DAVUDOĞLU:Milli irade ve merhamet siyasetimizi sürdüreceğiz

Partisinin Hatay İl Kongresi’ne katılmak üzere Hatay’a gelen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Antakya Spor Salonu’nda partililere seslendi.

Hatay’ın AK Parti’nin siyasetinin omurga şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "AK Parti’nin 3 önemli ilkesi Hatay’da var. Birincisi, AK Parti birlik için kesret, kesret içinde birlik demiştir. Vatandaşlarımızın bütünü birdir, beraberdir, beraber olacak demiştir. Vatandaşlar arasındaki birliği ifade eden bütün farklılıklara mezhep, köken, ırk farkı gözetmeden aynı şekilde yaklaştık, yaklaşmaya da devam edeceğiz. Bu topraklar, Hatay’da olduğu gibi 10 farklı medeniyete beşiklik etmiş; bu topraklarda kültürel anlamda bir kesret vardır. Hatay onun için güzel bir timsaldır. Onun için Hristiyan, Musevi, Arap, Kürt, Türk, Sünni, Aleviler birlik içinde yaşıyorlar. Hatay kardeşlik diyarıdır. Sadece ülkemizde değil dünyada saygınlık uyandıran bir hoşgörü kentidir. Biz de AK Parti olarak ülkemizin her rengini bünyemizde barındırıyoruz." dedi.

Ecdadın emaneti olan her karış toprağa sahip çıkacaklarını kaydeden Başbakan Davutoğlu, "Kim kumpas kurarsa kursun bu al bayrağı dünyanın her yerinde dalgalandıracağız. Biz milli birlik beraberlik derken ülkemizin her vatandaşı konuştuğu ana diliyle kültürüyle saygıya layıktır. Kaderdaşlığımız daim olacak, herkes eşit vatandaşlık hakkından istifade edecek. Kim Türk, Kürt, Alevi ayrımı getirirse onun karşısında dimdik durmaya kararlıyız. Bunun için çözüm süreci dedik. Millet konuştu mu herkes dinleyecek. Suriye’deki mazlumlara yardım için giden TIR’lara operasyon yapan herkes hesabını verecek. Dün Cizre’de birileri yeni provokasyona kalkıştı. Kim kardeşliğimizi dumura uğratmaya kalkarsa onun karşısında Amanoslar gibi dimdik duracağız. Provokasyonlara karşı her türlü tedbiri aldık." ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin her yerinde aynı dili kullandıklarına işaret eden Davutoğlu, "Erzurum’da konuştuğumuzda da aynı şiarı dile getiririz; Van’da da Edirne’de de Hatay’da da aynı dili kullanırız. Bu kardeşlik dilidir, Allah bizi bu muhabbetten ayırmasın. Aramıza fitne sokmak isteyen kim olursa olsun; ister Pensilvanya’dan ister başka yerden bunlara fırsat vermeyeceğiz." diye konuştu.

İkinci ilkelerinin milli irade olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi: "Türkiye’de iki meclis var tarihinde. Biri 23 Nisan 1920, Ankara’da kurulan, istiklalimizi teminat altına alan meclis. Diğeri de Hatay meclisi. 23 Temmuz 1939’de Türkiye’ye katılma kararı alan Hatay meclisi. Ezeli ve ebedi olarak Hatay'ı vatanımızın bir parçası kıldı. Milli iradenin egemen olacağını o zaman Hataylılar haykırdı. Milli iradeye sahip çıkma vaktidir. Geçen sene 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül askeri müdahaleleri gibi 28 Şubat postmodern müdahale gibi; AKP’ye ve o zaman başbakan olan cumhurbaşkanımıza karşı bir darbe teşebbüsü oldu. Bu komployu kurmaya kalkanlar, 2015’te önemli bir seçim var, 2014’te de mahalli seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi var dediler. AK Parti şimdi durdurulamazsa hiç durdurulamaz dediler. Ekonomi zirvedeyken, dünyanın en büyük havaalanı yapılırken Gezi provokasyonu yaptılar. Başaramadılar. Ondan sonra o hamle başarısız olunca 17-25 Aralık kumpaslarıyla paralel çetenin ihanetleriyle AKP’ye tuzak kurdular. Biz dedik ki onların tuzakları varsa bizim de Rabb'imiz ve milletimiz var. İlahi takdir bir kez daha tecelli etti. Beklediler ki o dönemde bir geri adım atalım, kararsız kalalım. AK Parti arasında fitne işlesin. AK Parti birliğin beraberliğin vefanın partisidir. Öyle bir birlik ve beraberlik gösterdik ki 30 Mart'ta ilk darbelerini yediler. AK Parti Türkiye’nin her yerinde siyaset yapan yegane partidir. Bazıları doğuda var batıda yok, bazıları da sahilde var iç Anadolu’da ve doğuda yok.

Milli iradeyi temsil eden millet kendi geleceğinin AK Parti olduğunu fark etti ve 30 Mart ve 10 Ağustos'ta tuzak kuranlara öyle bir şamar vurdu ki hala kendilerine gelemiyorlar. Kılıçdaroğlu diyor ki hepsi bir araya geldiler bir çatı buldular ya, Ekmelettin İhsanoğlu başaramadı, millet onu tanımıyordu diyor. Sen bunu bilmiyor muydun, neden sen aday olmadın. Aylar sonra bunu fark etmiş. Hala kendilerine gelemediler. Bir Şişli’den bir Yalova’dan çatlaklar çıkıyor. Bir bakıyorsunuz İstanbul’a Ankara’dan il başkanı ihraç ediyorlar. Demek ki kendi teşkilatlarına güvenmiyorlar. Türkiye’nin her yerinde kongre yapıyoruz. Herhangi bir çatlak görmediniz. AK Parti’de nöbet değişimi olduğu zaman çatırtılar olacak sandılar. En küçük bir nifak olmadı AK Parti kadrolarında. Mili iradeyi en iyi Hataylılar anlar. Vatandan 20 yıl ayrı kaldıktan sonra tekrar kucaklaşan Hataylılar bilir milli iradeyi."

AK Parti siyasetinin üçüncü ve en önemli esasının merhamet ve şefkat olduğunu belirten Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti: "AK Parti dünyaya hep vicdanla seslendi, insanlığın vicdanı oldu. Her platforma herkes sustuğunda AK Parti ve temsilcileri vicdanlarının sesini dinledi. Devletleri kalıcı kılan güç değildir merhamettir. Bir taftan vatanımızın her köşesine merhamet tohumları ekerken, diğer taraftan da Suriye’den gelen kardeşlerimize etnik ve mezhep ayrımı yapmadan kucağımızı açtık. Hatay’a teşekkür ediyorum. Suriye’den gelen kardeşlerimize hiç sorduk mu Sünni misin, Alevi misin, Hristiyan mısın, Müslüman mısın diye. 2 milyona yakın mülteci ağırladık. Hatay’da 200 binden fazla Suriyeli kardeşimiz var. Hiçbir zaman mezhep, ırk ayrımına dayalı siyaset gözetmedik. Beşar Esed’le ilişkilerimiz iyi olduğunda hiç mezhebini düşünmedik. Biz merhamet hareketiyiz. Suriye’de zulüm olmasaydı Türkiye, Suriye, Ürdün ve Lübnan ile bütünleşmiş olacaktık. Bütün çabalarımıza rağmen zulme devam ettiler. Bir taraftan Esed bir taraftan IŞİD vahşeti sürüyor. İnşallah bir gün Suriye’ye de barış gelecek. Birlik, milli irade ve merhamet siyasetimizi sürdüreceğiz. Türkiye etrafındaki ateş çemberi arasında yükselen bir ülke olmaya devam edecektir."

CİHAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.