Erdoğan;PKK\'lıların yüzde 85 hala içeride

Başbakan, Akil İnsanlar’la yaptığı toplantıda “PKK yurt dışına çıktı, hükümet de adım atsın” görüşü dile getirilince şok gerçeği açıkladı: Teröristlerin yüzde 85’i hala içeride

Görevlerini tamamlayan Akil İnsanlar Heyeti Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde yapılan toplantıda Başbakan Erdoğan’la bir araya geldi. Sorunlar, tespitler ve çözüm önerilerinin yer aldığı 7 bölgeye ait raporlar tek tek Başbakan’a sunuldu.

Erdoğan şok gerçeği açıkladı

Toplantı sırasında “PKK yurtdışına çekildi, 1’inci aşama tamamlandı. Şimdi hükümetin adımları bekleniyor” şeklindeki bir görüş ifade edilince Başbakan şok gerçeği açıkladı.“Terör örgütünün yüzde 85’i hala içeride” dedi. “Örgütün sadece yüzde 15’i çekildi”diye ekledi.

İşadamlarından haraç istiyorlar

Başbakan, PKK’nın tesis basıp insan kaçırdığını ve 1 ila 5 milyon lira haraç istediğini belirtti. Yol kesme ve araç yakma eylemlerinin sürdüğünü belirtti. “Bana ulaşan 19 vaka var. HPG’nin faaliyetleri de devam ediyor” diye konuştu.

Görevlerini tamamlayan Akil İnsanlar Heyetleri, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde Başbakan Erdoğan’la bir araya geldi. Toplantıda, “PKK yurtdışına çekildi, 1. aşama tamamlandı. Şimdi hükümetin adımları bekleniyor” şeklindeki bir görüş üzerine Erdoğan, “Yalan söylüyorlar. Yüzde 85'i hâlâ içeride” dedi..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akil İnsanlar Heyeti ile buluşmasında çarpıcı bilgiler verdi. Erdoğan'ın PKK'lıların Türkiye'yi terk ettiği bilgisinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Sadece yüzde 15'i gitti, PKK'lıların yüzde 85'i hâlâ içeride" dedi.

RAPORLAR KİTAPLAŞTIRILACAK

Akil İnsanlar Heyeti, 2 aylık inceleme sonrası oluşturduğu raporları Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde Erdoğan'a sundu. Akil İnsanlar Heyeti, son toplantısında 7 ayrı bölgeye ait 20 ila 60 sayfalık raporlarını Erdoğan'a iletti. Heyet, raporlarla birlikte 100 sayfayı bulan ve vatandaşların kaygılarını içeren mektup, belge ve bazı raporları da verdi. Rapor ve eklerin tamamının Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı'na teslim edildiği öğrenildi. Rapor ve beraberindeki belgelerin titizlikle incelenerek tekrarlardan arındırılacağı ardından tek rapor haline dönüştürüleceği belirtildi. Son olarak, önerileri ve kaygıları içeren bilgilerin kitaplaştırılarak kamuoyu ve medyayla paylaşılmasının kararlaştırıldığı öğrenildi.

YÜZDE 85’i HÂLÂ iÇERiDE

Toplantıda bazı üyelerin konuşması sonrasında Erdoğan'ın çok çarpıcı bilgiler verdiği ortaya çıktı. Çözüm süreci içerisinde PKK'nın sınır dışına çekilerek 1. aşamayı tamamladığı ve 2. aşama için hükümetin adımatması gerektiği yönündeki fikirlerin hükümete yansıtılması üzerine Erdoğan'ın, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylediği öğrenildi.

Erdoğan'ın sınır dışına çıkan PKK'lıların sadece yüzde 15 civarında olduğunu söyleyerek "Yüzde 85'i hala sınır içinde" dediği belirtildi. Erdoğan'ın, PKK'nın bölgedeki işadamlarına yönelik tehditlerine devam ettiğini söyleyerek, işyerleri, tesis ve şantiyelerin hala PKK'lılarca basıldığını aktardığı öğrenildi. İşadamlarından 1 ila 5 milyon arasında haraç istendiğini söyleyen Erdoğan'ın yol kesme, araç yakma gibi eylemlerin sürdüğünü ve kendisine bu tarzda ulaşan 19 ayrı vaka olduğunu aktardığı kaydedildi. Erdoğan'ın PKK'nın silahlı kolu HPG'nin de bölgede faaliyetlerine devamettiğini vurguladığı öğrenildi.

3 iSiM KATILMADI

Başbakan Erdoğan'ın Akil İnsanlar Heyeti ile son toplantısına heyetten istifa ettiğini açıklayan Murat Belge'nin yanı sıra Baskın Oran ve Mustafa Kumlu da katılmadı. Erdoğan'ın ev sahipliğindeki buluşmaya, hükümet adına ise Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Mehmet Ulvi Saran ile Başbakan'ın danışmanları Yalçın Akdoğan ve Sümeyye Erdoğan katıldı.

Kardeşlik iklimi başlasın istiyorlar

İç Anadolu Akil İnsanlar Heyeti Başkanı Ahmet Taşgetiren, yeni bir anayasanın toplumun ortak talebi olduğunu belirtti. Çözüm sürecine yoğun bir destek olduğunu belirten Taşgetiren, "Toplumun bütün kesimleri kan dursun, kardeşlik iklimi başlasın istiiyor" dedi. Marmara Akil İnsanlar Heyeti Sekreteri Levent Korkut da toplumda daha fazla demokrasi ve özgürlük talep edildiğini belirterek "Olumsuz bazı örneklerden dolayı toplumda geri dönüş korkusu var" diye konuştu. Abdurrahman Kurt ise "Biz Kürt sorunu, Alevi sorunu, birçok soruna isim koyduk" diye konuştu.

Çelik: Gemi batarsa hepimiz helak oluruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Erdoğan ile akil insanlar buluşmasına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çelik, heyet üyelerinin çalışma sonrası vardıkları kanaatlerini şu şekilde özetledi: "Akil insanlar şu kanaate varmışlar: İnsanlar çözümsürecinin ne olduğunu anladıktan sonra tavırlarını değiştiriyorlar. Bumeseleyi sadece hükümetin, Başbakan'ın meselesi olarak görmemek gerekiyor. Hepimiz bu gemideyiz. Batarsa hepimiz helak oluruz. Şehit ailelerinin özellikle süreci desteklediğini aktardılar. Desteklemeyen insanların ideolojik kaygılarla karşı çıktığını ilettiler." Bir gazetecinin BDP lideri Selahattin Demirtaş'ın "Süreç gitti geldi" şeklindeki ifadelerini sorması üzerine Çelik, "Bizim açımızdan 'süreç gitti geldi' diye bir şey yok. Sayın Demirtaş, böyle söylemişse, ona sormak lazım” dedi.

Bugün Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.