DESTİCİ:Yeni anayasanın torba yasa kadar kıymeti yok

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Meclis'te bulunan siyasi partilerin yeni Anayasa'yı Torba Kanun kadar önemsemediklerini kaydetti.
Destici yaptığı yazılı açıklamada, ‘Torba Kanunu kadar Anayasa’yı önemsemiyorlar. Torba Yasası’nın içerisindeki maddeler kadar yeni Anayasa’yı önemsemiyorlar. Onlar, kendi iktidarlarını sürdürecek yeni yasalarla meşguller. Onlar, Meclis'teki konumlarını koruyacak bir düzenleme istiyorlar. Ben bunu sırf iktidar partisi için söylemiyorum. Muhalefet partisi de, yavru muhalefet partisi de aynı. Bu Meclis'ten yeni bir Anayasa çıkmaz. Büyük Birlik PartisiMeclis'te olmadan Türkiye yeni bir Anayasa’ya kavuşamaz” dedi.
Anayasa konusunun Türkiye’nin en önemli konulardan bir tanesi olduğunu vurgulayan Destici, “30 yıldır ülkeyi sivil iktidarlar yönetiyor. Her sivil iktidar da millete sivil demokratik anayasa sözü vermiş. Maalesef bunlar da verdikleri sözü yerine getirememiş. Bizler yine darbecilerin yapmış olduğu anayasalar ile yönetilmeye devam ediyoruz. Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulalı 2 yıl oldu. Eğer samimi olsalardı, gerçekten yeni ve demokratik bir anayasa isteselerdi çoktan sonuç alınırdı. Aslında kendileri yeni ve sivil bir anayasa istemiyor, çünkü yeni, sivil ve demokratik bir anayasa demek, sivil bir siyasi partiler yasası yani sivil bir seçim yasası demektir. Sivil bir siyasi partiler yasası demek de bugün Meclis'te bulunan partilerin pozisyonlarının bu olmaması demektir. Milletimiz şunu çok iyi bilsin ki iktidar, ana muhalefet, Meclis’te bulunan muhalefet partileri yeni bir anayasa istemiyorlar. Kılık, kıyafet yönetmeliğinde anlaşamayanlar, bir araya gelemeyenler, Türkiye’yi sivil demokratik bir anayasaya kavuşturamazlar. Eğe sivil, demokratik bir anayasaya geçmek istiyorsak, Meclisimizi demokratikleştirmemiz lazım. Oraya giren milletvekillerinin demokratik bir şekilde girmesi lazım. Tercihli bir sistem ile girmeleri lazım” ifadelerini kullandı.
Meclis’te bulunan partilerin şu an bulundukları konumu bu Anayasa’ya borçlu olduklarını ifade eden Destici, “Hükümet şu an kendi taslağını hazırlayıp Meclis’e sunacak ki, onu da referanduma götürecek sayısı yok. Ya da ‘üzerinde uzlaşılan maddeleri çıkartalım’ deyip aslında minderden kaçmanın veya ‘işi burada noktalayalım’ demenin yollarını arayacak. Bunu yaparken de sanki bunu kendisi çok istiyormuş da muhalefet kaçıyormuş gibi hava estirecek. Bu da muhalefetin işine gelecek. İşi kayıkçı kavgasına dönüştürerek, hükümet, ana muhalefet ve Meclis’te bulunan diğer muhalefet partileri birbirlerini samimiyetsizlikle suçlayarak, ‘aslında biz istiyoruz ama iktidar istemiyor, aslında biz istiyoruz ama ana muhalefet istemiyor, aslında biz istiyoruz ama MHP, BDP istemiyor’ diyerek buradan kaçacaklar" dedi.
Üzerinde uzlaşılan maddelerin milleti güldürecek maddeler olduğunu savunan Destici şunları kaydetti:
“Bu maddeler, ete süte dokunmayan konular. Bunları tartışmanın, bunları milletin önüne getirmenin, büyük bir iş yapmış ve başarmış gibi bunları söylemenin bir anlamı yok ki. Bunlar zaten yapılması gereken şeyler. Yani siz 2 yıldır, milletvekilliği ile bağdaşman işleri mi konuştunuz? Siz 2 yıldır, ormanların korunması ve geliştirilmesini mi konuştunuz? Milletin emeğini, kamuoyunu bunlar ile mi meşgul ettiniz? Milletin sizden beklentisi bu değil. Milletin beklentisi esas konularda mutabakat sağlanması ve Türkiye’nin tam demokratik sivil bir Anayasa’ya kavuşması, Meclis’in demokratik bir seçim ile oluşması. Millet, liderlerin iki dudağı arasında oluşmuş bir Meclis istemiyor. Eğer bu Meclis liderlerin iki dudağı arasında değil de tercihli bir sistem ile, milletin seçtikleri ile gelseydi, bugün bu millet çoktan yeni Anayasa’ya kavuşmuştu. Ama burada herkes kendi lider ve parti menfaatini düşünüyor. Milleti düşünen yok.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.