Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı İstifa Etti

Bünyesindeki faaliyetleri durdurma kararıyla gündeme gelen Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun başkanı Demirhan Şerefhan istifa etti.

"BASKICI VE YANLI TUTUMDAN DOLAYI İSTİYFA EDİYORUM"

Demirhan Şerefhan; Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı görevinden istifa ettiğini şu yazılı açıklama ile duyurdu: "Mahkeme kararlarına saygı duymayıp 22 Kasım 2014 tarihinde yapılan mali genel kurulumuz sonrası federasyonumuza ödenek aktarmayan Spor Genel Müdürlüğü tarafından şahsıma yönelik kasıtlı, baskıcı ve yanlı tutumdan dolayı sporumuzun önündeki engelleri aşmak ve seçim sürecinin başlaması için, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı görevimden istifa etmiş bulunmaktayım."

FAALİYETLERİ DURDURMA KARARI ALINMIŞTI

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, tam 16 branşın yer aldığı federasyonda atıcılık hariç bütün branşlardaki spor faaliyetleri durdurma kararı alınmasının ardından gündeme oturmuştu.

BAŞKAN İDİDİALARA AÇIKLIK GETİRDİ

Başkan Şerefhan, federasyonun 16 branştaki tüm engelli spor faaliyetlerini Spor Genel Müdürlüğü'nden (SGM) bütçe alamadığı gerekçesiyle askıya alma kararının ardından yaşanan gelişmelere dün açıklık getirdi.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'ın daha önce yaptığı, "Federasyonun kendilerinden 2014 senesi için 4,5 milyon TL bütçe talep ettiği ve bu talebe karşılık istenilen bütçenin verildiği" ve "Federasyonun bütçe talebinde yanlışlık yaptığı" yönündeki açıklamalarını hatırlattı. Baykan'ın bu konuda kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirten Şerefhan, federasyonun 17 Ocak 2014 tarihli bütçe talebinde SGM'den 5 milyon TL, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'ndan ise 2 milyon TL olmak üzere toplamda 7 milyon TL bütçe talep ettiğini belirtti.

"BÜTÇE BELİRLEMESİNDE YANLIŞLIĞI YAPAN BİZ DEĞİLİZ"

"Bütçe belirlenmesindeki yanlışlığı yapan federasyonumuz değil" diyen Şerefhan, şöyle devam etti:

"Bunun akabinde SGM 12 Mart 2014 tarihinde federasyonumuza gönderdiği yazıda faaliyet programımızın federasyonumuza tahsis edilecek 4,5 milyon TL'ye göre yeniden revize edilmesini istemiştir. Biz de kendilerine 21 Mart 2014 tarihli yazımızla 4,5 milyon TL'lik bütçenin federasyonumuz 2014 senesi faaliyetleri için yeterli olmayacağını ve ek 3 milyon TL'lik bir ek ödenek tahsisi yapılması gerektiğini belirtmişiz. Sayın Genel Müdür, federasyonumuzun 22 Kasım 2014 tarihinde yapılan ve mahkeme tarafından iptal edilen mali genel kurulun 15 Şubat 2014 tarihinde tekrarlanacağından bahsetmiştir. Sayın Genel Müdür, federasyonumuzla ilgili açıklamalarında halen 'İbra Edilmemiş Federasyon' diye bahsetmektedir. Bu konuyu gerek 3289 sayılı yasada ve gerekse yönetmeliğinde görev alanına girmiyor olmasına rağmen Tahkim Kurulu'na götürmüşler, görev alanında bu konuyla ilgili görüş bildirmemesi gereken Tahkim Kurulu'ndan görüş almışlardır. 22 Kasım 2014'te yapılan ve mahkeme kararıyla iptal edilen genel kurulun 15 Şubat 2015 tarihindeki tekrarının Seçimli Genel Kurul olması için mahkemeye itiraz etmişlerdir. Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi SGM'nin bu itiraz talebini de 22 Ocak'ta reddetmiştir. Bu durumda artık hukuka saygı duymak ve ibra konusunu gündemden düşürmek gerekiyor. Federasyonun 2014 senesinden alacağı olan 1,1 milyon TL'nin aktarılarak spor faaliyetlerinin tekrar başlatılması gerekmektedir. 15 Şubat 2015 tarihinde yapılacak genel kurulda ibra olunmazsa ödenekleri o zaman kessinler."

2014 YILINDA TOPLAM 6 MİLYON 936 BİN LİRA HARCAMA

Şerefhan, federasyonun 2014 yılında SGM'den talep edilen 7 milyon TL karşılığında hangi harcamaların yapıldığına ilişkin detaylı harcama tablosunu paylaştı.

Gider kalemlerini ve harcanan miktarları açıklayan Şerefhan, yurtiçi faaliyet giderlerine 2 milyon 894 bin TL, yurtdışı faaliyet giderlerine 1 milyon 947 bin TL, kamp giderlerine 807 bin 744 TL, ödül giderlerine 380 bin TL, spor malzemesi giderlerine 326 bin 153 TL, personel giderlerine 255 bin 949 TL, ofis giderlerine 132 bin TL, eğitim giderlerine 98 bin 979 TL, toplantılara 78 bin 263 TL, doping kontrol ve analiz giderlerine 12 bin 357 bin TL, proje giderlerine bin 670 TL ile diğer organizasyon ve faaliyet giderlerine 662 TL harcandığını açıkladı. Şerefhan, 2014 yılında 12 gider kalemi için toplamda 6 milyon 936 bin 404 TL harcama yapıldığını belirtti.

"ELLE TUTULUR TEK BİR ŞİKAYET YOK"

"SGM işi maalesef içinden çıkılamayacak bir şekle sokmuştur" diyen Şerefhan, "Bizim mahkeme kararlarından da anlaşılacağı üzere ibra edilmemiş bir durumumuz yoktur. Kulüpleri de zora sokan kararları yüzünden şu an kaos daha da büyümektedir. Beni arayan bir SGM yetkilisine 'halen neden ödeneği aktarmamak için inat ediyorsunuz' diye sorduğumda, 'hukukçularımız savaşıyor' diye cevap vermiştir. Hukukun kararı ortadadır, kabul etmeyenler ve liglerimizi bu duruma sokanlar düşünsün. Halbuki ödeneğin aktarılması halinde federasyonumuz jet hızıyla ligleri başlatabilir" ifadelerini kullandı.

15 Şubat'ta yapılması planlanan TBESF Genel Kurul'unda delegelik hakkının elinden alındığını açıklayan Şerefhan, "Spor Faaliyetleri Daire Başkanlığı'ndan bir yetkili federasyonu arayarak, 'Demirhan Şerefhan'ı delege listesinden çıkarın' demiştir. Ben eski federasyon başkanı statüsünde oy kullanabilecekken maalesef bunun da önünü kesmiş bulunmaktadırlar" dedi.

"HAKKIMDA ÇIKAN YALAN HABERLERLE İLGİLİ TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIM"

Şerefhan, bir gazetede kendisinin 3,3 milyon TL'lik sandalye sattığını yazdığını hatırlatarak, "Bunu yazan kişiyi aradım ve 'kendisinde hiç mi vicdan olmadığını ve neden yalan haber yaptığını' sordum. 'Teknik bir hata' şeklinde cevapladı. SGM müfettişleri federasyonda inceleme yaparak benim göreve geldiğim günden beri federasyona herhangi bir sandalye satıp satmadığımı araştırdılar. Netice itibarıyla muhasebe kayıtlarından ve mahsup fişlerinden ne benim tarafımdan ne de başkası tarafından federasyona anılan süre içinde tek bir tekerlekli sandalye alınmadığı ortaya çıktı. Bu ve benzeri yalan haberleri yapanlarla ilgili avukatıma tazminat davası açılması için talimat verdim" açıklamasında bulundu.

Öte yandan bugün İstanbul'da toplanacak TBESF Yönetim Kurulu toplantısından önemli kararlar çıkması bekleniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.