Haberal:Hırsız ve Bölücülerle Koalisyon Yapmayız!

İşte Ahmet Hakan'ın O Röportajı:

 MHP, koalisyon için AK Parti ile gizli görüşme yürüttü mü?

ERKAN HABERAL: Çok net konuşuyorum. İçinde olduğum için, bildiğim için konuşuyorum. Bugüne kadar hiçbir partiyle pazarlık yapılmadı. Devlet Bey pazarlığa karşı bir insandır. Devlet Bey'le bir işin pazarlığını yapamazsınız. Mümkün değildir bu.
*
Tuğrul Türkeş'in ismi geçti dedikodu olarak.
ERKAN HABERAL: Mümkün değil. Tuğrul Bey yılların siyasetçisi, Genel Başkan Yardımcısı... Genel Başkan'a rağmen böyle bir şey yapar mı?
*
AK Parti ile koalisyon için partinizin üç şartı var. BİR: 17-25 Aralık dosyalarının açılması... İKİ: Cumhurbaşkanı'nın Saray'dan Çankaya Köşkü'ne geçmesi... ÜÇ: Çözüm sürecine son verilmesi... Bu üç madde pazarlığa açık mı, kapalı mı?
ERKAN HABERAL: Bu üç madde MHP'nin ortak beyanıdır. Bütün kadrolarımızın arkasında güçlü bir şekilde durduğu şartlardır bunlar. Bunlar bizim seçim beyannamemizde de yer alıyordu. Bu bizim millete verdiğimiz söz, akit.
*
Yani bu iş olmaz mı diyorsunuz? 
ERKAN HABERAL: Bu işin olmayacağını Devlet Bahçeli bilmiyor mu? Sizce AKP'de yetkili kişi Ahmet Davutoğlu mu? O mu yönetiyor AKP'yi? Böyle bir durum yok ki... Devlet Bey bunu bilen biridir.
*
Eğer AK Parti-MHP koalisyonu olmayacaksa... Geriye tek bir koalisyon seçeneği kalıyor: AK Parti-CHP koalisyonu.
ERKAN HABERAL: Vallaha hükümet koltuğuna Bahçeli'nin ihtiyacı yok. O koltuğa ihtiyaç duyan iki isim var: Ahmet Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu... Eğer birlikte hükümeti kuramazlarsa partilerinin başında kalamazlar. İlk genel kurulda giderler.
*
Bu nedenle AK Parti-CHP olur mu diyorsunuz?
ERKAN HABERAL: Kesinlikle.
 
 
Ama az önce AK Parti'yi Davutoğlu yönetmiyor, Tayyip Erdoğan yönetiyor dediniz. Eğer Erdoğan yönetiyorsa... Davutoğlu nasıl olacak da inisiyatif gösterip CHP ile koalisyon kuracak?
ERKAN HABERAL: İşte o zaman kimin lider olduğu, kimin olmadığı çok daha iyi anlaşılacak.
*
Ama "MHP ile asla yapamaz" diyorsunuz.
ERKAN HABERAL: Yapamaz. Çünkü MHP'nin şartları onun Erdoğan'ı çiğnemesini gerektiriyor. Ayrıca Devlet Bey seçim kampanyasında "Biz hırsızlar ve bölücülerle koalisyon ortağı olmayız" dedi. Daha ötesi var mı?
*
Tekrar seçim seçeneği de gündemde. Seçim korkutmuyor mu sizi?
ERKAN HABERAL: Neden korkalım ki... Erken seçim olsun.
*
MHP oy kaybeder mi?
ERKAN HABERAL: Kaybetmez. Neden kaybedecekmiş ki? Kaybeder diyenlere bakın: Hiçbiri MHP'ye oy vermiş değil.
 
KİMDİR?
 
-Ünlü tıp profesörü Mehmet Haberal'ın oğlu.
-İşletme okumuş. Yüksek lisansı var.
-Dört kardeşten üçüncüsü...
-Evli...
-Ankara birinci bölgeden dördüncü sıra adayıydı. 7 bin oyla kaybetmiş.
-----------------------------------
NOT: BU RÖPORTAJ, AHMET DAVUTOĞLU-DEVLET BAHÇELİ BULUŞMASINDAN ÖNCE YAPILMIŞTIR.
-----------------------------------
AKP-CHP koalisyonuna doğru gidiliyor
 
AHMET Davutoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesi tamamlandı. Ne diyorsunuz çıkan sonuca?
ERKAN HABERAL: Tamamen Devlet Bey'in söylediği gibi gelişiyor. Her iki taraf da koalisyon kurulmasına razı gibi. Yaptıkları açıklamalarda bir olumsuzluk yok. Bu durumda, Devlet Bahçeli'nin dediği de doğrulanmış oldu. Demek ki daha önce gizli görüşmeler yaptıkları bir gerçek.
Yani bu işin bir evveliyatı mı var?
ERKAN HABERAL: Evet. Bunun bir evveliyatı var. Kapalı kapılar ardında daha önce yapılan görüşmelerin varlığı ortaya çıkmış durumda.
AKP-CHP koalisyon ihtimali yüzde kaç?
ERKAN HABERAL: Bir yüzde veremem ama bu ihtimalin çok güçlü hale geldiğini söyleyebilirim.
 
Babam Haberal merkez sağdadır
 
BABANIZ Mehmet Haberal, hapishanedeyken CHP'den aday olup seçildi. Babanız CHP'li miydi?
ERKAN HABERAL: Milliyetçi, Atatürkçü diyebiliriz babam için. Merkez sağdaydı.
*
Babanız neden MHP'den aday olmadı da CHP'den oldu?
ERKAN HABERAL: Babam aslında milletvekili olmak istemedi. Son güne kadar da direndi. Cezaevinden çıkabilmesi için biz ailesi olarak bir nevi emrivaki yaptık babama. O vakte kadar MHP'nin kotası dolmuştu.
 
Babamın canına kastettiler
 
BABANIZ ne kadar kaldı cezaevinde?
ERKAN HABERAL: 4 yıl 4 ay kaldı.
*
Babanız cezaevinden çıktı, parlamentoya girdi ve hiçbir açıklama yapmadı. Neden?
ERKAN HABERAL: Babam çok hastalandı. Size bir şey söyleyeyim mi? Babamın canına kastettiler. Hiç unutmuyorum. Babam çıktığında ramazandı ve oruçluydu. Yemek yemediği için acayip kurumuştu. Çok ciddi psikolojik bunalım geçirdi. Hâlâ etkilerini yaşıyor.
*
Konuşabilecek durumda değildi yani?
ERKAN HABERAL: Ne konuşsun?
*
Kendisine yapılan haksızlığı anlatabilir, hesap sormaya çalışabilirdi.
ERKAN HABERAL: Hesap Allah'ın... Ondan güzel hesap soran yok.
*
Ama yine de kendisinin bir şeyler söylemesi gerekmez miydi?
ERKAN HABERAL: Babam değişik bir adamdır. Bu işi bireyselleştirmiyor. Polisler eve geldiği zaman evden çıkarken babam "Türkiye Cumhuriyeti'ne bu yakışıyor mu?" dedi. 4 yıl 4 ay hapis yattı. Hapisten çıkarken cezaevi kapısında kendisine uzatılan mikrofonlara şunu söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti'ne bunun yakışmadığını söylemiştim."
 
AKP-MHP koalisyon ihtimali sıfır
 
AK Parti-MHP koalisyonunun şansı sıfır mı?
ERKAN HABERAL: Kesinlikle öyle. En ufak ihtimal görmüyorum. Size soruyorum: AKP-MHP seçeneğini gündemde tutanlar, neden AKP-HDP seçeneğini gündeme getirmiyorlar?
*
Çünkü HDP tavrını en başta koydu. "Biz AK Parti ile koalisyon yapmayız" dedi.
ERKAN HABERAL: MHP de şartlar koydu. MHP'nin şartları var. Sayın Davutoğlu, Devlet Bey'in karşısına geldiğinde "Ben bunları yapabilecek iradeye sahibim" diyemez ki. Derse... Amenna. Türkiye rahatlar.
*
İşte bu nedenle AK Parti-MHP seçeneği gündemde tutuluyor.
ERKAN HABERAL: Siz gündemde tutuyorsunuz. Aslında biz gündemde tutmuyoruz.
 
Bizim gözümüzde HDP parti değildir
 
 
SİZ HDP'yi nasıl değerlendiriyorsunuz?
ERKAN HABERAL: Bir parti değil. PKK'nın siyasi uzantısı...
*
Ama öyle bir yargı kararı yok. Seçime girdiler, seçildiler ve Meclis'teler. Yasalar nezdinde meşru bir parti yani.
ERKAN HABERAL: Biz de bunu soruyoruz. Yasalar nerede diyoruz.
*
Ama ortada bir yargı kararı yokken siz peşinen suçlu ilan etmiş olmuyor musunuz?
ERKAN HABERAL: Biz bunları peşinen suçlu ilan etmiyoruz. Biz bunların söylemlerine, tavırlarına bakıyoruz. Buna göre değerlendiriyoruz.
*
HDP, Meclis'te sizin de kabul edeceğiniz bir öneri getirirse... HDP'den geldi diye kabul etmeyecek misiniz?
ERKAN HABERAL: Bunlar çok tehlikeli sorular. Meclis'te yasalar önce komisyonlardan geçer. Orada HDP'liler de olur. Komisyondan geçen şeyi desteklemiyorsak 'Hayır' deriz, destekliyorsak 'Evet' deriz. AKP, HDP ve CHP Meclis'te bir arada hareket ederse ve Türkiye lehine bir şey getirirlerse MHP destek olur. Ama bunların Türkiye lehine bir şey getirdikleri görülmemiştir.
 
 
Meclis Başkanlığı konusunda hepimiz Devlet Bey'in arkasındayız
 
 
ERKAN Haberal, "Meclis Başkanlığı seçiminde en doğrusu yapıldı" diyor.
İşte Haberal'ın açıklamaları...
*
-Meclis Başkanlığı seçiminde Devlet Bey'in arkasındayız. Bütün partililer, yöneticiler, teşkilatlar, hepsi Bahçeli'yi alkışlıyor.
*
-"MHP yanlış yaptı" diyenlere bakın: Yüzde 99.9'u MHP'ye oy vermemiştir. Muhalefet partilerinin Devlet Bey'in aleyhinde konuşmaları Devlet Bey'i güçlendirir.
*
-"Deniz Baykal'a neden oy vermediniz" diyorlar. E canım, siz Ekmeleddin Bey'e niye oy vermediniz? Cumhurbaşkanlığına layık bulduğunuz bir insanı Meclis Başkanlığı'na mı layık görmüyorsunuz?
*
-Biz hiçbir zaman "Deniz Baykal'ı destekleyeceğiz" demedik. Böyle bir açıklamamız var mı? Kendileri yazdılar, kendileri çizdiler, kendileri inandılar, kendileri eleştiriyorlar.
*
-CHP bizim adayımıza oy verseydi, HDP oy vermeseydi... Biz HDP'ye "Neden oy vermediniz" demeyecektik. CHP de diyemeyecekti. Yani kimsenin kimseye bir mecburiyeti yok.
*
-Ayrıca bugüne kadar Meclis Başkanı, hep birinci partiden çıkmış. Böyle bir teamül oluşmuş. Bunu bu kadar büyütmenin âlemi ne?
*
-HDP'ye karşıyız biz. Böyle bir duruşumuz var. Meclis Başkanı ille de muhalefetten olacak diye bu duruşumuzu değiştirmeyiz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa kaykaç 6 yıl önce

sayın haberal da anlamış; millete ,devlete,milliyetçilere,insanlığa hizmetin yolu 13 yıldır olduğu gibi muhalefetten geçtiğini:))