Cari açığın yüzde 15’ini kapatan Zarrab, vergide kaçıncı sırada?
“Türkiye’ye 25 milyar TL gelir sağladım. Cari açığın yüzde 15’ini kapattım” diye havuz medyasına açıklama yapan Reza Zerrab, sağladığı gelirin yüzde 1’i kadar kazanç bildirirse, “Türkiye Vergi Rekortmeni” olacak!


 
YEDİ YILDIR LİSTEDE YOK
Sözcü, havuz medyasına verdiği röportajlarda “2006 veya 2007’de Türk Vatandaşı oldum” diyen Reza’nın, “Beyan ettiği geliri ve ödediği vergileri” araştırdı.
Türkiye genelinde “En çok gelir vergisi ödeyen 100 kişi” arasında, adına rastlamadı.
100’üncü sıradakinin, 2007’den bu yana ödediği vergi 1-2 milyon lira arasında değişiyor.
Demek ki Reza Zerrab, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında, 1 ya da 2 milyon lira dahi gelir vergisi ödememiş!
Anlayacağınız, milyarlarla oynayan Reza, 2007 yılından bu yana, en çok vergi ödeyenler listesinde yer almıyor.
 
BU YIL TÜRKİYE REKORTMENİ Mİ?
Havuz medyasının “Çanak sorularına” yanıt veren Reza Zerrab, açıklamalarının bir bölümünde, “Altın ihraç ederek, Türkiye’ye 25 milyar lira gelir sağladığını ve cari açığın yüzde 15’ini kapattığını” belirtiyor.
O halde, 25 milyar lira gelir elde eden Reza, bunun yüzde 1’i kadar kazanç bildirirse, “250 milyon lira kazanç” beyan edecek.
250 milyon liranın gelir vergisi de 87,5 milyon lira eder. Bu da Reza’yı “2013 yılı Türkiye Vergi Rekortmeni” yapar.
2013 yılı gelir vergisi beyannameleri, geçtiğimiz ay verildi. Önümüzdeki haftalarda da Türkiye genelinde en çok vergi ödeyen 100 mükellefin ismi açıklanacak. Listede merakla Reza Zerrab adını arayacağız.
Bakalım, 25 milyar lira gelirin vergisi ödenmiş mi yoksa 700 bin liralık saatin gümrük vergisi gibi kaçırılmış mı?
 
Reza’nın altınları
25 mil­yar li­ra­lık al­tın ih­raç edil­miş ve ca­ri açı­ğın (dö­viz açı­ğı­nın) yüz­de 15’i Re­za Zer­rab ta­ra­fın­dan ka­pa­tıl­mış! Tür­ki­ye, yüz­ler­ce ton ya­ni mil­yar­lar­ca do­lar­lık al­tın üre­ten bir ül­ke de­ğil.
Ön­ce al­tın İT­HAL et­ti son­ra İra­n’­a İH­RAÇ et­ti.
Pe­ki… İh­raç edi­len o al­tın­lar, ih­raç edil­me­den ön­ce Tür­ki­ye­’ye it­hal edi­lir­ken, ca­ri açık o ka­dar art­ma­dı mı?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.