Erdoğan; Hepsini yerle yeksan ettik!
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PKK'ya yönelik operasyonların süreceğini vurgulayarak, "Bunların yurtiçindeki sözde şehitlikleri de varmış ya, buralara kurdukları taziye evi adı altında mühimmat depoları var.

Onları filan da biz aynen yerle yeksan ediyoruz" dedi. Erdoğan tartışmaya yol açan "550 yerli ve milli milletvkili istiyorum" açıklamasına açıklık getirerek, "Benim Kürt kardeşlerim de Zaza kardeşlerim de yerlidir, millidir" ifadesini kullandı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 11. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Değerli kardeşlerim sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne hoşgeldiniz. Geçmiş bayramınızı tebrik ediyorum.

"Bunlar sözde şehitlikleri altında mühimmat depoluyorlardı hepsini yerle yeksan ettik"

Bu gece sınır ötesinde operasyonlarımız oldu. 30’un üzerinde terörist öldürüldü. Rehavet yok, aynen devam edeceğiz. Yurtiçindeki sözde şehitlikleri de varmış ya, buralara kurdukları taziye evi adı altında mühimmat depoları var. Onları filan da biz aynen yerle yeksan ediyoruz. Oralar bir taraftan bombalanıyor, bir taraftan temizleniyor.

Buralarda esnafımızı oraya çağırıp haraca bağlayan, tehditle paraların alındığı herhalde birçoğunuzun malumu. Buna fırsat veremeyiz. Şu anda bir süre bunlar devam edecekler ama biliniz ki bunlar son çırpınışlardır, inşallah bunun da sonuna kadar giderek hesabını milletimiz, şehitlerimiz adına sormaya devam edeceğiz.

Bu salon Türkiye’nin birliğinin ve bütünlüğünün, milletimizin kardeşliğinin en somut örneğidir. Bayramdan önceki hafta sonu Yenikapı’da göz kamaştırıcı bir miting yaparak “Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses” demiştik. Daha önce de 17 Eylül’de Ankara’da “Teröre hayır, kardeşliğe evet” yürüyüşü yapılmıştı. Terör örgütünün yoğun eylem yaptığı bölgede de vatandaşlarımızın giderek daha yüksek sesle karşı çıktıklarını biliyoruz.

Devletimiz, güvenlik güçlerimiz ve tüm kurumlarıyla terör örgütünün üzerine gidiyor, devam edecek. Milletimiz devletinin yanında olduğunu duruşuyla, sesiyle, iradesiyle ortaya koyuyor.

Demokrasi ve hak mücadelesiyle silahın, bombanın, tehdidin, acının, kanın yan yana olamayacağı bir kez daha görülmüştür.

Biz ülke yönetimini devraldığımızda “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışını kendimize düstur edindik. Geçtiğimiz 12 yılda özgürlük ve güvenlik arasındaki hassas dengeyi koruyarak Türkiye’ye sınıf atlattık. Artık üniversitesi olmayan okulumuz yok. 12 yılda neredeyse 79 yıllık cumhuriyet döneminde yapılan derslik kadar derslik yaptık. Artık üniversitesi olmayan vilayetimiz kalmadı. 193 tane üniversite var. Niye? Dedik ki, ta Muş’taki, Hakkâri’deki kardeşimiz üniversiteye gitmek için para harcamasın. Üniversite ayağında olsun.

"Bunlar sadece benim Kürt kardeşimin istismarını yapıyorlar"

Aynı şekilde, ta Adıyaman’da, oradaki evlatlarımız üniversite için ta İstanbul’a gelmesin, orada üniversitesi olsun. Aynı şekilde hastanelerimiz.  Havaalanlarına varana kadar hepsi var. Bir sıkıntı olunca hemen ambulans uçakla alıp en ücra köşelere götürecek imkana sahibiz. Ama terör örgütü ayrımcılığın ta kendisini yapmak suretiyle, Türk’ü Kürde, Kürdü Türk’e düşman etmenin gayreti içinde. Biz ise kardeş etme gayretindeyiz. Ayrıma hiçbir zaman fırsat vermedik. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Arabıyla, Boşnağıyla kucakladık. Ama onların böyle bir derdi yok. Onlar yatıyorlar, kalkıyorlar, “Kürdün hakkını ben temsil ederim.” Yok ya, bunlar sadece benim Kürt kardeşimin istismarını yapıyorlar. Bunlar istismarcı. Siz terör örgütünü arkasına alanlar, hendek kazmaktan başka ne yaptınız bu ülkede? O kazdığınız hendekler Cizre’ye, Silopi’ye, Nusaybin’e hizmet mi götürüyor? O hendekleri kazmak suretiyle halkın huzurunu nasıl kaçırırız, siz bunu yapıyorsunuz. Cizreli kardeşim Cizre’den kaçıyor mu, kaçıyor, Silopi, Nusaybin’de kaçıyor mu, kaçıyor. Niye? Huzur yok. Kaçıranlar kim, bunlar...

Sizler atanmış memur değilsiniz. Ben nasıl seçilmiş bir insansam, sizler de seçilmiş muhtarsınız. Beni de sizi de vatandaş seçti. Seçilmişler, atanmışların önündedir.

"İnşallah hedeflerine ulaşamazlar"

 

Buradan hareketle, teröre karşı mücadeleyi yılmadan, usanmadan,  beraber vereceğiz. Aksi takdirde bu teröristleri biz bırakamayız. Bu mücadeleyi sonuna kadar, yılmadan, usanmadan verecek ve o beklediğimiz huzura da inşallah kavuşacağız.

Bu 12 yıllık dönemde demokrasiden altyapıya kadar her alanda çok önemli kalkınma hamleleri yaptık. Nice sorunun üstesinden geldik, nice projeyi hayata geçirdik, alnımızın akıyla çıktık. Terör meselesini milletimizin hayatından tamamen çıkarmak için demokratik açılım olarak başlattığımız, milli birlik ve kardeşlik projesi olarak devam ettirdiğimiz ve çözüm süreci olarak taçlandıralım dediğimiz bir dönemde maalesef terör örgütü ve onun temsilcisi durumunda olan siyasi yapılanma bu işi hep istismar ettiler.

Muhtar: İnşallah hedeflerine ulaşamazlar

Erdoğan: İnşallah

Biz bu işin arkasında iç ve dış destekleri, kurulan tezgahları gayet iyi biliyoruz.

"Kürt kardeşlerim de Zaza kardeşlerim de yerlidir, millidir"

Aldığı desteğe rağmen terör örgütü vatandaşlarımızdan beklediği desteği bulamadı, inşallah bulamayacaklar. İşte bunun için terör örgütü, güvenlik güçlerimizle birlikte bölge insanına da alçakça saldırıyor. Bir zırhlı araca roket, sıyırıyor, bir eve, o evde 9 yaşında bir yavru maalesef şehit oluyor.

İstanbul’daki mitingimizde yerli ve milli olmanın üzerinde durduk. Bundan rahatsız olanlar oldu. Benim bölgede ve ülkemizin dört bir yanında yaşayan her vatandaşım gibi Kürt kardeşlerim de Zaza kardeşlerim de yerlidir, millidir, bu vatanın öz evladıdır.

Ayrıntılar geliyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.