Erdoğan'a Muhtardan Beklenmedik Tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki İkinci Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu.

MUHTARLARDAN BEKLENMEDİK TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlarla yaptığı toplantıda, belediyelerin muhtarlara yardımcı olduğunu, muhtarların birçok ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Bu sırada muhtarlardan itirazlar gelmeye başladı. Bir muhtar ayağa kalkarak belediyelerin, verilen yazıcı ve bilgisayarları geri aldığını söyledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Bundan önce Cumhurbaşkanı parlamentoda seçilirdi ama şimdi millet direkt olarak kendisi Cumhurbaşkanını, yani Cumhurun başkanını seçiyor. Milletin tercihlerine karşı olanlar için Muhtar ile Cumhurbaşkanı'nın bir farkı yok.

Hatırlarsınız ben bir şiir okuduğumda benim için ne demişlerdi, muhtar bile olamaz demişlerdi. Bakın bu millet o kardeşinizi önce Belediye başkanı, sonra milletvekili, sonra başbakan ve şimdi de Cumhurbaşkanı yaptı.

"MİLLETE SAYGI DUYMAYI ÖĞRENECEKSİNİZ"

12 Yıllık başbakanlığımda son olarak üstlendiğim Cumhurbaşkanlığı da milletin kendi iradesini hiçe sayanlara hatta hakaret edenlere karşı bir başkaldırıdır. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir yazacaksın, sonra egemenliği millete vermemek için her yola başvuracaksın. Muhtar ne demektir, belediye başkanı ne demektir, milletvekili ne demektir bunları bilmezler.

Milletin değerlerine, milletin inancına, kültürüne, tarihine, kılık kıyafetine savaş açanların demokrasiden, özgürlükten, eşitlikten söz etmeye hakları yoktur. Önce bunlara şunu söylememiz lazım. Önce siz millete saygı duymayı öğreneceksiniz. Ne olacak yahu bu köy muhtarı, bu mahalle muhtarı diyemezsin arkadaş. 50 kişi de seçse, 10 kişi de seçse 20 milyon da seçse seçilmiştir saygı duyacaksın. Bunun başka izahı yoktur.

"BUNLAR ÜLKEYİ MİLLETİN YÖNETMESİNE KARŞI"

Bu aralar, ben başkanlık sistemi diyorum onlar diktatörlük diyor. Muhtardan diktatör olabilir mi? Tevessül eden varsa mahalleliden cevabını alır. Cumhurbaşkanından da devlet başkanında da böyle birşey olmaz olamaz. Bunlar işin ruhuna karşı. Yani ülkenin millet iradesi ile yönetilmesine karşı, kendileri bilir. Bunlar böyle gittikçe sandıkta derslerini almaya devam edecekler. Çıkmış biri diyor ki ben burada olduğum sürece bu ülkeye başkanlık sistemi gelemez. Bu millete saygısızlıktır ayıptır. Sen kimsin yahu. Milletin iradesinin karşısında durulmaz. Millet istediği zaman milletin istediği olur. Sen kimsin yahu? İşte gücün yetiyorsa gel başbakan ol. Olamıyorsun! Yetiyorsa belediye başkanı ol, olamıyorsun. Biz muhtarlarımızla birlikte milletimizden aldığımız güçle milletimiz için çalışmayı sürdüreceğiz. Muhtarlarımız bulundukları yerlerde valilikler, kaymakamlıkla, belediye vatandaş hep birlikte muhtarlarımız buradaki en önemli köprü vazifesini irtibat noktası olarak devam ettirecekler.

"MUHTARLARIN MAAŞINI 10'A KATLADIK"

Mahalle halkınıza hizmet aşkınız yoksa imkanlar ne olursa olsun oradan birşey çıkmaz. Bugün, İçişleri Bakanımız ile birlikte buradayız birlikte takip ediyoruz. Biz 2002'de hükümeti alırken muhtar maaşları 97 lira idi bugün bu rakam 900 lirayı geçti. Neredeyse 10 katını geçti. Muhtarlıklara belediyelerden destek sağlanabilmesinin yolunu açtık 2005 yılında. Ben inanıyorum ki tüm belediye başkanları da bunu samimi olarak yapmaktadır yapmalıdır. Şuanda bu yaptığım konuşmayı duyuyorlardır.

Şimdi tabi muhtar kardeşlerimin belediye başkanlarından bir kısım belediye başkanlarından diyeceğim zaten diğerleri desteği veriyorlar hatta muhtarlık binalarına varıncaya kadar yapan belediye başkanlarını da biliyorum onlara da teşekkür ediyoruz. Hatta onların bir keresinde Başbakanlık dönemimde bir proje aldım bir belediye başkanımızdan resmini falan da çektirdim ondan sonra İstanbulda bir dostumuzdan rica ettim bunu sen bi yapıver dedim. Sürmedi 2 ayda oraya çok güzel bir muhtarlık yaptı. Tuvaleti, çay ocağı vs. Buna benzer şeyler aynı şekilde bazı taksi duraklarında da gerekiyor. Bir muhtarlığa gittiğin zaman orada birşeylerin olması lazım. En ufak bir birim. Belediye Başkanlarımızın bir kısmı bu işte hassas, dikkatli desteği veriyor.

"YOL ZORLU VE SIKINTILI AMA BİZ BU YOLU SEÇTİK"

Şimdi İçişleri Bakanlığımız sizlere form verecek. Bunları doldurarak bu konularda muhtarlıklarımıza gerekli destekleri sağlamış olacaklar. Bu destekleri sağlamayanları da ifşa ederiz, millet de bunları bilsin. Demokrasi halkın kontrolünün en direk değil, direkt olduğu sistemdir. Demokrasinin güzelliği de buradadır. At, sahibine göre kişner. Böyle bir atasözümüz var. Makamlar da onları kullananların becerisine, azmine çalışkanlığına göre hizmet verir. İster Cumhurbaşkanı olsun, ister başbakan, ister bakan, belediye başkanı, ister muhtar olsun. Herkes bu makamları gerçekten şanına yakışır şekilde kullanması lazım. Örneğin şuanda bulunduğum makam. Burada hiç bir iş yapmadan şöyle oturup etrafı seyretmeniz, önünüze gelen evrakları imzalamanız mümkün mü evet mümkün. Yine aynı makamda ülkenin ve milletin her meselesi için çalışmanız, yeni hizmetler peşinde koşmanız mümkün mü o da mümkün ama zorlu sıkıntılı bir yol. Biz işte bu yolu seçtik.

"SORUNLARI STK'LAR İLE DAHA HIZLI ÇÖZEBİLİRSİNİZ"

Sizlerden de aynı şekilde davranmanızı bekliyorum. Mahallenizin, köyünüzün, köy sakinlerinin ihtiyaçları doğrultusunda kurumları valilik belediye hepsini harekete geçirmeniz gerekiyor. Bu formlar inşallah bu işe yarayacak. Mahallenizdeki ihtiyaç sahiplerini tespit edip onlara sahip çıkmanız şart. Yani, Cumhurbaşkanı olarak benim en ucra köşedeki elim, ayağım, kulağım, gözüm sizler olmalısınız. Bu formlar içişleri bakanımıza gelmeli ve bizler içişleri bakanımız, başbakanımız birlikte bu sıkıntıları gidermeliyiz. Hamdolsun devletimizin, STK'larımızın çok iyi detaylı çalışmaları var. Onlarla işbirliği içinde hareket ettiğinizde meseleleri hızlıca çözüm yoluna koyabilirsiniz. Bizim insanımız onurludur, gururludur. Elinde yiyeceği, kıyafeti olmasa bile kendi dünyasında kimseye el açmadan yaşıyor olabilir. Sizler bunları tespit edip, ilgili kurumların o insanlara el atmasını sağlamak zorundasınız. Muhtar inşallah budur.

"O MUHTAR BENİM İÇİN ÇALIŞMIYOR DEMEKTİR"

Aynı şekilde esnaftan zora düşenler olabilir. Öğenci, yaşlılar farklı sıkıntılar yaşayanlar olabilir. Dargınlar, küskünler olabilir. Sizler bunların hepsine vakıf olmalısınız. Sıkıntıların çözümü için ilgili kurumları harekete geçirmeli kendiniz gerekiyorsa devreye girmelisiniz. Mahallesine avucunun içi gibi hakim olmayan muhtar şahsen benim nazarımda görevini hakkıyla yapmıyor demektir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.