Gülen\'den hem hükümete hem cemaate mesaj

Gülenhakkında bugüne kadar en çok spekülasyonlara neden olan konu devletin içinde kadrolaşma hırsı içinde oldukları ve siyasallaşmaya başladıkları yönündeydi. Hatta siyasi parti dahi kurulacağını söyleyenler dahi olmuştu.

Gülen'in son sohbeti adeta bu iddialara yanıt verir nitelikteydi. Hizmette çalışanların makam hırsında olmadığını bu yapının tamamen manevi olduğunu söyleyen Gülen adeta hükümete "rakip değiliz" mesajı verirken, cemaatüyelerine de "siyaset hırsında olmayın" uyarısında bulundu.

Hizmet iç yapısını tarif eden Gülen tamamen Allah rızası yolunda insanlardan oluştuğunu kimsenin vali, vekil ya da bakan olmak niyetinde olmadığını söyleyerek ancak uygun görüldüğünde Allah rızası için görevini yerine getirdiğini belirtti. Gülen hizmetin şahsi kredi için de kullanılamayacağını söyledi.

VARSA YOKSA BİZİZ DEMEYİN

Bunun yanı sıra cemaat hakkında en çok 

Gülen cemaatin içinde bulunanlar için de uyarılarda bulundu. "Varsa yoksa biziz" demeyin diyen Gülen bu şekilde yapılan bencillikle düşman kazandırılacağını ve insanların günaha sokulacağını savundu.

29 Eylül tarihli sohbetinde Gülen "Öfke, sövüp sövdürme ve hizmet" konularına değindi. Sohbetinde Gülen, sövüp saymakla, tahkir etmekle, tezyifte bulunmakla, başkalarını hafife almakla insanların yumuşatılamayacağını, sırat-ı müstakime celbedilemeyeceğini vurguladı. Aksine bu tür davranışların herkesin birbirine sövüp, saydığı, kötü sözler söylediği fasid daire (kısır döngü) oluşturacağı ikazında bulundu.

SÖVÜP SAYAN KENDİNE SÖVDÜRMÜŞ OLUR

Gülen şunları söyledi "Kine kinle yaklaşanlar sövüp sayanlar kendine sövüp saydırmış olurlar. Kuran'da da der, Allahtan başkasına tapanların putlarına sövüp saymayın.

Sövüp saymayın, içlerindeki düşmanlık duygusunu tetiklemiş olursunuz ve Allah'a peygambere sövüp sayarlar, siz de Allah'a peygambere sövdürmüş olursunuz."

HİZMET Mİ CEMAAT Mİ?

Gülen sohbetinde yapılanmalarıyla ilgili merak edilen konulara da değindi. "Hizmet dediler, hareket dediler, cemaat dediler, camia dediler ben bunların hiçbirini demek istemedim" diyen Gülen hizmetin Kurani makuliyet etrafında biraraya gelmiş insanlardan oluştuğunu söyledi.

MİLLETVEKİLİ BAKAN OLMA HIRSI YOK

Gülen hizmetle yapılmak istenenleri şöyle anlattı:

"Eğitimle insanları bir yere ulaştırmayı düşünüyorlar, hizmet ediyorlar beklentisizliğe bağlamışlar, böyle yaparak yarın bir şey olmayı düşünmüyorlar.

Vali olalım, kaymakam olalım, milletvekili olalım, bakan olalım mülahazaları yok tavzif edilirse ondan da kaçınmazlar onu da Allah rızası için yaparlar. Ama Allah için hizmet ettikleri bu yolda hizmeti bu türlü şeyler için kullanmazlar, kredi için kullanmazlar.

Birileri mevzuyu kendilerinde olduğu gibi cemaat diyor, batılılar hizmet diyor belki makul isim bu olabilir ancak Allah rızası için hizmet eden herkesi alkışlamak gerekiyor."

AİDİYET ÇERÇEVESİNDE ELE ALMAK İNSAFSIZLIK

Gülen başkalarının da yaptığı çalışmalarının takdir edilmesini ve haset edilmemesini şu sözlerle anlattı:

"Siz dünyada 1200 yerde okul açmışsanız başkaları da 20 okul açmışsa 1220 yapar buna elhamdülillah çok şükür demek lazımdır. Bunu kendiniz yapmış gibi sevinirsiniz, böyle davranmak gerekir.

Meseleyi aidiyet çerçevesinde ele alıp dualarınızı bile bu şekilde yaparsanız, insafsızlık yapmış olursunuz. Kucaklayıcı olmak lazım herkesin yaptığı güzel şeyi alkışlamak lazım. Allah bu şekilde bakar. Allahın güzel gördüğü bir şeyi niye onlar yapıyor derseniz, allahın güzel gördüğünü siz çirkin görüyorsunuz demektir."

DÜŞMAN CEPHESİ OLUŞTURUP GÜNAHA GİRMEYİN

Sizden farklı yollarda giden insanlara varsa yoksa biziz derseniz düşman cephesi oluşturursunuz, onlar gıybet ederler haset ederler ve onları günaha sokmuş olursunuz. Siz tahrik ettikçe onlar da madem böyle yapıyorlar biz de böyle yapalım derler.

ALLAH ÜLKE İÇİN ÇALIŞANLARDAN RAZI OLSUN

Gülen sohbetini iyi şeyler yapmak için çalışan herkesin alkışlanması gerektiğini şu şekilde ifade etti "Hakka hizmet eden herkesi alkışlamak, takdir etmek lazımdır. Allah ülke birlik ve beraberliği için hizmet eden herkesten binlerce kez razı olsun."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.