Davutoğlu: Türk basını zaten özgür
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türk basını 2015’te ne kadar özgür olacak?” sorusuna “Türk basını zaten özgür.” cevabını verdi.
 
Berlin'de Körber Vakfı'nda yaptığı konuşmanın ardından soruları cevaplandıran Ahmet Davutoğlu, “İşte bunu kastediyorum. Gerçeği görmeden yargıda bulunmak… Bu soruyu soran beyefendi, eminim ki, Türkiye’de kaç milyon gazetenin satıldığını, kaç milyon internet sitesinin faaliyet gösterdiğini bilmiyor. Ve bu gazetelerde ben de dahil olmak üzere cumhurbaşkanı Türk hükümetinin nasıl her gün ağır şekilde eleştirildiğini bilmiyor. Yani Türk basını özgür. Ama birbirimizi çok daha iyi anlamaya ihtiyacımız var.” dedi.
 

SORUYU SORANA ÖDEV VERDİ

 
Soruyu Twitter’dan soran kişiyi 2015’teki seçim kampanyasına özel konuğu davet eden Davutoğlu, ne kadar canlı bir demokrasinin olduğunu görebileceğini belirtti. Davutoğlu, bundan önce aynı kişiye ev ödevi de vererek, Türk basınında her gün hükümetin lehinde ve aleyhinde çıkan yazıları saymasını istedi. Davutoğlu, “Eleştirel yazı ve haberlerin çok daha fazla olduğunu görünce şaşıracak. Türkiye’yi uzaktan yargılamak kolaycı bir yaklaşım ama doğru değil.” ifadelerini kullandı.
 
Soruyu soran kişiye bu ödev için bir de tercüman vermek gerektiğinin belirtilmesi üzerine Davutoğlu, "Veririm ama Türkçeyi öğrensin. Türkiye'yi daha iyi anlar. Önemli olan dil değil mantık. Gönül ve beyin dili önemli. Bir ülkeyi yargılamadan önce detayları bilmek önemli. Kampanya derken de kastettiğim buydu. Belli çevreler var. Mesele belli uluslararası medya. Türkiye'de bir gösteri olduğunda sanki Şam'dan bildiriyorlarmış, savaştaymış gibi maskeler takıyorlar, bir algı oluşturmaya çalışıyorlar." dedi. Davutoğlu, aynı yayın organlarının Avrupa'da benzer olaylardan normal yayınlar yaptıklarını söyledi.
 
Türkiye'nin açık bir toplum olduğuna değinen Davutoğlu, hiçbir gazeteci, entelektüel ya da insanın Türkiye'ye herhangi bir özel tutumla gelmemesi gerektiğini dile getirdi. Davutoğlu, eleştiri yapanların önce birkaç günlerini Türkiye'de geçirmesini ve alandaki gerçeklikleri görmesini istedi. Davutoğlu, "Eleştiriyi eleştirmek de bizim hakkımızdır." dedi.
 

ELEŞTİRİLERE AÇIĞIZ AMA KAMPANYALARA KARŞI DİKKATLİ OLMALIYIZ

 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, basından gelen eleştirilere açık olduklarını fakat kampanyalara karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.
 
Berlin’de Körber Vakfı’nda yaptığı konuşmanın ardından soruları cevaplandıran Ahmet Davutoğlu, “Son yıllarda bazen Türkiye’ye karşı kampanyalar oldu. Ama eleştirileri dinlemeye hazır olmadığımız anlamına gelmez.
 
Türkiye’nin Suriye’deki terör gruplarına karşı müsamahalı davranıyormuş gibi göstermek isteyen kampanyalar olduğunu belirten Davutoğlu, Paris’teki saldırıyı da Türkiye’den geçen bazı insanlarla ilişkilendirmeye çalışan belli çevreler olduğunu belirtti. Davutoğlu, “Ama gerçekte bu doğru değildi. Türkiye’nin Suriye’de, Suriye’nin çevresinde ya da dünyada herhangi bir terör faaliyetine karşı müsamahalı davrandığını kimse kanıtlayamaz.” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye büyük mülteci yükü karşısındayken, bölgeye gelmeyen ve Türkiye-Suriye sınırı hakkında araştırma yapmayanların ağır eleştirilerine cevap vermelerinin doğal olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Eleştirilere hiçbir zaman karşı olmadık. Her türlü gazetecilik faaliyeti yapılabilir, her türlü soru da yöneltilebilir. Ama bazı önyargılı ve hedefi önceden belirlenmiş pozisyonlar söz konusuysa bu kampanyalar ve gerçek eleştiriler arasında ayrım yapmamız gerekir.” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye’nin bir Avrupa değeri olan ifade özgürlüğünü takip ederek hayat geçirmeye devam edeceğini söyleyen Davutoğlu, “Her türlü eleştiri kabulümüzdür ama aynı zamanda belli önyargılara, yanlış anlaşılmalara, gerçeği görmek için hakiki bir çaba gösterilmemesine nasıl karşılık vereceğimiz konusunda çok dikkatli olmalıyız.” diye konuştu.
 

HAMAS HİÇBİR ZAMAN HİÇBİR YERDE TERÖR EYLEMİ YAPMADI

 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İsrail'in devlet terörüne karşı direnenlerin terörist olarak gösterilemeyeceğini söyledi.
 
Berlin'de Körber Vakfı'nda Türkiye'nin Hamas'la temasları ile ilgili soruyu cevaplayan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi: "Türkiye, Filistin halkının büyük bir dostudur ve tüm Filistinli liderlerle irtibatlarımız vardır. Bize göre Hamas terör örgütü değildir. Hamas hiçbir zaman hiçbir yerde bir terör eylemi yapmamıştır. Hamas, Paris’teki terör eylemini de açıkça kınamıştır. Eğer toprakları işgal edilmemiş olsaydı Filistinlilerin bu tür örgütlere ihtiyacı kalmazdı. Ama İsrail’in işlediği katliam ve zulmü görmezseniz, bu işgale karşı direnen insanları terörist olmakla suçlarsanız… Bugün Ortadoğu’da ve Filistin’de barış yok."
 
Davutoğlu, İsrail’in Filistin topraklarındaki işgali sona erdirmesi durumunda Filistinlilerin de başka yöntemlere gerek kalmadan siyaset yapmaya devam edeceklerine inandığın dile getirdi. 
 
“Topraklarınız işgal edilmişse, her gün aşağılanıyorsanız, çocuklarınız bombardıman edilmiş ve öldürülmüşse…" diye devam eden Davutoğlu, İsrail'in devlet terörüne Gazze ziyareti sırasında şahit olduğunu vurguladı ve bu şartlarda direnenlerin terörist olarak gösterilmesini kabul edemeyeceklerini dile getirdi.
 
Ahmet Davutoğlu, Filistinli bir bakanın bir gösteride niçin öldürüldüğünün uluslararası toplum tarafından İsrail'e sorulmamasını da eleştirdi. Davutoğlu, sadece Filistinlilerin eleştirilmesi ve terörist olarak gösterilmesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.