Davutoğlu: Çözüm süreci milli, yerli ve özgün bir projedir

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP grup toplantısında milletvekillerine ve toplantıyı izlemeye gelenlere sesleniyor.

Dün gece geç saatlere kadar kadar süren Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapılmamış, toplantıyla ilgili detayların bugün Davutoğlu tarafından grup toplantısında açıklanacağı öğrenilmişti.

Canlı Takip:

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Bizler ırk, mezhep ayrımı gözetmeden bütün şehirlerimizin ve vatandaşlarımızın saygı içinde yaşadılkarı çoğulcu şehirler kurmaya çalışıyoruz, birileri ise şurası Kürt şehri, burası Türk şehri, bir başka yer şu mezhepe yakın gibi ayrımlar yapıyor. 

Irak'ta ve Suriye'de ne zaman şehirler Erbil Kürt, Basra şii, Musul Sünni diye ayrılmaya başlandı, devlet ve ülke bölündü.

Türkiye'de bütün şehirler milletimize aittir. Her bir şehrimizden aziz hatıralar var, her biri ecdadın aziz yadigarlarıdır. O şehirler silm şehri, barış şehridir. Onları herkesin emniyette olduğu şehirler haline getirme kararlılığındayız.

'Akil insanlara teşekkür ediyorum'

Kobani bahane edilerek yapılan şiddet ve vandalizmden sonra çözüm süreciyle ilgili kararlılığımızı teyit etmek istiyorum.

Akil İnsanlar heyetiyle buluşmaktan büyük memnuniyet duydum. 11 saat kadar görüştük. Eleştiri yapanlar oldu, onların bütün eleştirilerini not ettim. Çok önemli kanaatler serd edenler, çözüm önerileri teklif edenler oldu, hepsini not ettim.

'Çözüm süreci milli, yerli ve özgün bir projedir'

Bir kez daha kendilerine teşekkür ediyorum. Çözüm sürecine olan inançlarını bir kez daha dile getirdiler. Çözüm süreci milli, yerli ve özgün bir projedir ve sonuna kadar korunacaktır. 

Çözüm süreci hiçbir dış etki olmadan, milli, yerli, özgün bir projedir ve sonuna kadar korunacaktır. Millidir çünkü bu topraklarda Malazgirt’ten bu yana oluşan milli harmanı barındırır. Yerlidir çünkü, inisiyatif hükümetimizden gelmiştir ve hep yerli aktörler süreçte değerlendirilmiştir. Bizim için özgündür çünkü başka ülkelerde denenmiş modellerden farklı unsurları barındırmaktadır.

Bu süreç başarılı olduğunda Türkiye’nin ayağındaki prangalardan kurtulmak mümkün olacağı gibi, bütün vatandaşlarımız kültürel geçmişi, dili lehçesi dolayısıyla tahkir edilmeyeceği bir ortama kavuşacaktır.

Çözüm sürecini konjonktürel kaygılarla başlatmadığımıza gibi, konjonktürel olarak başlatılan krizlerle de bitirmeyiz. Çözüm süreci kapsamında gelen provokasyonlara boyun eğmeyeceğiz.

Evet, ortak planlama önemli, ortak söylem, ortak akıl ki çok kullanıyoruz, o da önemli. Ama en önemlisi ortak vicdanı korumak ve geliştirmek. Ortak vicdan olmadan, akıl, eylem, söylem olmaz. Ortak vicdan adına bütün partilere, STK’lara, kanaat önderlerine sesleniyorum. Sesinizi yükseltin, vandalizme karşı, kardeşliğin yanında, dostluğun ve milli birliğin, beraberliğin yanında sesinizi yükseltin.

Türkiye demokratik bir ülke, çok farklı görüşlerde siyasi partiler var ve olacak. Ancak iki ana siyasi eğilim var. Bir, tek tipçi, Baasçı, dayatmacı ve başka fikirlere tahammül edemeyen siyasi akım. İkincisi de demokratik çoğulculuğu benimsemiş, her bir siyasi görüşe empatiyle yaklaşan ana akım.

Birincisinin temsilcileri belli, maskeleri düştü. Nasıl Suriye’de Baas rejiminin yanında durdularsa, Türkiye’de de bir bölgede bir siyasi parti, siyasi görüş olsun istiyorlar. İnsanlar zorla haraç vermeye, belli siyasi görüşleri ifade etmeye mecbur bırakılsınlar. İşte bunları alt alta koyduğunuzda tam bir Baas ideolojisi çıkıyor ortaya.

Kendi siyasi geçmişi nedeniyle, tek parti dönemini bugüne taşımak isteyen bir CHP var, HDP var. Biz hangi amaçla olursa olsun, hangi etnik veya mezhebi grubu destekliyor olursa olsun hiçbir tekçi yaklaşıma izin vermeyeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.