Cemil Bayık \

KCK'nın başına geçen Cemil Bayık, çözüm sürecine nasıl gelindiği ve devam eden aşamalarla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Murat Karayılan'ın ardından KCK koltuğunu devralan Cemil Bayık ANF'ye çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hükümetin 2012'de yürüttüğü operasyonlarla örgütün bitirilmek istendiğini belirten Bayık, PKK'ya yönelik bu tasfiye planını müzakere masasına oturmakla boşa çıkardıklarını ifade etti.

Örgütün talepleri karşısında AKP'nin sıkıştığını iddia eden Cemil Bayık, "Önderliğin koşulları değiştirilmeli, sürece aktif katılımı sağlanmalı ve özgürlüğü için adımlar atılmalıydı." dedi. Bayık, yol ve baraj yapımlarının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

PKK'nın 'savunma güçlerinin' büyütülmesi ve sağlamlaştırılması hedefini açıklayan Bayık, KCK sisteminin de geliştirileceğini kaydetti.

İşte Bayık'ın açıklamalarından dikkat çeken bölümler:

"2012'DE BİZİ BİTİRMEK İSTEDİLER"

"Sömürgeci Türk devleti 2012 yılında hareketimizi ezmek, bitirmek istedi. Bunun için tüm imkanlarını sınırsız seferber etti ve sonuç almak istedi. Buna karşı başta İmralı’da Önder Apo, dağlarda kahraman gerillamız, Türkiye zindanlarında binlerce yurtseverimiz, kadromuz tarihi bir direniş sergiledi. Bunun yanında Rojava’da halkımız bir devrim gerçekleştirdi."

"APO'YLA MÜZAKEREYE MECBUR ETTİK"

Tüm bunların birbirini tamamlaması sonucunda hareket üzerinde yürütülen tasfiye planı tasfiye edildi, sömürgeci devletin tüm politikaları boşa çıkarıldı. Bu durum, Türk devletini İmralı’da Önder Apo’yla müzakere masasına oturtup diyalog geliştirmeye mecbur etti. Türk devleti ve hükümeti önderlikle diyaloga girmişse bu, halkımızın ve hareketin büyük direnişi ve gücü sayesinde olmuştur.

"AKP HÜKÜMETİ SIKIŞTIRILDI"

Kürdistan, Türkiye ve uluslararası kamuoyunda “Kürt özgürlük hareketi ve Önder Apo atması gereken adımları attı, üzerine düşeni yaptı; artık Türk devleti ve AKP hükümetinin adım atması gerekir” ortak düşüncesi gelişti. Birçok çevre Türk devleti ve AKP hükümetinden bu yönde somut adımlar atmasını talep etti. Bu talepler karşısında hükümet çok ciddi bir sıkışma yaşadı.

"ÖCALAN'IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN ADIM ATILMALI"

Türk devleti ve hükümeti ikinci aşamaya, önderliğe, PKK’ye ve Kürt halkına ciddi yaklaşmalıdır. Şimdiye kadar geliştirilen yaklaşımları doğru ve ciddi görmüyoruz. Önderliğin koşulları değiştirilmeli, sürece aktif katılımı sağlanmalı ve özgürlüğü için adımlar atılmalıydı.

"BARAJ, YOL YAPIMINI KABUL EDEMEYİZ"

Eğer Önderliğin koşullarında bir değişim olmazsa, karakol, yol ve baraj yapımları durmazsa, çetelerin sayısının artırılmasından vaz geçilmezse, İmralı’da gerçekleşen mutabakat çerçevesinde adımlar atılmazsa biz, halkımız ve demokrasi güçleri bunları kabul edemeyiz.

"SAVUNMA GÜÇLERİMİZ BÜYÜTÜLÜP SAĞLAMLAŞTIRILMALI"

Bu süreçte önderliğin de belirtiği meşru savunma güçlerimiz kendilerini ideolojik, örgütsel ve meşru savunma anlamında daha güçlü eğitmeli, büyütmeli ve sağlamlaştırmalıdır.

"KCK SİSTEMİ GELİŞTİRİLECEK"

KCK sistemi, temel ayakları olan akademiler, komünler, kooperatifler, topluluklar ekonomisi ile geliştirilecektir. Bunlar üzerinden de her yerde meclisler kurmamız gerekecektir.

Biz özgürlük ve demokrasi arayışı olan tüm inanç, etnisite ve kültürleri, Süryaniler, Ermeniler, Yahudiler ve Rumları da özgürlük mücadelesi yanında, içinde daha güçlü yer almaya çağırıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.