Cumhurbaşkanı Gül: Paketi memnuniyetle karşılıyorum

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu'na hitap ediyor.

Abdullah Gül'ün konuşmasının satırbaşları,

KUTUPLAŞMANIN SİYASİ PARTİLERDE DE ÜLKEMİZE DE FAYDASI YOK

Demokrasimizin kendi dinamikleri içerisinde işlemesini sağlayan tüm vekillere teşekkür ederim. Demokratik mücadelenden hep Türkiye kazanmıştır kazanacaktır. Demokratik reforların gerçekleştirilmesini her fırsatta savunageldim. Kutuplaşmanın siyasi partilerde de ülkemizde de faydayı yoktur.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILADIM

Genç kuşakların hassasiyetlerine duyarlılık göstermeliyiz. Kutuplaşmadan kaçınarak demokrasiye hep birlikte sahip çıkalım. Demokratikleşme paketini memnuniyetle karşıladığımı belirtmek isterim. Şiddet yolulya demokratik mesaj vermek söz konusu olamaz. Demokrasilerde farklı düşünceler hukuk içirisinde seslendirilebilir. Özgür medyanın varlığı demokrasimize güç katar. Dütnyada demokrasiden geriye gitmiş tek bir ülke bile yoktur. Medyanın sorumluluğunun farkında olması önemlidir. Tüm bu konularda ortaya çıkan eksiklikler ve yanlışların düzeltilmesi tüm ülkemizin yararınadır.

DEMOKRATİK İLERLEME TEHDİTLE SAĞLANAMAZ

Demokratik hak ve özgürlüklerin tam kullanıldığı için geriye gitmiş tek bir ülke yoktur. İşleyen demokrasisiyle seçkin bir yere sahip ülkemizde en geniş demokrasi standartlarını hakim kılmak temel önceliğimizdir. Hükümetimiz iyi niyetli çözüm sürecini sürdürmektedir. Halkımızın taleplerinin karşılanamsını en şerefli vazife olarak gördüm. Demokratik ilerleme tehditle şiddetle sağlanamaz.

SURİYE HALKININ ACILARININ DİNDİRİLMESİ İÇİN ÇABALARIMIZI SÜRDÜRMELİYİZ

Coğrafyamızda yaşananlar milli birliğin önemini göstermiştir. Yakın bölgemizde yaşanan trajediler, ülkemize sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Dünyanın bir çok yerinde irili ufaklı çatışmalar ve terör eylemleri hale devam etmektedir. Suriye'deki vahşi iç savaşa son verilmezse gelecek sene bu rakamların katlanarak arttığını göreceğiz. Ne olursa olsun masum insanları vahşice katleden her türlü eylemi kınıyorum. Suriye halkının acılarının dindirilmesi için çabalarımızı kararlılıkla sürdürmeliyiz. Türk halkı olarak Mısır'ın her bakımdan huzur içerisinde yaşamasını isteriz. 10 yıldır süren şiddet sarmalından büyük üzüntü duyuyoruz.

KIBRIS MESELESİ ARTIK ÇÖZÜME ULAŞMALIDIR

Körfez ülkeleri ile karşılıklı saygı ve güven ile beslenen ilişkilerimiz ivme kazanmıştır. 50 yıldır devam eden Kıbrıs meselesi artık bir çözüme ulaşmalıdır. Rusya ile yürüttüğümüz işbirliğinin ilerlemesinden mutluluk duyuyorum. 2008'de ABD'de başlayan ekonomik krizin etkileri atlatılamamıştır. Türkiye'nin makro ekonomik temelleri oldukça güçlüdür. Bir ülkenin ekonomik olarak büyümesi tek başına refah artışına katkıda bulunamaz.

EKONOMİDE YAPISAL REFORMLAR GEREK

2008'de başlayan ekonomik krizin etkileri henüz atılamamıştır. Kriz dönemindeki uyguladığı çözüm Türkiye'yi de olumsuz etkilemiştir. Bu doğrultada gerçekleştirecek yapısal reformlara son derece hayati önem arzetmektedir. Verimliği artırmanın ilk şartı eğitim kalitesini yükseltmektir.
Son 12 yılda ülkemizi işleyen piyasa ekonomi yapmak için çok gayret edildi. Siyasi iktidarın istikrarı bunda etkili oldu.Tüm girişimcilere dostça olduğumuzun algısı tüm ülkelerde yerleşti. Dünya piyasalardaki algının değişmemesini sağlamalıyız. Ekonomik büyümenin ortaya çıkardığı refah artışının da adaletli dağıtımı önemlidir. Bu çerçevede Kentsel dönüşüm projelerinin dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

BU SON KONUŞMAM

Bu Meclis'in yasama açılışını yaptığım son konuşmam. Bu süre zarfında halka hizmeti Hakk'a hizmet bildim. Bundan sonra da milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğim.


TBMM BAŞKANI ÇİÇEK: ÇAĞDAŞ DEMOKRASİNİN ÖNÜNDEKİ ENGEL BU ANAYASADIR

Meclis Başkanı Çiçek, 24. dönem 4. yasama yılı açılışında konuştu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni yasama yılının açılışında "TBMM milletimizin, Cumhuriyetin ve demokrasinin kalbidir" dedi.

Cemil Çiçek'in konuşmasının satırbaşları;

TBMM demokrasi ve halkımızın en önemli güç kaynağıdır. Milletimiz için hedeflerimiz, temennilerimiz var. İçeride ve dışarıda çözülecek bir çok sorunumuz bulunmaktadır. Hepimizin üzüntü duyduğu bazı gündem konuları var. Terör konusunda malesef uluslararası bir işbirliği yoktur. Milli birlik ve bütünlüğümüz bu aziz vatanda en büyük gücümüzdür. Sağduyu ve hoşgörü birlikte yaşamak için gerekli unsurlardır. Yeni bir sivil anayasayı toplumun önüne hala koyamadık. Çağdaş demokrasinin önündeki en büyük engel bu anayasadır. Mevcut mevzuat ile halkın beklentilerin karşı karşıyadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.