Erdem Başçı: 2015'te Son 45 Yılın En Düşük Enflasyonu Görülebilir

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yılın ilk enflasyon raporunu açıklıyor.

"SON 45 YILIN EN DÜŞÜK ENFLASYONU OLABİLİR"

Başçı "2015 yılı sonunda son 45 yılın en düşük enflasyonunu görebiliriz" dedi. Merkez Bankası Başkanı enflasyonun 2015 sonunda, orta noktası yüzde 5,5 olmak üzere yüzde 4,1 ile yüzde 6,9 aralığında, 2016 yılında ise orta noktası yüzde 5 olmak üzere yüzde 3,2 ile yüzde 6,8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

FAİZ İNDİRİMİ

Faiz indirim sürecinin Ocak'ta başladığını ifade eden Başçı, sıkı duruşun ise süreceğini söyledi. Başçı küresel para politikasındaki ayrışmanın devamı sonunda piyasalarda oynaklığın arttığını belirtirken, gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımlarının dalgalı bir seyir izlediğini vurguladı. Başçı petrol fiyatlarının arz yönlü hareketlere bağlı olarak düştüğünü ve düşüşle enerji ihracatçısı ülkelerde büyük dalgalanmalar olduğuna dikkat çekti.

2016 için enflasyon tahmini yüzde 3.2-6.8 arasında tahmin ediliyor. 2015 yılında 4,1-6,9 arasında tahmin ediliyor enflasyon. Orta noktası yüzde 5.

"BÜYÜMENİN ARTMASINI BEKLİYORUZ"

İç talebin büyümeye gelecek yıl daha fazla katkı vermesini ve bu bağlamda büyümenin kademeli şekilde artmasını beklediklerini sözlerine ekleyen Başçı, enflasyon beklentilerinde de belirgin bir iyileşme yaşandığını ve yıl ortasında yüzde 5'lik hedefle uyumlu bir düzeye inmesini öngördüklerini ifade etti.

SIKI DURUŞ SÜRECEK

Başçı enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı duruşun süreceğini ve getiri eğrisinin yatay yakın seyretmeye deva m edeceğini hatırlatırken, politika önlemlerinin basiretli borçlanmayı destekleyeceğini söyledi. Tüketici kredilerinde geçen yıllara oranla daha yavaş bir büyüme olduğunu söyleyen Başçı, kredilerdeki mevcut eğilimin önümüzdeki dönemde de süreceğini beklediklerini dile getirdi.

PETROL ENFLASYONU DÜŞÜRECEK

"Son çeyrekte enflasyonda petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi görüldü" diyen Başkan Başçı, sıkı duruşun da düşüşe destek vermeye devam edeceğini ifade etti. Başçı ayrıca petroldeki düşüş ile 2015 sonu enflasyon varsayımını 0.6 puan düşürdüklerini açıkladı. İlk çeyrekte tüketici enflasyonunda ciddi iyileşme beklendiğini söyleyen Başçı, ihracattaki görece daha zayıf seyrin büyümeyi sınırladığına vurgu yaptı.

EURO BÖLGESİNDEKİ GENİŞLEME TÜRKİYE'YE YARADI

Fed'in para politikasını erken normalleştirmesine hazır olduklarını belirterek buna rağmen beklenenden geç parasal sıkılaştırma olasılığının giderek arttığını söyleyen Başçı, Euro Bölgesi'ndeki parasal genişlemenin ise Türkiye'nin borçlanma maliyetini düşürdüğünü ifade etti.

FAİZ KARARI

Kalıcı olarak çekirdek enflasyonunun yüzde 5'in altında olması şart ki bizim beklentimiz değişsin. Herkes enflasyonun 5'in altına ineceğine kani olduğu zaman bizde faizleri düşürebiliriz.

AVRO'NUN DÜŞÜŞÜ

Makul bir şekilde düşerse bizim için problem olmaz. Daha rahat avrupaya ihracat yapabiliriz.

Toplantı devam ediyor...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.