Bilal Nerede,Neden Kaçıyor?

Gazetenin iddiasına göre Başbakan’ın oğlu, Artvin-Batum-Bakü üçgeninde kaçak. Bilal operasyon sonrası Artvin’de saklandı. Ardından sınır kapısından yurtdışına kaçtı. En son Bakü’de, bir bakana ait otelde kaldı.

Gazetenin haberi şöyle:

Dün soL Gazetesi'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan hakkında manşetten verdiği kayıp ilanı karşısında resmi kurumlar kıllarını kıpırdatmazken, soL okurları, kaçak Bilal’in izini bulmamız konusunda bize ipuçlarını sağladı. Bu ipuçlarının izini sürdük ve Bilal Erdoğan’ın son 3 haftadır saklandığı mekanlarla ilgili yapbozun birçok parçasını yerine oturtabildik.
 
soL, 17 Aralık operasyonunun ardından Bilal Erdoğan’ın Artvin’de saklandığından emin. 2 Ocak’ta hakkında zorla ifade vermeye getirilme kararı alınmasından sonraki bir tarihte, Bakü’de bulunan Qafqaz City Hotel’de kaldığını da tespit ettik.
 
Kadir Topbaş iddiası
Bilal Erdoğan’ın, operasyon sonrası Artvin günlerini nasıl geçirdiğine dair, Artvin merkez ve Yusufeli ilçesindeki yerel halk ve gazetecilerden aldığımız duyum ve bilgilere göre iki farklı senaryo var. Bunlardan ilki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yakınlarının evinde kaldığı yönünde. Topbaş’ın memleketi, Artvin’in Yusufeli ilçesi. Halen burada akrabaları yaşıyor. Kadir Topbaş, iddialarla ilgili olarak yönelttiğimiz soruları yanıtlamaktan ve konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.
 
İkinci senaryo, Artvinli işadamı Celal Öztürk’ün, Bilal Erdoğan’ı Artvin merkezde kiraladığı bir binada sakladığı yönünde.
 
Celal Öztürk iddiası
Celal Öztürk’e ulaştık. Öztürk, iddiaları yalanladı. Bilal Erdoğan’ı kişisel olarak tanıdığını, 5-6 ay önce Artvin’e geldiği sırada tanıştıklarını belirtti. Öztürk, gazetemize telefonla yaptığı açıklamada “Burada Bilal Erdoğan’ın Artvin’de olduğu çok konuşuluyor. Benim Bilal Erdoğan’ı Gürcistan’a kaçırdığım yönünde iddialar var. Bunlar doğru değil, bunu ileri sürenlerle ilgili dava açacağım” dedi.
 
Bilal Erdoğan’ın Artvin’de geçirdiği günlerin ayrıntıları tam olarak net değil. Fakat Artvin’de bulunduğunu farklı kaynaklardan teyit ettik.
 
Batum’da görüldü
Bilal, Artvin’den Gürcistan’a geçti. Birinci elden görgü tanıkları, gazetemize Bilal Erdoğan’ı yaklaşık 15 gün önce Gürcistan’ın Türkiye sınırındaki Batum şehrinde gördüklerini teyit ettiler.
 
Bakü’deki otelden teyit
soL’un edindiği duyum, Bilal Erdoğan’ın buradan Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geçtiği ve Qafqaz City Hotel’de kaldığı yönündeydi. Qafqaz City Hotel’i aradık. Resepsiyon görevlisi, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın orada olup olmadığı yönündeki sorumuza, “Buralardı ancak ayrıldılar” yanıtı verdi. Takip eden sorularımız üzerine görüşmeyi bir otel yöneticisi devraldı ve “Hayır burada kalmadılar, Bakü’de Kafkas isimli iki otel daha var, belki onlarda kalmışlardır” diyerek resepsiyon görevlisinin verdiği bilgiyi inkar etti.
 
Bilal Erdoğan’ın tekrar ülkeye dönüş yapıp yapmadığı bilinmiyor. Fakat bir iddiaya göre Bilal, Bakü’nün ardından tekrar Batum’a geldi. Buradan, Batum’la Hopa’yı birbirine bağlayan ve kalabalık bir sınır kapısı olan Sarp Sınır Kapısı yerine, Borçka ilçesindeki Muratlı Sınır Kapısı’na gitti ve Borçka üzerinden ülkeye giriş yaptı. Borçka’dan Yusufeli’ne geçti ve Kadir Topbaş’ın yakınlarının evinde kalıyor.
 
Bilal Erdoğan, 17 Aralık’ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ikinci dalgasında baş şüphelilerden biriydi. Ancak ikinci dalga, AKP hükümetinin talimatı sonucunda, Emniyet ve Jandarma’nın, savcının kararına direnmesi sonucu yapılamadı. Savcı, Bilal Erdoğan’ın da evinin aranmasını ve gözaltına alınmasını istiyordu. Polis ve jandarma kararı yerine getirmeyince, Bilal Erdoğan izini kaybettirdi, ortadan kayboldu.
 
Bu defa savcı, Bilal Erdoğan’ın 2 Ocak’ta İstanbul Adliyesi’ne gelerek ifade vermesi için çağrı çıkarttı. Bilal çağrıya uymayınca Savcı Muammer Akkaş, Bilal Erdoğan hakkında “zorla getirme kararı” çıkardı. Bu karar halen yürürlükte.
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nın oğlu, şu an kanun kaçağı. Devletin kolluk kuvvetleri başta olmak üzere Bilal Erdoğan’ın yerini bilen fakat ihbar etmeyen herkes suç işliyor.
 
Yasin el Kadı’yla birlikte örgüt kurmakla suçlanıyor
Bilal Erdoğan hakkında suçlamaların merkezinde, ABD’nin “terörizmi finanse eden kişiler” listesinde yer alan ve Müslüman Kardeşler şebekesiyle bağlantısı olduğu öne sürülen Yasin el Kadı’yla iş ortaklığı üzerinden rüşvet ve yolsuzluğa karıştığı iddiası yer alıyor.
 
Bilal Erdoğan’ın Yasin el Kadı’yla birlikte İstanbul’da Swiss Otel’in lobisinde çekilen fotoğrafları soL’da daha önce yayımlanmıştı.
 
Swiss Otel’deki söz konusu görüşmenin gerçekleştiği tarihte Yasin el Kadı’nın Türkiye’ye girişi yasaktı. Buna rağmen ülkeye girmiş ve Başbakan’ın oğluyla buluşmuştu.
 
2 Ocak’ta Bilal Erdoğan hakkında savcılığın çıkardığı “zorla ifade vermeye getirme” kararında, hakkındaki suçlama “suç amaçlı örgüt kurmak ve yönetmek” olarak nitelenmişti.
 
İşte Bilal Erdoğan’ın kaldığı otel!
Bilal Erdoğan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gittiğinde, Qafqaz City Hotel’de kaldı. Bilal’in otelde kaldığını otel görevlileri soL’a doğruladı.
Qafqaz City Hotel, Gilan Turizm şirketine bağlı. Gilan Turizm, Gilan Holding isimli, Azerbaycan’ın en büyük holdinglerinden birinin parçası. Gilan Holding’in sahibi, Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanı Kemaleddin Haydarov. Haydarov, ülkenin Haydar Aliyev’den sonraki en nüfuzlu kişisi olarak tanınıyor. Bakanlık görevinden dolayı AKP hükümeti ve Başbakan Erdoğan’ın Azerbaycan seyahatlerinde de defalarca AKP’li yetkililerle bir araya geldi.
 
soL okurları: Ayakkabı kutusunun içindedir
Gazetemizin dün Bilal Erdoğan hakkında “Kayıp Aranıyor” başlığıyla kayıp ilanı verdiğimiz kapağı, sosyal medyada büyük ilgi gördü.
Binlerce kişi tarafından paylaşılan kapak, gazetemizin Facebook sayfasında okurlarımızın konuyla ilgili yorumlarını da tetikledi. O yorumlardan bazılarını, okurlarımıza teşekkür ederek ve imlalarına dokunmaksızın, hepinizle paylaşıyoruz:
 
Zehra Kayhan Bu kayıp bulunmaz. Burası İspanya mı? İspanya'da, prensese uzanan yolsuzluk için, saraydan yargı kararlarına uyulacağı açıklaması yapılmış. Üstelik enişte de damat ve kızkardeş ile her türlü ilişkiyi kesmiş. AB'yi ağızlarından düşürmezler ama, bu tür konularda onlardan hiç ders almazlar.
 
Ramazan Yıldız kimbilir hangi ayakkabı kutusunun içindedir aramayın bulunmaz o çocuk kim ne yediyse haram olur inşallah. bulana bir ayakkabı kutusu para verilcekmiş mükafat olarak halk bankası genel müdürü vercekmiş
 
Burucu Oktay Sayin.erdogan.hic.bir.baba.oglundan hirsizlik ogrenmez.oglan babadan ogrenir diyordun.helal.olsun.sana oglunu cok.iyi yetistirmissin.
 
TC Ayşegül Közdemir Cihan Yasin El Kadı nerede ise o da yanındaydır.....
 
Yusuf Cinal Bunlar,dindar yetişmiş kardeşlerimiz(!) Kendiliklerinden gidip hesap vermezler!? Zulüm gördüklerini söyleyerek,yurt dışında okudular..Vatana hizmet ediyorlar,sizler de neden çok görüyorsunuz!..Ne yapmış yani,bir gemiciğe bir gemicik te eklemiş..Ne demişler iş bilenin,kılıç kuşanın,camiyi çalıp,kılıfı bulanan ..Aklıma geldi..Şu THY Umreye gidenlerin listeni çıkamaz mı? Bakalım Ağaoğlu kimleri umreye göndermiş! Hemşerim benim..Sevsinler..
 
TC Çapulcu Hakkı Özmekik üsküdar, çamlıca, kısıklı da...gezi de destan yazan,kahramanlar hadi yiyorsa bilal i de alın....bu gençlerin canını,gözünü almaktan daha zor demi...hadi polis görevini yap!!!!!!!!
 
Kazım Yazar bizim babamızda bir başbakan olmadı be arkadaş.. hep böyle bahçelerden elma çalarakmı geçecek ömrümüz .. ( :
 
Ceyhun Tokmak şuan meşguldür makineyle paracık sayıyordur ininde
 
Emine Özaydın ARAMAYIN YA ÖMÜR BOYU KAYBOLSUN YOK OLSUN CANAVARLAR YESİN
 
TC Aydın Yurteri Mademki aksın müsade ette bağımsız yargı bir baksın..!
 
TC Huriye Kafaoğlu tır şöförü olmuştur mitle beraber geziyordur
 
Bir Twitter kullanıcısı, üzerine "Bilal Erdoğan, bu para eline geçince beni ara, bişey dicem" yazdığı 50 liralık banknotun fotoğrafını paylaşarak, "Bilal Erdoğan'a ulaşmama az kaldı, biraz sabredin. :/" mesajı geçti. Hovvar_roark isimli kullanıcının, Bilal Erdoğan'a ulaşmak için 5 veya 10 liralık "ufak" banknotlar değil, 50 liralık banknot kullanması da dikkatlerden kaçmadı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.