatın müvekkilin işlerinin yoğunluğundan dolayı hazır edilemediğini ifade ettiğini belirtti.

Hakim Erdoğan, sanığın Büyükşehir Belediye Başkanı olması sebebiyle avukatının mazeretinin kabulünün etik olacağı anlaşıldığı ifade ederek, Sanık Topbaş adına son kez duruşma gününü bildirir davetiye çıkarılmasına, davetiye tebliğine rağmen gelmediği takdirde zorla getirileceği hususunun davetiyeye yazılmasına hükmetti.

Müşteki Hakkı Sağlam'ın davaya katılma istemi yönünden gelecek oturumda karar verilmesine kararlaştıran mahkeme, duruşmayı 3 Haziran'a erteledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.