Bu cami yıkılsın mı AKP: Evet CHP: Hayır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "CHP'nin tek parti döneminde yüzlerce cami yıkıldı" sözü Gaziantep'te tersine döndü. Gaziantep'te bir camiinin yıkılmasına CHP'liler "hayır" derken AKP'liler "evet" dedi. Satılarak, parasının Milli Eğitim’e aktarılması düşünülen, ancak arazinin büyüklüğü nedeniyle bir türlü satılamayan Gaziantep Köy Hizmetleri arazisi içinde yer alan cami AKP'li ve CHP'li meclis üyelerini birbirine düşürdü. CHP'li meclis üyeleri caminin yıkılması kararına "red" oyu verirken AKP'lilerin "evet" oyu ile camiinin yıkılmasına karar verildi.

305 MİLYONLUK ARAZİ

Gaziantep Haberler sitesinde yer alan habere göre; Gaziantep tarihinin 305 milyon lira ile en yüksek ihalesi ile satışa çıkartılan Köy Hizmetleri arazisini satın almak isteyen çıkmayınca, bu kez ikinci ihalede fiyat 250 milyon liraya düşürüldü. Ancak yine alıcı çıkmayınca arazinin 8 parçaya bölünerek satılması kararlaştırıldı. 8 parçanın birisine halen kullanılan cami denk gelince camiinin yıkılması gündeme geldi.

MECLİSTE TARTIŞMA

Bunu görüşmek üzere toplanan mecliste konuşan Şehitkamil Belediyesi’nin CHP’li üyesi Mehmet Sucu, “Mevcut cami satılması düşünülen 118 dönüm alanın içerisinde bulunuyor. Burada 2 dönüm alan camiye bırakılıp, gerisi satılabilirdi. Bunu CHP’liler yapsaydı, din düşmanı denirdi. Bu resmen cami alanının satılmasıdır.” dedi. 

CHP Şehitkamil meclis üyesi Mehmet Sucu; “2004 yılından bu yana meclis üyesiyim. İbadet yerleri konusunda hep hassas olduk. İlk kez bana ibadet yeri için red oyu kullanmama sebep oldunuz. Köy Hizmetleri arazisini ticari alana çevirdik. Çünkü buradan gelen gelirle Vali Bey’in okul yapımına katkı sunacağını söylediniz. Biz de bunu anlayışla karşıladık. 118 bin m2 alan satıyoruz. Buradaki camiyi yıkıp, parkın içine cami yapmaya kalkıyoruz. 2 bin m2 eksik satalım. Cami yerinde kalsın. Bu şekilde cami satılmış olmuyor mu? Vali eliyle cami satılmış olmuyor mu? Camiyi yıkıp, sosyal donatı alanının içine yapıyoruz. Neden? 113 bin m2’lik rant yetmiyor mu?” diye konuştu.

 

\"\"

“MESCİD KAVŞAKTA KALIYOR

CHP Şehitkamil Meclis üyesi Mehmet Sucu’nun konuşması üzerine söz alan AKP'li meclis üyesi Av. Hüseyin Çolak; “Köy hizmetlerinin yeri de hazine malı, caminin yapılacağı alan da hazine mülküdür. Mescidin büyüklüğü 95 m2, Köy Hizmetleri’nin doğusunda yol genişletme çalışması yapıldı.Caminin kapladığı alandan daha çok yeşil alan yaptık. Mescid kavşakta kaldığı içinde yıkılarak, parkın içine yenisinin yapılması kararlaştırıldı” dedi.

“VATANDAŞIN TALEBİ ÖNEMLİ”

AKP'nin bir diğer meclis üyesi Müslüm Caymaz; CHP’li Sucu ile aynı fikirde olduğunu belirterek, “Vatandaşın talebi, valinin talebinden daha önemlidir. Burası hazine malı, biz buradan DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) almadıysak, 2 bin m2 yer alp, mümkünse buradaki camiyi yıkmayalım. Tabi vali beyin talebi önemli ama vatandaşın talebi daha önemli, mümkünse cami yıkılmasın. Ben burada Sayın Sucu ile hemfikirim." dedi.

“CAMİ UMUMA AÇIK DEĞİL”

Meclis üyelerinin konuşmalarında sonra açıklama yapan Gaziantep Merkez Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu “Bu mescid köy hizmetlerinde çalışan personelin ihtiyacını karşılamak için açılan bir yer, umuma açık değildi. Yıkım ise teknik nedenlerden dolayı yapılacak. Yol genişletme, servis yolu çalışması, yeşil alan yapıldı. Cami su deposunun yanına taşınırsa daha çok kişi yaralanacak. Buradan DOP almamız gerekirken, buradan elde edilecek gelir eğitime aktarılacağı için almadık. Basına da yansıdı. “DOP” alamadıkları için satış durduruldu denildi. Buranın geliri Milli Eğitim’e gidecek, cami ihtiyacı da karşılanıyorsa bu işlemin yapılmasında ne sakınca var. Olmaz illa burada yeşil alan istiyorum demenin bir manası yoktur” dedi. 

\"\"

“EŞDEĞER ALAN GÖSTERİLSİN”

CHP meclis üyesi Sucu; park alanının yok edildiğini, buna eşdeğer olarak yeşil alan gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Bunun üzerine Fadıloğlu; “Eş değer alan gösterilmedi diye iptal mi edelim” cevabını verdi. 

"STATIN YERİNE CAMİ YAPANLAR ŞOV YAPMASIN"

Kamil Ocak Statı’nın yerine cami yapmaya kalkanlar,şimdi kavşakta kalıyor diye cami yıkıyor. Şov yapmasınlar” diyen CHP meclis üyesi Hurşit Yıldırım; “Köy hizmetlerinin yeri daha önce ne idi? Biz burayı konut alanı ve ticari alana çevirdik. Buradan alacağımız DOP belediyemiz bütçesine güzel bir katkı olurdu. Vali beyin bu arsanın gelirinin eğitime gitmesini istediğini belittiniz. Destek olduk. 86 bin m2 arazi de mescid kavşakta kaldı diyerek, taşınmasını istiyorsunuz. Diğer taraftan bazı kişiler yıkılacak stadın yerine ’cami yapalım‘ dediler. Stadın yeri büyük bir kavşak; buraya cami yapmayı önerenler, köy hizmetleri arazisine neden cami yapmıyorsunuz. Mescid de olsa, cami de olsa ibadethanedir. Burada arkadaşlar şov yapıyorlar. Şovmenlik yapmaktan vazgeçsinler “ diye konuştu. 

“VALİ BEY’İN ALDIĞI KARAR DEĞİL”

Şehitkamil Belediye Başkanı Fadıloğlu; “Bu Vali Bey’in aldığı bir karar değil. Milli Emlak Genel Müdürlüğü çalışması sonucu alınan karardır. Bu arazinin gerçek sahibi hazine olduğu için onun son olarak verdiği karar budur. Milli Emlak’ın isteği üzerine bu arazi 86 bin m2 8 parsel olarak satışa sunulacak.” dedi.

AKP'lilerin 37 "Evet" oyuna karşın CHP'lilerin 8 "Hayır" oyu kullanması üzerine camiinin yıkılması kararlaştırıldı. 

 

Odatv.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.