Faiz lobisi ararken AKP’li vekiller bulundu!
Maliye, “Gezi eylemlerinin arkasında organize destekçi bulunamadı” haberini yalanladı. Ancak eyleme kimlerin finansal destek verdiğini de açıklayamadı. 
 
Başbakan Erdoğan’ın “Gezi olaylarının arkasında faiz lobisi var” açıklamasının ardından SPK, BDDK ve MASAK tarafından başlatılan araştırmalarda örgütlü bir harekete rastlanılamaması Maliye Bakanlığı’nı rahatsız etti. Son dönemde, içinde “Maliye” geçen tüm haberleri yalanlayan Bakanlık, Taraf’ın dünkü sayısında yayınlanan “Gezi’nin Finansörü Ayşe Teyze çıktı” başlıklı haberin de doğru olmadığını öne sürdü.
 
Taraf’taki haberde Gezi eylemlerinin ardından Başbakan’ın açıklamalarıyla zan altında kalan borsacı, bankacı ve işdünyasının aklandığı belirtilirken, Maliye dünkü açıklamada Taraf ve haberi yapan Hüseyin Özay’ın yazdıklarının doğru olmadığını belirtti. Gezi eylemlerini katılan vatandaşlar ise Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, “bulduysan açıkla” çağrısında bulundu.
 
\"\"
Gezi incelemelerinin perde arkası şöyle:
 
Başbakan Erdoğan’ın, Gezi Parkı eylemlerinin ardından yerli ve yabancı sermaye gruplarının olduğuna yönelik açıklamasının ardından, ekonomi birimleri “faiz lobisini” bulmak için adeta seferberlik ilan etti.
 
MASAK İNCELEME BAŞLATTI
 
İncelemenin çıkış noktasını ise bazı eylemcilerin dolar ile su satın alması, trafik cezalarının ortak hesaptan ödenmesi oldu. MASAK, Gezi Parkı eylemlerinin finans ayağı konusunda resmi olarak bir inceleme gerçekleştirmedi. Asıl inceleme, güvenlik birimleri tarafından yürütüldü. Ancak, MASAK bünyesinde çalışan kara para uzmanları, şüpheli işlem noktasında güvenlik güçlerine destek verdiler. Dolaylı olarak MASAK da incelemeye dâhil olmuş oldu. Bu durum, Gezi Parkı eylemlerinin ardından hükümete yakın gazetelerde, “MASAK’tan Gezi Parkı İncelemesi” başlıkları ile bir çok habere konu oldu. Maliye Bakanlığı ise, bu haberlerle ilgili olarak hiçbir açıklamada bulunmadı. Gezi Parkı eylemlerinin finans ayağına ilişkin inceleme ise bir çok kurum tarafından gerçekleştirildi. Hatta Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının ardından harekete geçen kurumlar, eylemleri kimin finanse ettiğine yönelik bir çok araştırma ve inceleme yaptı. Bu çerçevede, mali polisin yanında, MİT, emniyet istihbarat, SPK, Maliye, Merkez Bankası ve Hazine, “doğrudan veya dolaylı olarak “Gezi Parkı eylemleri süresince” piyasalarda yaşanan dalgalanmaları mercek altına aldı.
 
GEZİ’DEN ÖRGÜT ÇIKMADI
 
İstihbarat birimleri, Gezi Parkı eylemleri ile ilgili geniş kapsamlı raporlar hazırlayarak devletin ilgili birimlerini sundu. Raporlarda, eylemlerle ilgili genel değerlendirmelere yer verildi. Ve, raporlarda bir örgüte dayalı davranışın olmadığı kaydedildi. Finans ayağı konusunda da bir örgütlü davranış ve para transferi bulunamadı.
 
ŞİMŞEK’TEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR
 
Haberde ismi geçen bir çok kurum, haberle ilgili hiçbir açıklamaya yer vermezken, haberde doğrudan ismi geçmeyen Maliye Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yapma ihtiyacı hissederek, haberin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Gezi’ye katılan eylemciler ise, Maliye Bakanlığı’nın açıklamasının ardından, Maliye Bakanı Şimşek’e, “İnceleme sonrasında tespit edilen finansörleri açıkla” çağrısında bulundular. Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Öncelikle, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığımızla (MASAK) ilişkilendirilerek verilen haberin gerçekle hiçbir alakası bulunmamaktadır. Tamamen kamuoyunu yanlış ve yanıltıcı şekilde, yönlendirme amacıyla hazırlanmış olduğu düşünülen kurgusal haberin, MASAK’ın ismi ullanılmak suretiyle güçlendirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Kanunların verdiği görevleri, tarafsız ve hukuka uygun bir şekilde yürüten Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığının, böyle yanlı bir haberin içerisinde yer alması kabul edilemez.”
 
BORSADA OYNAYAN AKP’Lİ VEKİLLER KİM?
 
Gezi Parkı eylemlerinin ardından SPK da, sermaye piyasalarındaki hareketler konusunda inceleme başlatmıştı. Hatta bu süreçte borsada işlem yapan aracı kurumlardan müşterilerle ilgili bilgiler de toplanmış ve bu durum kamuoyunda büyük tepkiye yol açmıştı. Bu konuda da yapılan incelemelerde, sermaye piyasalarında “örgütlü bir suç” unsuruna rastlanmadı. Yatırımcıların bu dönemde daha çok kâr-zarar endişesi ile hareket ettikleri belirlendi. Bunun dışında, Gezi eylemleri sırasında işlem yapan kişiler arasında, hükümete yakın işadamları ve AKP’li bazı milletvekillerin de bulunduğu öğrenildi. İşlemlerin, “yakınlarının” hesapları üzerinden gerçekleştirilmesi dikkat çekti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.