Erdoğan\'dan Zaman\'nın anketine yanıt!

Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarının satırbaşlarını paylaşıyoruz...

Bu ziyaretin Almanya ve Türkiye arasındaki çok yönlü ilişkilerin ileriye taşıması anlamında büyük önem taşıyor.

Almanya'da bulunan soydaşlarımız ülkeye çok önemli fayda sağlıyorlar. Almanya Federal Parlamentosu'nda 11 milletvekili bulunuyor. Kabine'de de 1 Türk kökenli bakan yer alıyor.

Türk-Alman Üniversitesi kurma girişimimizin kararlığı da devam ediyor. Almanya'daki Türk toplumunun entegrasyon sorunu yoktur. Türklere ait firmaların sayısı 80 bine personel sayısı ise 400 bine ulaşmıştır.

Merkel'le Türk kökenli vatandaşların durumuna ilişkin de ayrınıtlı bir görüşme yapmayı planlıyorum.

Almanya Türkiye'nin en büyük ticaret ortağıdır. Avrupa'daki kriz ortamına karşın Almanya ve Türikye arasındaki ilişkiler zedelenmemiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi, 36 milyar avrodur.

AB üyeliğimiz konusunda Almanya'nın destekleri devam ediyor. Ülkemizin önüne çıkarılan siyasi engel ve şartlar var. Temaslarımızda bu engel ve şartlara ilişkin destek görüşmeleri de yapacağız.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINI CANLI YAYINLA İZLEYEBİLİRSİNİZ

Başbakan Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

İRAN DÖNÜŞÜ EKONOMİ PAKETLERİ VE ÖNLEMLERİNDEN BAHSETMİŞTİNİZ, NE ZAMAN BU ÖNLEMLERİ GÖRECEĞİZ?

Türkiye-İran arasındaki süreçte biliyorsunuz önlemler değil yaptırımlar sözkonusu. Bazı ülkeler için bu tür yaptırımlar farklı yollarla engellenebiliyor. Bizim 2012 dış ticaret hacmimize bakınca İran'la 21.5 milyar dolara ulaşmıştı. 2013'te yüzde 35 gerileme oldu. 13.5 milyar dolara geriledi, bu yaptırımlar nedeniyle. Biz 2015 yılında hedefimiz 35 milyar dolarına çıkarmaktı, anlaşmalarımızın amacı da buydu.

Petrol ve doğalgaz konusunda bakanlarımız çalışacak, görüşmeler devam ediyor. Anlaşmaya varılırsa ticaret hacmimiz artacaktır.

Vergilerde karşılıklı indirimlere gitmek yönünde çalışmalarımız olacak. Serbest ticaret bölgeleriyle ilgili ayrıca adım atma kararını verdik.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN PARALEL DEVLET İDDİALARINA İLİŞKİN SORUŞTURMA BAŞLATTIĞI YÖNÜNDE İDDİALAR VAR? BÖYLE BİR ÇALIŞMA VAR MI?

Sadece İçişleri Bakanlarımızın değil, tüm istihbari çalışmalarımı eksikliklerin giderilmesi suretiyle daha farklı şekilde eğileceğiz. Devletin içinde böyle bir yapılanma bizim bekaa meselemiz haline gelmiştir. Gereği neyse yapılacaktır.

ZAMAN GAZETESİNDE BİR ANKET YAYINLANDI. BU ANKETLERE VE CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL'ÜN GÖREV SÖYLEMLERİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Bunu değerlendirmeme gerek yok. Sen inanıyor musun buna? Senin mensubu olduğun gazete dün başka bir anket yayınladı. ( HABERTÜRK GAZETESİNİ KASTEN)

Neye inanalım?

Bunların dışındaki anketi ben size okuyayım. Bakalım buna ne diyeceksiniz? KONDA benim şirketim değiş, KONDA'nın Ocak ayı anketini söylüyorum. AK Parti 47,7, CHP 28,5, MHP 14,4, BDP 5,9...

İşte bu anketin adı paralel yapı firmasının anketidir. Bunlar duymaz uydururlar. Bunlar kendilerine göre bu ülkede bir irade oluşturabileceklerini sanıyorlar, bunu oluşturamayacaklar. Dünyanın değişik bir ucundan durup da Türkiye yönetilmez, çıkar gelirsin ne yapmak istiyorsan yaparsın" 

Bugün Almanya cuma günü Soçi'de Kış Olimpiyatları'na gideceğiz. Ondan onra arazideyiz. Meydanlar 30 Mart'ın dilini kullanacaklar. Palavra anketleri millet yutmuyor.

Her ay bizim 4 ay anketimiz var, adımlarımızı da ona göre atarız. Biz hayali projilerle konuşumyoruz. Eser ortada... Eser Türkiye'dir.

ERDOĞAN BAYRAKTAR'IN AÇIKLAMALARI

Başbakan, Erdoğan Bayraktar ile ilgili "Erdoğan Bayraktar ile görüştüm ama ikna etme gibi bir durum yok. Erdoğan bey ikna edilecek biri değil ki 20-25 yıllık geçmişimiz olan bir arkadalım. Orada kullanmış olduğu yanlış bir ifadeyi düzeltmek onun görevidir. İkna etmeme gerek yok, onun pişman olması lazım zaten" dedi.

UZUN TUTUKLULUK SÜRESİ

 

Tutukluluk süresi daha önce 10 yıldan 7,5 yıla indirilmişti. Biz dün yaptığmızı çalışma ile bunu 5 yıla indiriyoruz. Meclisten bunun da çıkmasıyla yüzlerce binlerce insan istifade edecek.

Başbakanlık teftiş kurulunun raporuyla ilgili ayrıntılar yer aldı. Şöyle söyleniyor, başbakanlık korumalarından alt kademelerde bir yöneticinin sızdırdığıyla ilgili…

Sevgili kardeşim sen ayrıntıları öğrenmişsin. Ben bu ayrıntıları bilmiyor. Beni de bir bilgilendirirsen çok daha mutlu olurum. Başbakanlık teftiş kurulu çok gizlilik kaydıyla, ankara başsavcılığına bunu gönderiyor. E şimdi bundan sizin haberiniz oluyor. İşte paralel devlet bu, paralel yapılanma bu. Paralel devlet yok diyenler başını iki elinin arasına alsın da bir düşünsün. Çok gizlilik kaydıyla başbakanlık teftiş kurulu ankara başsavcılığına aylardır en ufak bir şey çıkmıyor, bu şimdi ortaya çıkıyor. Benim haberim yok, senin haberin var. Hadi sen açıkla.

ZAMAN MUHABİRİ SORDU:MİT SİZİ UYARDI MI?

17 Aralık’ta başlatılan operasyonla ilgili bir sorum olacak. Operasyondan 8 ay önce MİT tarafından , Reza Zarrab’ın söz konusu bakanlarla ilişkide olduğu MİT’in de sizi uyardığı yönünde bir rapor yansıdı. Böyle bir rapor sunuldu mu? MİT bir defa uyarı yapmaz. Tespit yapar. Bir diğeri de burayla ilgili olarak da bakın MİT’in bu tür raporlarına paralel yapının temsilcisi durumuna düşüyorsunuz.

Gazeteci: Taraf Gazetesi yayınladı

Bak MİT’in raporunu bilecek kadar ona nüfuz edecek kadar paralel yapı. Müşterek çalışıyorsunuz. Söylemediğinizi söylettiriyorsunuz. Sen değil, patronlarınız. Bu şekilde de bu işlere nüfuz etme yollarına gidiyorsunuz. MİT’in bu tür belgelerine nasıl ele geçiriliyor? MİT sürekli gizlilik kaydıyla çalışır. Bu halde sizlerin, yada oraların eline geçiyor? Burası çok tehlikeli bir gidiş. Bakın bu ülkeyi sevmek değildir. Bunun bizim dinimizde de zerre kadar yere yoktur. İyi değerlendirmek lazım.

İsmi geçen zat ile ilgili bana bugüne kadar hiçbir suç duyurusu gelmemiştir. Dolayısıyla patronlarınız da duymuştur herhalde.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.