Erdoğan: 'Türkmen gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya pazarlanacak'!

Erdoğan ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Berdimuhamedov ile birçok konuyu ele aldıklarını ifade ederek, “Gösterilen misafirperverliğe, ev sahipliğine şahsım ve heyetim adına teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanlığı görevimi devraldıktan sonra ilk resmi ziyaretlerimden birini hatta Orta Asya’da birincisini kardeşimiz olan Türkmenistan’a yapmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyorum.

Malumunuz sayın Berdimuhamedov’u hem ikili ziyaret, hem de Türk Konseyi Zirvesi’ne iştirakı vesilesiyle Haziran ayında devir teslim törenime nazik katılımı dolayısıyla Ağustos ayında da ülkemizde ağırlamıştık. Bu yıl karşılıklı Cumhurbaşkanı düzeyinde 4. ziyareti gerçekleştiriyoruz. Bugünkü toplantımızda değerli kardeşim sayın Berdimuhamedov’la her zaman olduğu gibi samimi ve verimli görüşmeler yaptık. İkili görüşmemiz çok çok verimli geçti. Türkiye Türkmenistan arasında bugüne kadar olan süreç bundan sonra nasıl bir süreç bunları değerlendirme fırsatı bulduk” dedi.

Türkmenistan’la Türkmen gazının Avrupa’ya Türkiye üzerinden iletimi hakkında da konuştuklarını kaydeden Erdoğan, “Tabi çok açık, net bir şey söylemem lazım. Özellikle de şu ana kadar Türkmenistan’da Türk müteahhit firmalarının yüklenmiş oldukları proje toplamı 42 milyar dolar. Böyle bir proje yüklenmiş olan Türk firmaları alt yapısı ve üst yapısıyla Türkmenistan’ın gelişimine çok ciddi tabi katkıları da oldu. Bundan dolayı başarılı müteahhit firmalarımıza çok teşekkür ediyorum.

Ancak müteahhit firmalarımıza Türkmenistan’da bu imkanı sağlayan değerli kardeşim Berdimuhamedov’a ve rahmetli Türkmenbaşı’na da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ülkelerimiz arasında ortak değerler üzerine inşa edilen ve geniş bir yelpazeye yayılan işbirliği söz konusu ve gerçekten Berdimuhamedov kardeşimizin özellikle bu kardeşlik üzerine bina etmiş olduğu dayanışma ruhunu görmezlikten gelemeyiz. Genel olarak fikir birliği içerisinde olduğumuzu gördük. Bunu memnuniyetle müşade ettik. Ulaştırma ve enerji alanındaki işbirliğimiz Türkmenistan’la ilişkilerimize stratejik bir boyut kazandırıyor.

Bilhassa bu alanlarda keşfedilmeyi ve hayata geçirilmeyi bekleyen önemli bir potansiyelin olduğu kanaatindeyim. Orta Asya’nın Hazar Denizi üzerinden uluslararası pazarlara bağlanması bakımından Türkmenistan özel ve önemli bir konuma sahip. Bu alanda hayata geçirilecek projelerin bölgesel işbirliği çalışmalarına da önemli katkıda bulunacağına inanıyorum. Görüşmelerimizde Türkmen gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarına taşınmasına yönelik ortak vizyonumuzu bir kez daha teyit ettik. Bu alanda bölgesel işbirliğinin geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“TÜRKMENİSTAN’LA İSTANBUL SÜRECİ BAŞTA OLMAK ÜZERE YAKIN DİYALOG VE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ”
Erdoğan açıklamasında Türkmenistan’la ticari ilişkileri daha da arttırmak istediklerini belirterek, “Türkmenistan özellikle basın toplantısından sonra işadamlarımızla yapacağımız toplantıda değerli kardeşimle beraber onlara hitap edeceğiz. Orada bir istikamet belirleyip buna göre de adımlarımızı inşallah atacağız. Tabi başta devlet başkanı olmak üzere Türkmenistan yönetimine firmalarımıza gösterdikleri güvenin bundan sonra da artarak devam edeceğine inanıyorum.

Firmalarımızın da başarı grafiklerini her geçen gün yükselterek itimada dayalı anlayışı asla istismar etmeden burada kendilerini sadece firma olarak değil ama Türkiye’nin de Türk milletinin de burada birer misyonu temsilcisi olduklarını unutmamaları gerekir. Ticari ve ekonomik ilişkilerimizde mevcut potansiyelin tam anlamıyla kullanılması için ortak çabalarımızı devam ettirme hususunda tam bir görüş birliği içerisindeyiz. Bugün değerli dostumla Türkiye Türkmenistan İş Forumu’nun açılışına katılacağız. Tabi aramızda bundan sonraki özellikle THY, gerekse farklı firmaların Türkmenistan’la ziyaretlerini çeşitlendirmeleri noktasında da alışverişimiz oldu. Zira aramızdaki halkların kaynaşması noktasındaki gidiş gelişlerin artması bakımından bunu da önemsiyoruz. Sadece İstanbul-Aşkabat veya Avaza değil, bu noktada Antalya, Ankara buraları da çoğaltmak suretiyle geliş gidişlerin artmasının önemli olacağına inanıyorum” dedi.

Afganistan’daki gelişmelerin Orta Asya’ya olan etkileri üzerine de konuşan Erdoğan, “Afganistan’daki muhtemel gelişmelerin Orta Asya’daki güvenlik ve istikrarı olumsuz etkilememesi gerekiyor. Türkmenistan’la İstanbul süreci başta olmak üzere yakın diyalog ve işbirliği içerisinde olduğumuzu da belirtmek istiyorum. Siyasi ve güvenlik geçiş süreçlerini başarıyla sürdüren Afganistan, son 13 yılda karşı karşıya olduğu sorunlarla mücadelede uluslararası toplumun da desteğiyle önemli bir ilerleme kaydetti. 10 gün kadar önce Afganistan ziyaretimde orada da bu konuları ele aldık.

Değerlendirme fırsatımız oldu ve malum önümüzdeki yıl itibariyle Kararlı Destek Misyonu orada çalışmaya başlayacak ve bu Kararlı Destek Misyonu’na da ABD başta olmak üzere Türkiye ve bunun yanında Almanya, İtalya bir dörtlü ülkeler zinciri olarak yaklaşık 12 bin kişilik bir misyonla 2016’ya kadar orada güvenlik sürecini devam ettirme durumunda olacaklar. Tüm mesele, özellikle bu terör tehdidinden Afganistan’ı da bir an önce kurtarabilmek ve iç huzurunu, iç güvenliğini sağlayabilmek. Bu da tabi sadece Afganistan için değil, komşu ülkeler için de gerçekten bir huzurlu ortamı sağlamış olacak ki bu ülkelerin geleceğini de teminatı altına almış olacaktır.

Türkmenistan’ın sayın Berdimuhamedov’un önderliğinde gerçekleştirdiği reformlarla kaydettiği ilerlemeler gerçekten bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Son yaptığım ziyaret o günden bu güne yine bakıyorum ki burada ciddi değişiklikler olmuş. Her geliş gidişte bu değişikliklerin olması manidardır. Nitekim Aşkabat’taki son gelişinden bugün geliş arasındaki farklılıkları görmek hakikaten bizleri ayrıca mutlu ediyor. Muazzam bir gelişme kaydettiğini gördüğüm Aşkabat’ın adeta parlayan bir yıldıza dönüşmesinden de gerçekten gurur duydum.

Ortak tarihi ve kültürel birikiminden gücünü alan Türkiye-Türkmenistan ilişkileri son yıllarda kazandığı ivmeyle örnek ve özel bir seviyeye ulaştı. İlişkilerimizi daha ileri düzeylere yükseltebilmenin kadim kardeşlik bağları temelinde işbirliğimizi güçlendirmenin her 2 tarafın da ortak arzusu olduğunu bir kez daha memnuniyetle müşahede ettik. İşbirliğimizin ve dayanışmamızın 2 kardeş ülke olan Türkiye ve Türkmenistan ilişkilerini bugünkünden daha ileri taşıyabileceğine inanıyorum, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.