Erdoğan cemaati casus ilan etmekte kararlı
Başbakan Erdoğan, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu'nun sunduğu  Yerel Seçime Doğru programına katıldı. 
 
Başbakan Erdoğan, bugün Siirt ve Mardin'de konuştuğunu Mardin'e 2 saat geç gitmesine rağmen vatandaşların meydandan ayrılmadığını ve kendilerine çok büyük teveccüh gösterdiğini anlattı. 
 
İşte Başbakan'ın açıklamalarından satırbaşları:
 
-Adalet Bakanı ile görüşmemi servis edeni bulmamız lazım
 
-Bu yaşananları daha önce bugün yaşananları düşünmem imkansızdı. Dostça bir araya oturup yemek yediğimiz insanlardı. 
 
EVLERE BROŞÜR DAĞITMAYA BAŞLADILAR
 
-Bugün 80 bin broşür bastırıp evlerin altından dağıtmışlar. Bunlar yakalandı. Aynı zamanda Siirt'te hazırladıkları broşürleri dağıtmaya kalkıştılar. Bunun seçime kadar devam edeceği ortada. 
 
-Paralel yapının başındaki Pensilvanya'daki zat ben bugüne kadar oy kullanmadım oy kullanmayacağım diyor. 10 sene onlarla birlikte idik. Biz yine aynı partiyiz.  Ya o zaman doğru yaptı. Ya şimdi doğru yapıyor. Bunun ortaya konması lazım.
 
DÜNYANIN HER YERİNDE ONLARIN OKULLARINA REFERE OLDUK
 
-Ben Hüseyin Bey bakan iken dersane sistemine karşı olduğumu söyledim. Bununla ilgili çalışmalara başlamasını söyledi. Ben arazide on yıllarımı verdim. Anadolu'da insanımız bundan bizi ne zaman kurtaracaksınız diyor.  Biz İlkokuldan ünversiteye kadar okutuyoruz.  Onlar arada öğrencileri alıyorlar ondan sonra da bütün işi dersaneler yapıyormuş gibi gösteriyorlar, okulları siliyorlar. 
 
-Mardin'de bir hanfendi geldi,  okul hayatı boyunca hiç dersaneye gitmemiş buna rağmen yine de istediği okullara gidebildiğini söyledi. Biz dersaneler olayını reforme edelim, kaldıralım dedik. Önce biz okullara dönüştürelim, onlar bize eğitim imkanı versin, biz de destek olalım demiştik. Bu Danıştay'dan döndü.
 
-Devlette çalışanların dersanelerle ne alakası var. Bizi dünyanın değişik ülkelerindeki okullarına davet ettiler gittik, o ülkelerde bu okullara refere olduk. 
 
-(Dinlemeler) Bunların içerisinden olup da ayrılan arkadaşların ifade ettiği gibi 30-35 yıl bu işin  mazisi var. Demek ki 30-35 yıl hazırlığını yaptılar, devletin belli kurumlarına sızmayı başardılar. Bu niyet samimi değildi. Bu son yaşananlar iyiki oldu. Bize düşen devleti bu virüslerden temizlemek. Önümüze bilgiler akmaya başladı. Son MGK'da yaptığımız açıklamada söylendiği gibi ulusal güvenliği tehdit var. Görmemezlikten gelemeyiz. Bizim attığımız adım gerekli tedbirleri almak istikametindedir.
 
TAMAMEN CASUSLUK BU
 
- Bizim yaptığımız tespitlerde bu işin 30-35 yıllık bir mazisi var. Devletin bazı hassas kurumlarına sızmayı başardılar. Bu niyet samimi değildi. Art niyetliydi. Amaçları bu yolla devleti nasıl ele geçirmekti.
 
Devleti ciddi anlamda bu virüslerden atmamız gerekiyor. Bu iş önümüze bilgilere akmaya başladı. Havuz bu noktada zenginleşiyor. Son MGK toplantısında da dediğimiz gibi ulusal güvenliğe bir tehdit var. Bu unsuru göz ardı edemeyiz. Bu konuda tedbirler almak zorundayız.
 
-Bu tamamen casusluktur. Bunların olayı basit bir ajanlık olayı değil. 
 
-Biz iyi niyetimizin kurbanı olduk. Biz devlet kurumları için hiç kimse için böyle birşey düşünemeyiz. Bu kavun değil, insan, memur alıyorsun bunun araştırma incelemesi yapılır öyle alınır. Ama bunlar istihbarata sızmışlar.  Ben MİT'e emniyetin teşkilatına güvenemezsem nereye güveneceğim. Bunları biz kurmadık elimizde bulduk.  Denetleme görevini yapanlar da onlardır. 
 
AĞZIYLA KUŞ TUTSA BİTTİ O İŞ
 
-Bu iş şirazesinden çıkmış. Bu olay olunca bir şeyi tespit ettik. Bunlar 3 önemli şey var. Takiye var, yalan var, iftira var. 3'ünün neticesinde fitne var fesat var. Kandırmadır diyebiliriz. Şimdi ağzıyla kuş tutsa bitti o iş. Şimdi hamd olsun bu tür bir şeyi tespit etmek yakalamak bundan sonra atacağımız adımlar süratle neticeye ulaştıracaktır. 
 
YETER Kİ O KİŞİLER DEVLETE GÜVENSİN
 
-Bazı iş adamaları bunlarla özel ilişkilere girerse, ben bu işi nasıl çözceğim.  Bana güvenmiyor da hala onlara güveniyorsa bizim yapacağımız birşey yok. 
 
-Namuslular, namussuzlar kadar cesur olmazsa bu iş çözülmez. İstediği kadar tehdit olsun insanlar devletine güvenmek zorundadır. Gerekirse koruma altına alırız.  Bize açıkça durumlarını anlatanlar olursa biz gerekeni yaparız. 
 
-Hiçbirşeyle ilgisi alakası olmayan insanlar 25 Aralık'ta masaya oturtulmak istendi.  O işi yürüten savcının da ne olduğu ortaya çıktı. 13. Ağır Ceza'nın Meclis'i tanımaması da bunun örneğidir. HSYK bundan önce devreye girmesi gerekirdi ama girmemişti. Bu tür yerlerde olanlar bir makamın kendilerini  hesaba çekeceğini düşünmezse bu ülkede düzen kurulmaz.  Birisi kalkıp yasama organını tanımıyorum diyorsa bunun hesabını vermesi gerekir.  Sen yasal olarak kaldırıldığın halde ben tanımam diyorsun sen kimsin.
 
-Benim ağzımdan bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili birşey duydunuz mu. Ama bunu artık demek durumundayım. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında dosyalarla yargı karşısında. 
 
-Aynı olay Edirne'de vardı. Aynı olay  Aydın'da var. Benzer şeyler benim belediye başkanlarım için de söz konusu. 
 
-Bugünlerde montaj dublaj artık moda oldu. teknoloji hayli ileri gitmiş, buna rağmen  bu montajları grup salonunda alıp dinletiyorsun, bu edep adapla ilgili. Biz bunun değerlendirmesini yapmadık. Ama gerekirse atılması gereken adımları atarız. 
 
 
ULUSLARARASI RAPORLAR ÖYLE DEMİYOR
 
-Biz yola çıktığımızda 3Y başlığımız vardı. Yolsuzluk, Yoksulluk, yasaklar, biz bunlarla mücadele etmeseydik bu noktalara gelmezdik. Göreve geldiğimizde Türkiye'nin milli geliri 230 milyor dolardı, şimdi Türkiye'nin geliri 800 milyar doların üstünde. Faizler ve Gayri Safi Hasıla, enflasyon rakamları ortada. 
 
-İngiltere merkezli uluslararası şeffaflık örgötü var. 2002 yılında Türkiye yolsuzlukta 65. sıradaydık. 2013'te 177 ülke arasında yapmışlar türkiye 53. sıraya gelmişiz.
 
CEMAAT DEMEYECEKSİN ÖRGÜT DİYECEKSİN
 
Size oy vermeyeceğini söyleyen bir cemaat var? (soru)
 
Bir defa buna cemaat diyemezsin. Buna örgüt diyeceksin, neden korkuyorsun ? Cemaat demeyeceksin örgüt diyeceksin.
 
Toplanacaklar devletin başbakanına beddua edecekler. Bu mu cemaat. Bu cemaat değil bu bir örgüt. Burada her türlü densizlik var.
 
 -(Bakanların fezlekeleri) Bunların bu kadar telaşı, seçim meydanlarında kendilerin malzeme temin etmekten başka bir şey değildir. Bugüne kadar benim ağzımdan İzmir Belediye Başkanına dair birşey duydunuz mu? 300 küsur yıl bir ceza ile yargılanmak üzere yargıda. Ana muhalefetin başındaki zat kendi büyükşehir belediye başkanının bu durumunu hiç görüyor mu? Ama biz bunları konuşmuyoruz. Benzer şeyler benim partimin belediye başkanları için de geçerli. Bakan arkadaşlarımızla ilgili sabit bir suç mu vardı sürekli ekranda gündeme getiriyorsun?
 
-Sanıkta bir şey elde edemeyeceklerini gördüler. Değerlendireceğiz oradan da bir şey çıkacağına inanmıyoruz. Bunun müracaatı yapıldıktan sonra 1 hafta içinde meclis başkanının okuması gerekir. Mecliste reddedilir veya açılır. 
 
-Yola çıktığımızda 3 Y vardı: Yolsuzluk yasaklar yoksuzluk. Göreve geldiğimizde Türkiye'nin milli geliri 230 milyar dolardı şimdi geldi 850 milyar dolara. 
 
17 ARALIK SONRASI EKONOMİ
 
- Bu olaylar sadece bir rüzgar gibi gelip geçer. Piyasalar artık hemen kendisini toparlıyor.
 
- Türkiye ekonomisi zemini artık sağlam. Bundan sonra çok daha iyi olacak.
 
- Ocak ve Şubat ayına bakıyoruz tüm zamanların rekorları kırılıyor. Bunlar devamlı olarak artıyor.
 
AMİRİNE İTAAT EDEN DEĞİL ABİSİNE İTAAT EDENLER 
 
-Paralel yapıya yönelik atacağımız adımlarda hedefimiz karar verici olanlardır. Biz STK'lar değil, devlet içinde karar mekanizmaları içinde yer alıp da yanlışa sevk edenler varsa gereğini yapacağız. Bizimle ilgili özel bazı mahrem şeyleri araştıranlar varsa bunun uluslararası nitelikleri varsa bunlara yerinde kalabilir diyebilir miyiz. 
 
BİZ İMAMLARI SADECE CAMİDE BİLİRDİK
 
-Artık bir savcının veya bir mahkemenin veya tek hakimin verdiği kararla dinleme mümkün değil. O konuda siparişler vardı. Artık gayri hukuki dinleme bu ülkede kalmayacak. dinleme paranoyasından Türkiye kurtarılacak. Amirine itaat eden değil, abilerine itaat eden mantık vardı. Bir yargı imamı, emniyet imamı gibi imamları duyduk. Oysa biz imamı sadece camide bilirdik. Şimdi bir de alufte çıktı. Biz bunları konuşurken haya ediyorum. Biz hallere düşecekmiydik. Buhale nasıl geldik. buna çanak tutan işadamı sanaçtısı, başka kesimler var. Zarar çıktı ortaya. Ama iyi ki bu çıktı. Bunun sonu hayr olacak. 
 
Buna cemaat diyemezsin. Bu cemaat değil, örtütür. Cemaat hayır işi yapar. Yurtta öğrencileri paralarını alıp eve alacaksınız, gece kaldırıp başbakana bakanlara beddua ettireceksiniz, karşı çıkanları da kapıya koyacaksınız bu mu cemaat, bu densizliktir. 
 
-Bugün Kredi Yurtlar Krumu olarak bugün yurtlara aldığımız öğrenci sayısı 811 kişidir. 
 
 
- 3 dönem milletvekilliği yapan kişi 1 dönem ara versin ondan sonra tekrar devam edebilir dedik. Bu arkadan taze hücrelerin yer bulmasına neden oluyor. Bizde birçok kişi değişti. Genç dinamik arkadaşlar geldi. Bu seçimde kadınların yeri AK Parti'de çok fazla olacak. İstediğimiz kadar değil ama...
 
PENSİLVANYA'DAKİ KADAR OLMASA DA AZ ÇOK BİLİYORUM
 
-Artık eski Türkiye yok, yeni bir Türkiye var, Yeni Türkiye'de vatandaş kendi kararlarına saygı duyulmasını istiyorlar. Ben bunlara da siyasi parti kurun dedim, artık imamlıkla alakası yok. Herşey ortada.  Ben imam hatip mezunuyum birşeyler biliyorum. Pensilvanya kadar olmasam da, meleklerle ilgili öyle bir benzetme yapılıyor ki, dizilerinde öyle şeyler yapıyorlar ki insanları adeta şirke götüren tabloyu kendi televizyonlarında oynatıyorlar. Bunların vatadaşımızı ciddi anlamda rahatsız ettiğini biliyorum. Vatandaş bize ne yapacağımız konusunda soruları var. 
 
-Türkiye yerel seçim havasından çıkmış diyebilir. Genel Seçim havası var. Partimiz şu anda 45-50 aralığında bir yeri koruyor. 4 tane araştırma şirketi ile çalışıyoruz. Yerel seçim için böyle bir oy çok çok ideal bir oy. Yerel seçimde sonucu adaylar da belirliyor. Aday başarılı ise onu tercih ediyor. Belediyecilik adına hiçbirşey yapmamış olsa bile yine karşılğı olan başkanlar var, ya güler yüzlü, ya iyi ilişkileri var. Çok iyi hizmet etse de önemli olan güler yüz ve iyi ilişkilerdir. Başkanlar vatandaşa gidebilmeli ve kapısını da açık tutabilmeli. 
 
BU SEÇİMİN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ 30 BÜYÜK ŞEHİRDEN GELECEK SONUÇ
 
-Bu seçimin bir başka önemi de var. 16 büyükşehiri 30 büyük şehire çıkardık. Bu 30 büyük şehir oy toplamı yüzde 75'e karşı gelecek. Burada dağılım çok önemli. Ak Parti ne alacak diğerleri ne alacak. İstanbul, Ankara rahatız,  İzmir'de Binali bey başa baş oynuyor. İzmir'de Binali Beyin kazanacağına inanıyorum. Binali Bey yerelde projeleri ile konuşuyor.  CHP'li belediye başkanının hala İzmir'e yaptığı birşey yok.  Hala ilkel depolama yapıyorsa, o kişinin İzmir'liye verecek birşey yok. Kentsel dönüşüm değişim nedir hala öğrenememiş.  
 
-Biz kentsel dönüşümle  çarpık yapılaşmayı durduruk.  Degişimi başlattık. Ankara Havayolu üzerinde bu en büyük örnektir.  Ankara'da yarın Çayyolu metrosunun açılışını yapacağız. İzmir kendisine layık hizmeti almak istiyorsa Binali beyi tercih etmek durumundadır. Biz farklı partiden olmasına bakmadan gerekli hizmetleri götürdük. Raylı sistem, tünelleri biz yaptık. Su getirmek büyükşehir belediyesinin işidir. Ama getiremedi, Biz DSİ'yi devreye sokarak İzmir'in susuz kalmasını önledik.
 
BİRİNCİ ÇIKAMAZSAM GENEL BAŞKANLIKTAN ÇEKİLİRİM
 
-Siyaset insana hizmet için yapılır. Biz bu seçimden birinci parti olarak çıkacağız. Birinci parti olarak çıkmazsak ben genel başkanlık koltuğunda oturmam çekilirim.
 
Aynı şeyi CHP genel başkanı söyleyebilir mi,  MHP yıllar yılı partinin başındasın. Sen hep 3. parti olmaya mı razısın. Batıya gelişmiş ülkelere baktığımız zaman siyasetçi başarılı olamıyorsa bırakıp gider. Schröder çok değerli bir dostumdur.  Ayrıldığında partisi birinci olamadı diye liderlikten ayrıldı. Partisi bu seçimlerde 2. parti oldu. Hristiyan demokratlarla sosyal demokratlar orada iktidar oluşturdular. Türkiye buna alışmalıdır. Türkiye'de liderler başında olduğu parti birinci olamıyorsa yerini bırakmalıdır. Bunun yakalanması lazımdır. 
 
3. dönemle ilgili konuda biz faniyiz. Faniler bakiler üzerinde söz sahibi olamaz. Biz partiyi kurarken bu teklifi yaptık. 3 dönem görev yapan bir dönem ara versin dedik. Bu yaşı ile de alakalıdır. Bu taze hücrelerin partilerde yer bulmasına imkan verir. İki dönem görev yapanların yerine genç dinamik kadrolar geldi. gençlik ve kadın kollarımız bizi bu konuda sürekli zorluyor. 
 
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 
 
Benim şu anda 30 Mart'ı gördükten sonra oturacağız konuşacağız ve nihayi kararı alacağız. 30 Mart benim için çok çok önemli. Bundan sonra kararımızı vereceğiz.
 
ERGENEKON TAHLİYELERİ
 
- Bir defa bu mücadelemizi geri çekme gibi düşünülemez. Tutukluluk süresinden gideresek, haksız yere insanların 5 yıl 10 yıl tutuklu kalmasının adil olmadığını düşünüyoruz. Burada 5 yıl bile fazla. Yargının burada suçu var. Neden 5 yıl 10 yıl karar vermiyorsun. Kaldı ki karar verildi, burada 10 yıl yatana yazık değil mi? Biz bu tutukluluk süresini 5 yıla indirdik. Şu anda çıkanların bireysel başvuru ile çıkanların hiçbiri AK Parti'ye teşekkür etmedi. CHP karşı çıktı BDP karşı çıktı. Bu bireysel başvurudan faydalanarak 5 yılın altında olmasına rağmen sayın Başbuğ çıktı. Tabii burada bunlar tutuksuz yargılanıyorlar. Ben Başbuğ'un tutuksuz yargılanmasını kaçma ihtimalinin olmadığını savundum. Hatta Cumhurbaşkanımız da bu beyanda bulundu.
 
- 7 ay gecikmeli kararı yazmıyorsun. Anayasa Mahkemesi ona atıfta bulundu. Sen neden 7 ay gerekçeli kararı yazmıyorsun? İşte paralel yapı... Burada günahsız olarak içerde yatanlar var. Hakikaten suç işlenmişse ver kararını. Bir savcı bir hakim bu tip kararları verirken şunu sormalı; bu karar neden verilmiyor ne bekleniyor.
 
- Orada yatmanın ne anlama geldiğini bunlar bilmiyorlar çünkü.
 
-Devletin kurumları içinde intikam timleri oluşturdular. İçerde bu denli yatanlar veya yatırılanlar hep bunun neticesinde oldu. İçerde günahsız olarak yatanlar olmuştur. Bir savcı bir hakim bu kararları verirken biz niye bekliyoruz demeli.  Bu insanlar sıradan insan değil. Bunlar ülkede kuvvet komutanlığı muvazzaf komutanlık yapmışlar, neden bekletiliyor. Ama birileri beklesinler demiş, çünkü onların hayatlarında buralarda yatmanın ne anlama geldiğini bilmiyorlar. Başbuğ ve eşini aradım görüştüm. Bir ara dertleşiriz diye konuştuk.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.