Erdoğan: 30 büyükşehiri almalıyız

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisininKızılcahamam’daki il ve ilçe başkanlarıtoplantısına katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam'da düzenlenen il ve ilçebaşkanları toplantısında konuşuyor. Erdoğan, ''AK Partisiyaseti millete hizmetaracı olarak görürken rakiplerimiz bir çıkararacı olarak görüyor. Halkımız birleştirici, bütünleştirici bir dil bekliyor artık. Aldatan olmayacağız ama aldanan da olmayacağız''dedi.
 
İşte Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmadansatır başları:
 
Siyaset pasif zaman anlayışı ile yapılmaz.Siyaset aktif zaman anlayışı ile yapılır. Aktif zamanını bu işe ayıramayanlar zatensiyaseti yapmasınlar.
İşlerim güçlerim her şeyi tamamıyla bitireyim, akşam geçerken de partiyeuğrayayım” dersek bu siyaset olmaz. Bu, buülkeye hizmet anlayışı olmaz. Biz diyoruz ki bu işe ciddi manada zaman ayıracağız.
Yaptığımız 76 milyonun sevki idaresidir.Zaman kalırsa biraz da siyasetle uğraşırızdersen bu  olmaz.
 
30 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ALMAMIZ GEREKİR
 
30 büyükşehir belediyesini kahir ekseriyetiyle almamız gerekir.
Biz bir çınar gibi besinimizi derinlerdeki köklerden alacağız. Çınarın kökleri dünü, gövdesi bugünüyse dalları yaprakları da yarınıdır. Her bir dal her bir yaprak çınarın sağlığı için hayatiöneme sahiptir.
24 saatimizi millete hizmetle geçireceğiz. Millete hizmet yolunda hiçbir bahane tanımıyoruz.
 
SABIRLA ANLATACAĞIZ
 
Yöntem konusunda aynı fikirde olmayabiliriz ama bu diyalog yolunun kapanacağı anlamına gelmiyor.
Sabır her zaman bizimle olacak. Bıkmayacağız, usanmayacağız. Sürekli anlatacağız.
Su damlaya damlaya mermere nasıl işliyorsamermeri nasıl deliyorsa aynı şekilde bizler de sabırla anlatmaya devam edeceğiz.
Diğer siyasi partiler ayrımcılıktan medet umdular bugün hala medet umuyorlar.
 
ONLAR BİR ÇALIŞIYORSA BİZ 10 ÇALIŞACAĞIZ
 
Türkiye için çok kritik bir döneme girdik. İlk olarak mahalli seçimler yapılacak. Ardından cumhurbaşkanlığı seçimi ve belki de yeni anayasa için bir halk oylaması gündeme gelecek.
Onlar bir çalışıyorsa biz 10 çalışacağız. Onlar bir kişiye ulaşıyorsa biz on kişiye, yüz kişiye ulaşacağız.
Asla gevşemeden rehavet içinde olmadan bıkıp usanmadan 24 saat çalışacağız.
Biz aldığı komutla hareket eden robotlar değiliz. Biz farklılıklarımız olsa da aynı gaye aynı hedef uğrunda gönül birliği kader birliği yapmış bir teşkilatız.
Biz kesrette vahdet anlayışını yaşayacak bir teşkilatız.
 
ANKETLERDE BİR ŞEYE ÇOK DİKKAT EDİYORUM
 
Kamuoyu araştırmalarına bir şeye çok dikkat ediyorum. Acaba Ak Parti teşkilatı o konuda ne diyor. 
Örneğin çözüm sürecine destek vermede AK Parti'nin tabanı ne diyor. Eğer AK Parti'nin tabanı yüzde yüze yakın bir destek vermiyorsa demek ki genel merkezle taban politikası arasına bir sıkıntı var.
O zaman ne yapmak gerekiyor sandık müşahitlerine kadar kendimizi check etmemiz gerekiyor.
Örneğin bir başkanlık sistemi tartışılıyor bunu Genel Başkan, Başbakan söyledi tamam. Peki bunu ilk kez Genel Başkan, Başbakan mı söyledi. Peki bunu geçmişte Allah rahmet etsin Turgut Bey, Sayın Demirel söyledi.
Kaldı ki bu bize yabancı bir anlayış da değil. Ecdadımıza baktığımızda bunu Osmanlı yaşamış. En gelişmiş ülkeler günümüzde de bunu yaşıyor.
Bunu halka daha iyi anlatmak için kendimizin çok iyi anlaması lazım. Yapmamız gereken ne. Daha çok çalışacağız. 
Biz bunları bu toplum tartışmalı diyoruz. Tartıştıktan sonra nihai kararı yine millet vermeli diyoruz.
 
BAŞKAN, KRAL DEĞİLDİR
 
Partili cumhurbaşkanlığını gündeme getirdik yine farklı yerlere çektiler. Fransa ve ABD’de durum böyle. Almanya’da şansölye diyorlar.
Başkanlık sisteminde başkan bir kral değildir. Ama bizdeki bazı cahiller başkanı bir kral gibi gösterme cüretine girerek yalan söylüyorlar.
Öyleyse AK Parti'nin kendi tabanı başkanlık sistemiyle ilgili çalışmayı çok daha farklı bir noktaya taşımalıdır. Öyle olmazsa meydanı boş bulanlar istedikleri gibi at sürerler.
 
ANAYASA İÇİN HALK OYLAMASI
Türkiye için son derece önemli bir evreye girmiş bulunuyoruz. 2011'in mart ayında mahalli seçimler, yıl ortasında cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılması ön görülüyor, anayasa için bir halk oylaması da bekleniyor. Bugüne kadar yapılan seçimler, daha çok bugünü ilgilendiren seçimlerdir. O seçimlerde aldığımız zaferlerle temeli güçlendirdik. 
 
Başlattığımız projeleri tamamlayacağız, büyük engelleri kaldırdığımız gibi 2023'ün yollarını inşa edeceğiz. Bu süreçte her biriniz istisnasız önemli bir göreve sahipsiniz. Türkiye'de tarih yeniden yazılırken, hiçbiriniz bu muhteşem sürecin dışında kalmayacaksınız. 
 
İftiralar, yalanlar çok hızlı yayıldığı için onlar bir kişiye ulaşıyorsa, biz üç kişiye, on kişiye ulaşacağız. Doğruları kendilerine anlatmadığımız tek bir hane kalmayacak. Parti politikaları dikkatle takip edip ona göre hareket edeceğiz. 
 
Biz aldığımı komutla hareket eden robotlar değiliz. Biz aynı gaye doğrultusunda gönül birliği yapmış teşkilatız. Biz kesrette vahdet anlayışı taşıyan teşkilatız. 
 
Şu andaki ar-ge biriminin yaptığı çalışmalarla, akademisyenler, milletvekillerimiziin panelleri, konferansları dikkatle takip edilmeli, yoksa meydanı boş bulanlar süreci istediği gibi sürdürebilirler. AK Parti milletin önüne konmuş olan çakıl taşlarını silmek ve süpürmekle görevlidir. Çok daha hızlı yürümeliyiz. 
 
ÇILGIN PROJELER İÇİN BİZE HENDEK ATLATIYORLAR
 
Çılgın projeler için bize hendek atlatıyorlar. Bakın Marmaray’a bizi çanak çömlekle bize kaç sene kaybettirdiler. Üç dört sene önce açılacaktı. Biz muasır ülkeler seviyesinin üzerine çıkacaksan bu yatırımları hızla yapmalıyız.
 
ÇANAK ÇÖMLEĞİ KORUYORSUN DA TARİHİ KIŞLAYI NEDEN KORUMUYORSUN
 
Kanal İstanbul’la ilgili birileri gelip bize akıl veriyor “bu yanlış” diye. Ya arkadaş sen aklını kendine sakla.
Dört yıl gibi bir sürede üçüncü havalimanını bitireceğiz.
Taksim Gezi Alanı dedik hemen karşı çıktılar. Kışlayı yeniden yapacağız dedik başta ana muhalefet partisi karşı çıktılar.
Ben de reddinize ret dedim ve sonra retlerine ret kararı çıktı.
Yahu çanak çömleği koruyorsun da oradaki tarihi kışlayı neden korumuyorsun. Denizin kenarında üç beş çanak çömlek, üç beş çatal bıçak bulunmuş onu koruyorsun da bu tarihi binayı neden korumuyorsun.
O zaman ne dedik, “olacak” dedik, şimdi oluyor.
Bu tabi kışla olmayacak. AVM, belki rezidans olarak hizmet görecek.
 
ŞEHİR MÜZESİ YAPACAĞIZ
 
Divan Oteli tarafında da bir şehir müzesi yapmak üzere adım atacağız.
Trafiği alta alıyoruz meydan yayalara kalacak. Yani insana kalacak.
Galataport, Haydarpaşaport hazırlanıyor… Yassıada bir demokrasi ve özgürlükler adası haline getireceğiz.
 
3. KÖPRÜNÜN TELEMİ BİR İKİ AY İÇİNDE ATILACAK
 
Ne dedik; olacak. İnşallah oluyor. Oraya kışlamızı yapıyoruz, ama kışla olarak değil, rezidans ya da avm olacak. Orada düzenleme çalışmalarımız sürüyor. Taksim sadece yayalarımıza kalacak. Yassıada'yı demokrasi ve özgürlükler adası yapacağız. Üçüncü köprünün temel atma merasimi yakında yapılacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.