Erdoğan\'a Zor Soru!
AKP, Mısır ve Suriye’deki olaylar nedeniyle yas ilan ederek, belediyelerin konser ve eğlence programlarını iptal etmelerini istedi. AKP yöneticilerinin Afganistan ve Irak gibi ülkelerde yaşanan savaşlarda ölenler ve tecavüz edilen kadınlar hakkında aynı duyarlılığı göstermemiş olması ise soru işaretlerine neden oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan ve AKP’nin dünyanın bir çok yerinde insanların öldürülmesine sessiz kalırken Mısır’da gösterdiği duyarlılık inandırıcı bulunmadı. Eski CHP Milletvekili Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Erdoğan’ın Mısır’da yaşananlara karşı gösterdiği duyarlılığı şöyle değerlendirdi:  
 “İnsani açıdan bakarsanız dünyanın birçok yerinde bugün hayatını kaybedenler var. Irak’ta ayda ortalama 500 ila 1000 kişi öldürülüyor. Bunu göz ardı edebilir misiniz? Afganistan’da her gün kaç kişi hayatını kaybediyor. Amerika’nın yaptığı müdahale de Irak’ta 600 bin kişi öldü. Suriye’de 100 bin kişi öldü. Ama Mısır’da gösterdikleri tepkiyi hiç bir yerde göstermediler. Belli ki orada bir ideolojik mesele sözkonusu. Müslüman Kardeşler  Örgütü ile ilgili. Onların iktidardan uzaklaştırılmış olmalarını bir türlü hazmedemiyorlar. Çünkü stratejilerini Müslüman Kardeşler’i bütün Orta Doğu ülkelerinde iktidar yapmak üzere kurmuştular. Otoriter şeriat devletleri olacaktı Orta Doğu’da.”   
 
 
Perişan olduk
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de, Erdoğan’ın izlediği dış politikanın Türkiye’yi perişan ettiğini söyledi. Erdoğan’ın Türkiye’yi küresel oyuncu iddiasıyla uçurumun kenarına getirdiğini ifade eden Tekin şöyle konuştu:
“Erdoğan hiç kimseye, hele Amerika’ya kafa tutamaz. Sadece Irak’ta değil Libya’da da aynı davranışı gösterdiler. İktidarın desteğiyle Orta Doğu coğrafyasında, Irak Libya ve çeşitli ülkelere baktığımızda 3 milyona yakın Müslüman yurttaşımız hayatını kaybetti. Bunlarda çok açık destekler oldu. Türk dış politikasında olmayan bir yöntemle,  çantayla para götürüldü oradaki muhaliflere.” 
 
 
Ses çıkarmadılar
 
MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ise, ABD’nin Irak ve Afganistan’da yaptığı Müslüman katliamına sessiz kalınmasını eleştirdi. Halaçoğlu, “Irak’ta, Afganistan’da Müslümanları öldüren ABD. Neden onlara ses çıkarmadılar, çıkaramıyorlar?” diye konuştu. Halaçoğlu, Başbakan Erdoğan’ın ABD’ye yaptığı eleştirilerde samimi ise BOP eşbaşkanlığından çekildiğini açıklamasını istedi. ABD’nin AKP’nin müttefiki olduğunu ifade eden Halaçolu, şöyle konuştu: “ABD’ye hiçbir zaman karşı çıkmaz. Çünkü kendisinin destekçisi ve müttefiki. Hiçbir yaptıkları söylemleriyle uyuşmuyorlar, bu nedenle dış politika iflas etti. Batı muhatap almıyor, İslam dünyası ciddiye almıyor. Görüştükleri sadece Barzani, Salih Müslim ve bebek katili Öcalan. Çapulcu olan kişilerle görüşür hale geldiler.” 
 
“ABD’li askerler için duacıyız” demişti
Erdoğan,  Irak’taki ABD askerlerinin tecavüz ve işkenceleri sürerken, 31 Mart 2003 tarihli The Wall Street Journal’de yayınlanan makalesinde ‘Irak’ta savaşan ABD’li kahraman bay ve bayan askerlere, en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri arzusuyla dua ediyoruz” şeklinde ifade kullanmıştı. Erdoğan, Irak’ta 6.5 milyon çocuğun ABD’nin kurşunlarıyla öksüz, 2.5 milyon kadının da dul kaldığı dönemde sesini çıkarmamıştı. Irak’ta, kadın ve çocuk ağırlıklı 1,5 milyon kişi katledilmiş, 150 binden fazla kadın tecavüze uğramıştı. Ebu Garib cezaevinde tecavüz edilen Nur isimli bir kadının mektubu da insanlık onurunun nasıl ayaklar altına alındığını dünyaya göstermişti. Nur, mektubunda,  “Burada her gün ırzımıza geçiyorlar. Hem onları hem de bizleri öldürün. Hepimizin karnında onların piçleri var. Biz ölüme razıyız” demişti.
 
AKP, PKK ile masaya oturduğunda kaybetti
Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, hükümetin dış politikasının iflas ettiğini söyledi. Türkiye’nin giderek yalnızlaştığını ve kaybettiğini ifade eden Tantan, “Orta Doğu coğrafyasında ülkelerin sınırlarının ve rejimlerinin yeniden değişmesinde devlet dışı aktörler kullanılıyordu. Türkiye kullanılan bu devlet dışı aktörlerden biri olan PKK ile masaya oturtuldu. İktidar bunu kabul etmekle kaybetti” dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sonunun geldiğini, seçimlerde başarılı olmak için söylem ve davranışlarını İslam’a yönelterek oy almaya çalıştığını ifade eden Tantan, özellikle de dış politikada yalnızlaştığını vurguladı. Tantan, “Bütün bu söylem ve davranışlarla yerel yönetimlere doğru giderken Müslümanlığa sahip çıkan bir Başbakan imajıyla seçimi kazanmak istediği kesin. Önümüzdeki süreçte iç politikada Müslümanlara karşı ’dünyada yapılan zulme karşı tek başıma savaşıyorum’mesajıyla iç siyasete gireceği ortaya çıkıyor” diye konuştu. Mısır’daki Müslüman Kardeşler’e Başbakan Erdoğan’ın destek vermek zorunda kaldığını anlatan Tantan, şunları söyledi:
 “Orta Doğu coğrafyasında ülkelerin sınırlarının ve rejimlerinin yeniden değişmesinde devlet dışı aktörler kullanılıyordu. Türkiye kullanılan bu devlet dışı aktörlerden biri olan PKK ile masaya oturtuluyor. İktidar bunu kabul etmekle kaybetti. Sırf iktidarı için halkı gözden çıkarıp devlet dışı aktörlerle masaya oturarak kaybetti. Bu devlet dışı aktörleri hangi güçlerin ne maksatla kullandığı belliydi. Hangi istihbarat servislerinin güdümünde olduğunu da biliyordu. İktidar Gezi Parkı olayını kendisine yapılmış bir tuzak olarak gördü onu da okuyamadı, ona karşı bir şey de geliştiremedi.” 
 
 
Nefret tohumları
Devlet dışı faktörlerin Orta Doğu’da mezhepsel ve ırksal ayrıştırıcı rol üstlendiklerine dikkat çeken Tantan, asıl amacın kin, nefret tohumları ekerek, asırlarca sürecek boğazlaşmayı sağlamak olduğunu söyledi. Tantan, Kürt kökenli vatandaşların tamamen terör örgütünün inisiyatifine terk edildiğini vurguladı.
 
Türkiye uçuruma sürükleniyor
Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, ABD Başkanı Obama’nın ikinci dönem politikalarının Türkiye’nin geleceğini yakından etkilediğini ifade etti. Tantan, bu çıkmazdan kurtulmak için iktidar ve muhalefetin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. AKP’nin muhalefetle bir araya gelerek yeni bir Ulusal Güvenlik Siyaset Stratejisi ortaya koyması gerektiğini vurgulayan Tantan sözlerini şöyle tamamladı:  “AKP’yi iktidara taşıyan emperyal güçler, kullandıkları iktidarı yine kendi kendine yok ederken halka büyük zarar vermektedirler. Halka yalan söylememeli artık halka gerçekleri anlatması lazım. Bu politika Türkiye’yi uçuruma sürüklüyor.”
 
yeniçağ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.