Devlet Kontrolden Çıktı!

Sayıştay, başta Başbakanlık olmak üzere aralarında Milliİstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Hazine Müsteşarlığı’nın daolduğu onlarca bakanlık ile birçok kurumudenetleyemedi. Sayıştay’ın TBMM’ye gönderdiği 2012yılına ait raporlarında söz konusu kurumlara ait görüşleriyer almadı.

Sayıştay 
raporunda, kendilerine mali rapor ve tablolar ileilgili bilgi ve belgeler verilmediği gerekçesiyle sözkonusu kurumların denetlenemediği ifade edildi. Konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlamasıistemiyle Meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Turgut Dibek, “MİT, Savunma Bakanlığı, MGK Genel Sekreterliği’nin de denetlenemediği düşünüldüğünde 2012 yılının özellikle denetimden kaçırıldığı vehükümetin Suriye ile ilgili yaptıklarını gizleme çabasında olduğunu görüyoruz. 2012 yılına aityolsuzluklar böylece hasıraltı edilmiştir” dedi.

BİRÇOK BAKANLIK VAR

Anayasa
 ve yasalar gereğince bütçe kesin 
hesap kanunlarının denetim işini Meclis adına Sayıştay yapıyor. Sayıştay, bütçenin yasalara uygun harcanıp harcanmadığını,harcamaların muhasebe kurallarına uygun bir biçimde kayıtların tutulup tutulmadığını,harcamalarda yolsuzluk yapılıp yapılmadığını gösteren raporlarını bütçe kesin hesabıylabirlikte Meclis’e gönderiyor. Sayıştay’ın 2012 yılına ait gönderdiği raporlarında; Başbakanlık,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, EkonomiEnerji ve TabiiKaynaklar bakanlıkları, GAP, Gelir İdaresi Başkanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Kalkınma ve Maliye bakanlıkları, MGK Genel Sekreterliği, MİT Müsteşarlığı, Milli Savunma, SağlıkUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarıTürkiyeHalk Sağlığı KurumuKültür ve Turizm, Dışişleri, Bilim Sanayi ve Teknoloji ile Milli Eğitimbakanlıklarını denetleyemediğini belirtti.

MALİYE DE ELEŞTİRİLDİ

Kendilerine 
bilgi ve belge verilmediği için söz konusu kurumları denetleyemediğini belirten Sayıştay, Maliye Bakanlığı’nı eleştirdi. Raporda Maliye Bakanlığı’na ilişkin “...görüş vermemize esas temel mali tabloları üretecek olan Maliye Bakanlığı’nca kurulan muhasebesistemi (Say2000İ), genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri için kurumsal bazda Bilanço veFaaliyet Sonuçları Tablosu’nu doğru bir şekilde üretmemektedir. Maliye Bakanlığı, Sayıştay denetimine esas olacak tüm mali tabloların oluşturulabilmesine imkan verecek yevmiyekayıtlarınınkurumsal bazda, 2013 yılı itibarıyla kaydedilmesine başlanacağını beyanetmiştir” ifadeleri kullanıldı.
Sorumlusu kim

CHP’NİN Sayıştay 
raporuna ilişkin soru önergesinde “Sayıştay’ın denetimi için mali rapor vetablolar ile bilgi ve belge vermeyen kurumların tek tek toplam bütçeleri ne kadardır” sorusuyöneltildi. Önergede CHP, “2012 yılında denetlenmeyen toplam devlet kaynağı ne kadar olmuştur? Bu kaynağın tüm kurum bütçelerine oranı nedir? Başbakanlık dahil kurumlarınSayıştay’ın denetiminden kaçırılmasının sorumlusu kim ya da kimlerdir” ifadelerine yer verdi.
CHP: 
Suriye için gizleniyor

SAYIŞTAY’ın Başbakanlık başta olmak üzere birçok 
kuruma ilişkin 2012 yılına ait bir denetim yapamaması üzerine tepki gösteren CHP, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Turgut Dibek, birçok kurumun 2012 yılında yaptığı yolsuzluklarınhasıraltı edildiğini ifade etti. Taraf ’a konuşan Turgut Dibek, “Sayıştay’ın raporundaki bilgileregöre Maliye Bakanlığı’ndaki sistem değişikliği nedeniyle böyle bir sonuç doğmuştur ve busorun 2013 yılı için giderilecektir.

Bunun anlamı 2012 yılının karanlıkta kalmasıdır. 2012 yılı hasıraltı edilmiştir. Başbakanlığınyeni binasının yapımı vardır ulaşılamayan bilgilerde, Kamu Güvenliği ve DüzeniMüsteşarlığı’nın harcamaları vardır. Suriyeli mültecilere, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) ne kadar para hangi mevzuat çerçevesinde aktarılmıştır bu bilgilere hiçbir zamanulaşamayacağız. MİT, Savunma Bakanlığı, MGK Genel Sekreterliğinin de denetlenemediği düşünüldüğünde 2012 yılının özellikle denetimden kaçırıldığı ve hükümetin Suriye ile ilgiliyaptıklarını gizleme çabasında olduğunu görüyoruz” dedi.

MALİYE BAKANLIĞI GEÇEN YIL DA GİZLEDİ

Sayıştay ile 
Maliye Bakanlığı daha önce de karşı karşıya gelmişti. Taraf, 2011 hesapları içinMaliye Bakanlığı ile Sayıştay arasındaki tartışmayı manşete taşımıştı. Sayıştay, 2011 yılınaait raporundaMaliye Bakanlığı’na bağlı Merkezi Uzlaştırma Kurulu’nun 87 büyük holdinge uzlaşma yoluyla yüzde 95’lere varan oranda indirim uyguladığını, ancak bunun hangi şirketlere yapıldığının belli olmadığını belirtmişti. Raporda indirim sağlanan şirketlerin bilgilerinin “ticari sır” gerekçesiyle Maliye tarafından verilmediği kaydedilmişti.
taraf

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.