Gazete2023 yazarlar ballı Vekil yasasını yorumladı.

Dr Kürşad Zorlu:

Milletvekilliği Meslek Memurluğu Değildir...Hazırlanan bu değişiklik temel olarak bazı haklı gerekçelere dayansa da içerik ve ortaya çıkan muhtemel maddeleri itibariyle hayli şaşırtıcı ve üzücüdür. Milletvekilliği bir meslek memurluğu değildir. Maalesef ülkemizde milletvekilliği liyakat ve ölçme- değerlendirme esasıyla değil, yönetim katına koşulsuz bağlı olmakla paralel sürdürülmekte, her tespit ve ölçüt bu pencereden süzülmektedir. İnsanların ömürleri el verdiği ölçüde ve üstelik belirgin başarılar elde etmeksizin vekillik yapmak istemesi, toplumsal açıdan olduğu kadar Yönetim bilimi açısından da doğru bir yaklaşım değildir. Seçim dönemlerinde, kitlesel konuşmalarda ve açıkçası her fırsatta "eşitlik" "adalet" "yasalara saygı" gibi kavramları kullanmak ne kadar doğru ise bu kavramlara uygun bir duruş ortaya koyamamak bir o kadar yanlıştır.

Mesela vekil odaları ve mrclisteki fiziki koşullar günümüz Türkiye'si açısından utanç vericidir. Ve bir an önce düzeltilmelidir. Yine protokol sıralamasında vekillerin yerini kuvvetlendirmek de bu şekilde değerlendirilebilir. Ancak milletin vekillerinden yeni bir elitist sınıf yaratmak, bir tahakküm mekanizması kurmak herşeyden önce toplumun inanç ve güvenini zedeler.

Bu yasanın kamuoyunda seslendirildiği biçimde çıkması, Farklı mesleklere mensup insanların da sistem içerisindeki yerini sürdürmesine neden olacaktır. Sağduyu sahibi vekillerin bu değişikliğin abartılı maddelerine karşı durması en büyük temennimizdir.

Rüstem Fırat

Oflu hoca Cuma namazında içki içenlere giydiriyordu

- "Paranuzi sokağa atayisunuz! Kazanan çim? Meyhaneci...

En buyuk dükkan çimun? Meyhanecinun...

En cüzel ev kimun? Meyhanecinun...

Ya en cüzel araba? Meyhanecinun.

Bu paraları veren çim? Sizun cibi kafasuzlar..."

Aradan 2 hafta geçer, bir adam koşarak gelip hocanın ellerini öper

- "Allah razı olsun hocam, senin verdiğin içki vaazı sayesinde hayatım kurtuldu.."

Hoca memnun:

- "Aferum, içkiyi birakmanun müçafatlarini ahiret da coreceksun uşağum." der. Adam düzeltir:

- "İçkiyi bırakmadım hocam, MEYHANE AÇTIM!"

Daha ne demek lazım bilmem ki?

Avukat Uğur Tarhan


Öncelikle, medya üzerinden kamuoyuna ‘’ballı yasa’’ olarak yansıtılan ‘’kanun teklifi’’ hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi olmadan fikir beyan edildiği düşüncesindeyim.Teklif henüz yasalaşmadı lakin mecliste grubu olan 4 parti teklife imza koydu.Teklif, milletvekilleri hakkındaki dağınık yasal düzenlemeleri tek çatı altında birleştiriyor.

Yasanın içeriğinden daha ziyade zamanlamasıyla ilgili bir sorun olduğu kanaatindeyim.Teklif genel kurulda görüşüldüğünde kamuoyunu rahatsız edebilecek hususların yeniden gözden geçirilmesinde fayda olacaktır. 

Müjdat Öztürk

Türk siyasetinde milletin değerleri üzerinden varlığını ifade eden ve millet adına siyaset yapan MHP'nin kamuoyuna yansımış haliyle toplumun vicdanını kanatacak bu yasaya destek vermesi bizleri üzmüştür.  Milletvekillerinin bir statü sorunu yaşadığını reddetmiyoruz ama MHP'de  sıradan bir parti değildir.  Daha önce akrabalarını danışman yaparak Meclise dolduran, tepki çekmesin diye danışman değişimi ile bu saltanatı saklayanların varlığı dikkate alındığında TBMM safahat sürme yeri değil millete hizmet etmenin adresidir.

Herşeyi vatan millet aşkına yaptığını söyleyenlerin böyle bir yasaya imza koymaları inandırıcılıklarını azaltacaktır.Milletvekilliği saygın bir hizmet yeridir. Ama böylesi bir yasa bu saygınlığı statüleştirmek yerine tartışmaya açacaktır. Ayrıca AKP'nin bundan sonra seçilemeyecek milletvekillerine sus payı vermek adına statü sağlamasına alet olmak olarak  değerlendirebileceğim bu yasanın Türk siyasetinde duruşu ile farklı bir yere sahip Sayın Bahçeli'den döneceğine inanıyorum.

GAZETE2023.COM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat alatlı 5 yıl önce

Öncelikle yorumları okudum,Müjdat kardeşim anladığı gibi vede halkın anladığı gibi eğmeden bükmeden yazmış tebrik ediyorum,ayrıca Kürşat ve Rüstemde nükteli ama ikaz edici uyarılarını yazmışlar,uğur kardeş hemde hukukcu olmasına rağmen nedense tedbirli vede ne şiş yansın ne kebap misali ürkek bir yazı kaleme almış,hatta henüz yasallaşmadı dediği yasa jet hızıyla bugün kabul edildi 4parti bir olup itiraz bile etmediler.!

Şimdi soruyorum;Mhpli vekiller böyle hassas vede önemli bir misyon sahibi iken böyle önlerine atılmış bir paya nasıl atladılar??

2-bir oldukları bu ayrıcalık yasasından pkk yandaşı vekillerinde faydalanacağını bilmiyorlarmı??

3-biz bu Vatanı karşılıksız sevdik derken,bedelini fazla fazla almış olmuyorlarmı???

4-kongregelin başındaki Zübeyir aydarın bile bu yasadan faydalanması içlerine sinecekmi??

5-oylarımızda yükselme trendi yakalamışken,böyle çıkarcı bir zihniyetle,halkın bakış açısını baltalamanın adı ne???

Ve bu samimiyetsizliğin sonu ne??

Bir Ülkücü olarak vekillerimize hakkımı helal etmiyorum.!