Gül;Yanlışta ısrar, inandırıcılığınızı kaybettirir

Rize’de, Türkiye’nin sıcak gündemini değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “İlk gün Gezi Parkı’nda olup bitenler yanlıştı.” dedi. Yanlışta ısrarın inandırıcılığı yok edeceğini belirtti. Polisin önceki günkü müdahalesini örnek gösteren Gül, “İlk gün böyle bir müdahale olsaydı, olay belki de buralara gelmezdi.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 16 gündür devam eden Gezi Parkı olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Karadeniz gezisi kapsamında ziyaret ettiği Rize’de konuşan Gül, barışçıl gösterilerin demokratik hak olduğunu, şiddete ise müsaade edilmeyeceğini söyledi. Meydanları şiddetle tutmaya çalışmanın demokrasiyle bağdaşmadığını ifade etti. Özeleştiri de yaparak devletin, yanlışlarını görmesi gerektiği üzerinde durdu. Cumhurbaşkanı “Maalesef yanlışları görmezsek bu da olgunluğumuza yakışmaz. İlk gün Gezi Parkı’nda olup bitenler yanlıştı. Yanlışa, doğru diye ısrar ederseniz inandırıcılığınız gider. Dün yapılan müdahalede polisin nasıl bir tavır sergilediğini gördünüz. İlk gün böyle bir müdahale olsaydı, olay belki de buralara gelmezdi.” dedi.  Gül, Türkiye’yi Ortadoğu’ya benzeten uluslararası medyaya da seslendi. Oralarda demokrasi, çok partili sistem ve çoğulculuk istendiğini, Türkiye’deki taleplerin buna benzemediğini vurguladı. ‘Cumhurbaşkanı siyasi parti liderlerini toplasın’ önerisiyle ilgili de “Bugünkü siyasî ortam içerisinde çok katkı sağlayabileceği kanaatinde değilim.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rize, Artvin ve Ardahan’ı kapsayan 3 günlük il ziyaretlerine başladı. Gül’ün ilk durağı Rize oldu. Cumhurbaşkanı, valilik önünde kendisini bekleyen vatandaşlara hitaben kısa bir konuşma yaptı. Rize’nin, çok partili sisteme geçildiğinden beri çok önemli siyasetçiler, devlet adamları yetiştirdiğini ve iki başbakan çıkardığını hatırlattı. Gül, “Bugünkü Başbakan’ımızın da memleketi olan bir il. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan benim de en eski, en kıymetli arkadaşlarımdan. Dolayısıyla hep beraber bu ülkeyi, bütün şehirlerimizi çok daha güzelleştirmek, çok daha zenginleştirmek, sizlerin huzurunuzu, mutluluğunuzu çok daha artırmak için gece gündüz çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz.” dedi. Gül, konuşmasının ardından horon oynayan ekibi izledi.

    Daha sonra valiliğe geçen Gül, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı, olaylar ilk başladığında ‘mesaj alındı’ ifadelerini kullanmış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise ‘Ne mesajı alındı, bilmiyorum.’ demişti. Gül’e bu konuyu Erdoğan’la görüşüp görüşmediği soruldu. Gül, “Herkeste ilk günün bir karmaşası vardı. Sayın Başbakan yurtdışındaydı. Bugün niçin görüşüyor? Demek ki onların da çeşitli düşüncelerini öğrenmek için, üstelik birinci elden öğrenmek için. Davet edip onlarla görüşmesi ne demek? Artık ondan, bundan, dışarıdan, uzaktan değil, bire bir dinlemek istiyor. Bunlar güzel şeyler.” cevabını verdi.

    Gül, uluslararası medyanın tutumuyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Şöyle konuştu: “İçinde bulunduğumuz yıllarda çevre ülkelerde, komşularımızda, Ortadoğu ülkelerinde birçok olaylar oldu. Türkiye’deki olayları, Taksim’deki olayları seyredenler, birdenbire olaylarda benzerlik kurmaya kalktı. Tamamen yanlış. Türkiye’de olup bitenler, farklıdır. Temel hak ve özgürlükler ve demokrasi değil, başka taleplerde olan insanlar sesini duyurmak istedikleri için Gezi Parkı’nda gösteri yaptılar.”

Liderler zirvesine sıcak bakmıyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ‘Cumhurbaşkanı siyasi parti liderlerini toplasın’ önerisiyle ilgili düşüncesi sorulan Gül, “Ben bu noktada, neticeye bakarım. Neticeye ne yardımcı oluyor, katkısı ne olacak, ona bakarım. Bu çerçevede, bugünkü siyasi ortam içerisinde çok katkı sağlayabileceği kanaatinde değilim. Böyle bir kanaat oluşursa tabii ki yine bu daveti yaparım ama şu anda bunun yerine liderlerle tek tek görüşüp, onların düşüncelerini baş başa dinlemenin daha faydalı olacağı kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı. Gül, özeleştiri de yaptı. “Maalesef yanlışları görmezsek bu da olgunluğumuza yakışmaz. İlk gün Gezi Parkı’nda olup bitenler yanlıştı. Yanlışa, doğru diye ısrar ederseniz inandırıcılığınız gider. Dün yapılan müdahalede polisin nasıl bir tavır sergilediğini gördünüz. İlk gün böyle bir müdahale olsaydı olay belki de buralara gelmezdi.” değerlendirmesinde bulundu.

 

    Cumhurbaşkanı, protestoların şiddet içermemesi gerektiğini anlattı. Gül, “Türkiye açık bir toplumdur. Demokratik hak ve hukuk teminat altındadır. Bu bağlamda biz barışçı bir şekilde, şiddete kaçmayan, şiddetin içinde olmayan her türlü gösteri, ifade, düşüncelerin açıklanması, bunlar demokratik haktır. Türkiye’nin en önemli kavşakları, meydanları eğer kuralsız, sürekli ve şiddetle tutulmaya çalışılırsa buna da tabii ki demokratik bir hak olarak bakılamaz. İnsanların, ‘Benim farklı bir düşüncem var. Buraya yapılacak projelerle ilgili düşüncelerim ayrıdır.’ diye itirazları varsa bunları dinlemek de şüphesiz ki hepimizin görevidir. Nitekim bugün, bu bağlamda çeşitli görüşmeler yapılıyor, yapılacaktır.” dedi. Gül dün ayrıca Rize Belediye Başkanlığı, Çaykur Cumhuriyet Çay Fabrikası, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, İl Jandarma Komutanlığı ve Ziraat Botanik Çay Bahçesi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı bugün de Artvin’de olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.