Erdoğan sonun\'da konuştu

İktidar nasıl boşluk kabul etmezse muhalefet de boşluk kabul etmez. 

Ne yazık ki Türkiye'de çok ciddi bir muhalefet boşluğu yaşıyoruz. 

Seçmen oy verdiği partinin kaliteli ve seviyeli muhalefet yapmasını ve proje üretmesini bekliyor. 

Bizdeki muhalefete şöyle bir bakın. Normalde kitleler gönül verdikleri partilerin arkasından gider. Bizde muhalefetin kitlelerin peşinden gittiğini, nerede bir kitle bir eylem varsa içine, içeriğine bakmadan gittiğini görüyoruz. 

Attığımız her adım içeriğine bakılmadan lokal tepkilerle karşılanıyor. 76 milyonun tamamına şunu özellikle hatırlatmak istiyorum Türkiye parlamenter kuralların tıkır tıkır işlediği ülkedir. 

4 yılda bir bu milletin önüne sandık gelir. Beğendiğine oy verir, beğenmediğini de uyarır ve emaneti almak suretiyle uyarır. 

Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olması fikri ancak bu şekilde işler. Çoğunluğun oyunu alarak iktidara gelen hükümetin dilediğini yapabileceğini iddia etmiyorum. Hükümet belli bir çevrinin oyunu alarak iktidara gelse de 76 milyonun tamamını dikkate alarak hareket eder. 

Çoğunluğun azınlığı ezmesini biz bugüne kadar kabul etmedik. Bundan sonra da etmeyiz. Ancak çoğunluk nasıl ki azınlığın üzerinde baskı kuramazsa; azınlık da çoğunluğun üzerinde baskı kuramaz. 

Demokrasiler milletin oylarıyla azınlığın iş başına geldiği iktidarlar değil, milletin oylarıyla çoğunluğun iş başına geldiği iktidardır. 

Türkiye siyasi tarihinde çoğunluğun tercihlerine saygı gösterilmemiştir. Sadece müdahale, olağanüstü zamanlarda değil, normal dönemlerde de azınlık çoğunluğa hükmetmiştir.

Hükümetle, hükümetin politikalarıyla meselesi olanlar demokrasi çerçevesinde fikirlerini ifade ederler. 

Sandığın dışında netice arayanlar, bu üklede demokrasinin peşinde olanlar değildir. Antidemokratik uygulamaların peşindedir. 

Bunların hepsi hukuk dışıdır. 

Bizim iktidarımız döneminde de hangi oyunlara, hangi senoryalara, hangi tahriklere başvurduğunu gördük. Tıpkı merhum Menderes döneminde yapıldığı gibi, türlü tertiplerle ülkeyi bir kaos ortamına çevirmeye çalıştıklarına şahit olduk. 

Menderes neden idam edildi biliyor musunuz? Yolsuzluklar yaptıkları için mi? Salim Başoğlu'nun ifadesiyle "Bizi buraya getiren irade böyle istediği için biz bu kararı verdik" dedi. 

Aynı şeyi 12 Eylül'de yaşamadık mı? Bir oradan bir buradan...

Bu ülkede herkesin görüşlerini özgürce ifade hakkı vardır. Herkesin hukuk çerçevesinde eylem yapma hakkı vardır. 

İşgal yapma, yoldan geçenlere zarar verme hakkı yoktur. 

Biz bu tertipleri geçmişte çok yaşadık. Politika üretemeyenlerin bu tertiplerde nasıl vazife aldıklarını gördük. 

Bizi izleyen milletime sesleniyorum. Oynanan oyunu görmelerini istiyorum. 

Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemlerde gerekçe ne?

- Ağaçlar kesiliyor

- Toplu Kışlası aslına uygun olarak yeniden yapılacak

- Burada AVM olacak

Aziz Milletim. Taksim'deki çalışmaların Topçu Kışlası'nın yapılmasıyla alakası yok. 

Biz Topçu Kışlası'nı yapacağız. Bu kışla gökten inen bir proje değil. 

1940 yılında CHP'li Lütfü Kırdar orayı yıkma kararı veriyor. Yine bir yabancının tavsiyelerine uyduğu söyleniyor. Kışlanın yerine konut ve sosyal etkinlik alanları inşa edilmesi kararlaştırılıyor. 

Taksim Meydanı'nda böyle bir tarihi kitlesel bir abidenin yükselmesi, bu konulara yönelik mimarların, odaların, kurulların sahip çıkması gereken, burada tarihi bir eserin yeniden inşa edilmesi peşinde koşması gerek, ama burada olay Divan Oteli tarafındaki Asker Ocağı Caddesi, orada taşınan 5 - 6 ağaç meselesi değildir. 

Olay Gezi Parkı'ndan çıkarılarak getirildiği nokta ideolojiktir. 

Ana muhalefetin genel başkanı diyor ki "Hükümet istifa, polisini çek"

Polis orada dün de vardı, bugün de olacak, yarın da olacak. 

Burada güvenlik güçlerimizin biber gazı kullanımı ile ilgili bir yanlışı var Eyvallah. Ancak yeri geldiği zaman, kurallarına göre onun da kullanılması gerek. Bu gerçeği de göreceğiz. Dünyanın her yerinde bu uygulama yapılıyor.

Topçu Kışlası aslına uygun yeniden yapılmalı. 

İş farklı yerlere çekilmek suretiyle ideolojik bir yaklaşımla şurada 3 - 5 gündür estirilen bir hava var. 

Burada birilerine rant sağlama gayreti var deniyor. Biz sadece bu millete rant sağlama gayreti içindeyiz. 

Bunların zihniyetine bakarsanız millet gecekondularda yaşasın. Biz ne diyoruz? Kentsel dönüşüm projeleriyle benim insanım insanca yaşayabileceği yerlerde yaşasın. 

Cumhuriyet tarihini inceleyin. Önce belediye başkanlığı dönemimde İstanbul'a dikilen ağaçlar, 10 yaş ve grubu üstünü söylüyorum, hiçbir dönemde olmayan ağaçlandırmayı yaptım. CHP'lilere sorun tek parti döneminde kaç ağaç dikildi. 

Daha da ileri gittik. Türkiye genelinde şu anda her yerde milli parklar yapıyoruz. Ormanlık alanlar inşa ediyoruz. Bu konuda da ciddi manada Bakanlığımızın çalışması var. 

Burada bazı dostlar gücenebilir. Gücenmesinler gerçeği söyleyeceğim. Bakınız Zekeriyaköy'de onbinlerce ağaç kesilerek bir üniversite yapıldı. Belediye Başkanlığım döneminde mücadele verdim. Bugün bağıranlar o zaman neredeydi. Bu CHP'si, bu çevreciler neden çıkıp konuşmadı. 

O zaman ben cezaevindeydim. O zamanın Cumhurbaşkanı üniversitenin açılışında buraya karşı çıkan şimdi nerede dedi? 

Bir rivayete göre 30 bin, bir rivayete göre 40 bin yetişkin ağaç kesildi. İnsanı üzen bu. Şu an Taksim'de gösteri yapanlar dürüst davranmıyorlar. 

Benim muhatabım şu anda kim? Benim muhatabım çıksın ne istediğini söylesin. Eğer karşı çıktığı Topçu Kışlası ise biz onu yapacağız. Eğer karşı çıktığı yeşil alan ise, biz yayalaştırma çalışmasında yeşilin daniskasını yapacağız.

Bu hükümeti çevre karşıtı, yeşil karşıtı diye lanse etmek büyük haksızlıktır. 

Şimdi soruyorum. Sizler İstanbul'da yaşadınız. Allah aşkına 94 öncesinde şu İstanbul'da hava kirliliğinden dolaşabiliyor muydunuz? 

Samimi olalım, dürüst olalım. İçme suyu var mıydı? Çöp dağlarından geçebiliyor muydunuz?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.