Cumhurbaşkanı Erdoğan "Başbakan" gibi konuştu!
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Türkiye ve KKTC’yi denizin altından bağlayan projenin açılışında konuştu. Konumu gereği tarafsız olması gereken Erdoğan “AKP genel başkanı” gibi konuştu. Erdoğan’ın konuşması 1 Kasım seçimleri öncesi “AKP’ye oy istiyor” şeklinde yorumlandı. Erdoğan konuşmasında sık sık hükümet icraatlerindan bahsetti.


İşte Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları;

Sizleri en kalbi duygularımla, sevgiyle selamlıyorum. KKTC su temin projesinin ülkemize ve KKTC’li kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum. Dün gece Türksat 4B uydumuzu başarıyla uzaya gönderdik. Dün gökyüzünde büyük bir başarıya şahitlik etmiştik. Bugün de Akdeniz’in altında benzer bir başarıya şahitlik etmek için buradayız. Bu millet karadan gemileri yürüttü, bu millet boğazın altından Marmaray’ı inşa etti. Bu millet şimdi Anamur’da Kuzey Kıbrıs’a denizin altından su naklini gerçekleştiriyor. Bu millet bir olursa, diri olursa hep birlikte Türkiye olursa, aşamayacağı engel yoktur.

‘MİLLİLİK BUDUR’

Kıbrıs’a su temin edecek Alaköprü Barajı’nın temelini hatırlayın, yine burada atmıştık. Alaköprü Barajı’nın açılışı çok istisna bir açılıştır. Mart 2014’te tamamladık, öngörülen tarihte bitirdik. Dünyada ilk kez uygulanan bir mühendislik çalışmasıyla inşaa ettiğimiz boru hattını Ağustos ayında tamamladık. Alaköprü Barajı’ndan alınacak suyu 24 km’si Türkiye tarafında 80 km’si denizde ve 3 km’si Kuzey Kıbrıs tarafında olmak üzere 107 km ile Geçitköy’e aktarmış bulunuyoruz. KKTC’nin 50 yıllık içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılamış  oluyoruz. İşte gerçek millilik budur, gerçek milliyetçilik budur.

Bunun bilinmesi lazım lafla olmuyor bu iş.Adalar’a benzer bir şekilde su götürmemiz üzerine bu proje bize gelmişti. Veysel Bey bütün gayretiyle denizin altından boru döşeyerek adalara su götürmüştür, sıkıntıyı gidermiş olduk. Başbakanlığımız döneminde başlattığımız çalışmaları bugün sonlandırdık. Gerçi ben KKTC’nin cumhurbaşkanı, başbakanı yanında söylemek bana düşmez ama bir güzel Kıbrıs türküsünde ne deniliyor; ‘Portakal atışalım, beraber kapışalım, sen oradan gel ben buradan Kıbrıs’ta buluşalım.’ Ülkemizde 13 yılda 2559 enerji, sulama, içme suyu amaçlı tesis inşa edildi.

Şehirlerimizin içme suyunu temelli çözdük. Çünkü biz ne dedik; su, yol medeniyettir demiştik. Suyu olmayan ülkenin medenilikten bahsetmesi mümkün mü?
Belediye Başkanı olduğum zaman sular akmıyordu. Vatandaş temizlenecek su bulamıyordu, 1 sene içinde çözdük. Kuraklık yaşadık ama kimseye zorluk yaşatmadan çözmeyi başardık. İstanbul’un uzun yıllar boyunca ihtiyaç duyacağı içme suyunu garanti altına almış oluyoruz. Ankara için de böyle bir proje var. Gerede’den Çamlıdere’ye su aktarıyoruz. 13 yılda hayata geçirdiğimi projelerle hidroelektrik üretimini yükselttik ve büyük bir başarıya imza attık. Yani enerjiyi çeşitlendiriyoruz ve daha da iyi olacak. Muratlı, Ermenek, gibi dev barajları tamamlayıp hizmete aldık. GAP’ı 2019’a kadar tamamlamak için çalışıyoruz. GAP’ı dünyadaki en büyük gıda merkezlerinden biri haline getireceğiz.
Terörle, kimlik siyaseti yapmak suretiyle soruyorum sizlere bu yatırımlar yapılabilir mi?
1 Kasım bunun değerlendirileceği gündür, bunu hatırlatmak istiyorum.
Görevimizin ne kadar ağır olduğunu bilmemiz lazım, daha çok koşmamız lazım.

‘HER OLAYDA BAKAN İSTİFASI İSTEMEK NEDİR’

Türkiye tüm engellemelere rağmen her alanda olduğu gibi 2023 hedeflerine yürüyor. Türkiye’nin ihtiyacı olan hizmet siyasetidir. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri, bunu böyle bileceğiz. Türkiye’yi hizmet siyasetinden uzaklaştırmaya çalışmak bir darbedir.
Dikkat ediniz, Türkiye ne zaman güçlense önüne hemen bir takım engeller çıkartılmıştır. Kimi zaman darbelerle, kimi zaman terörle milletimiz başka gündemlere yönlendirilmiştir.
Kardeşlikle aşacağımız kimi sorunlar kanatılarak derinleştirilmek istenmiştir. Bu oyunlar çok oynandı. Siyasette, ekonomide, dış politikada nice saldırılara, nice tezgahlara maruz kaldık. Milletimizin desteğiyle hepsini geride bıraktık. Çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik.
Bir yandan refahı yükseltirken sosyal restorasyonu ihmal etmedik. Terörü hayatımızdan çıkarmak için çalıştık. Her türlü riski göze alarak cesaretli hamleleri hayat geçirdik.
Yeniden yükselişe geçen terör olaylarının amacının Türkiye hedefimizden vazgeçirmek olduğu biliyoruz. Terör örgütlerinin saldırılarının üstesinden gelecek güce sahibiz bunu biliniz. Güvenlik güçlerimiz terör örgütlerine tarihin en büyük darbelerini vuruyor ve vurmaya devam edecek. Bizi üzen siyasi partilerimizin onlardan beklediğimiz birliği gösteremiyor olmasıdır. Saldırı sonrası bile partilerimiz birliği ortaya koyamadılar. Şu bakan bu bakan istifa etsin diyorlar. Peki bu ülkede Sivas olayları olduğunda iktidarda kimler vardı? Neden o zaman bu istifaları yapmadınız ve yaptırmadınız? Her olayda bakan istifası istemek nedir?
Devlete iftira atan siyasetçiler Türkiye’nin terörle mücadelesindeki en büyük handikaptır.
Medya olarak, siyasi partiler olarak bir arada olsak o örgütler değil bomba, mantar tabancası bile patlamazlar.

‘KAÇAK SARAY KADAR…’

Türkiye’nin halkın oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak, yatıyorlar, kalkıyorlar ana muhalefeti kaçak saray, yavru muhalefeti kaçak saray. Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün. Ne kaçak sarayı be. Bu ülkenin cumhurbaşkanlığı makamının bu tür şeylerle yıpratılması diye bir şey olabilir mi? Önce ne diyorlardı, biz oraya gitmeyiz, sonra çağrılırsak gideriz dediler. Ya eninde sonunda bunu yapacaksınız kuzu kuzu geleceksiniz.
Buradan tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, vatandaşlarımıza samimi çağrıda bulunuyorun. Gelin teröre karşı birlik olalım, oyunları bozalım, çocuklarımızın karşısına dik çıkmak için bu birliği gerçekleştirmek zorundayız. Tarih, işte bu kritik dönemlerde herkesin söyledikleriyle, yaptıklarıyla kaydeder. Acılar ve ölümler.

‘YIPRATMA KAMPANYASI’

Bazı siyasiler, terör mağdurlarıyla ilgili geçmişte çıkarmış olduğumuz bir yasa var. Terör mağdurlarına yönelik 4 madde altında bir yardım var. Bunun şehitlerle bir alakası yok.
Bununla bile bazı siyasiler hükümeti yıpratmak istiyorlar. Milletçe bunu bilmenizi istiyorum.
Terörle mücadelede terör mağduru olanlar yok mu? Başbakanlığım zamanında bu düzenleme yapılmıştı. Yıpratma kampanyası yapıyorlar. Dürüst olalım, samimi olalım olmazsak samimiyetsizlik o insanları vurur. Bu yanlışları düzeltmek lazım. Terör örgütlerinin değil, milletin yanında olan herkesle mücadeleyi sürdürüceğiz. Türkiye bu günleri de geride bırakacaktır.

Her zaman söylerdim hatırlayın; Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik diye… Bu yolda ileliyoruz.  Sevgilerimi ve saygılarımı yolluyorum. Su gibi aziz olun diyorum. Bu kardeşliğimiz daim olsun diyorum. Biz birbirimizi Allah için seviyoruz, öyle sevmeye de devam edelim.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.