Bedelli Askerlik Caiz mi?

Bedelli askerlik, Türkiye’de Osmanlı döneminde başlayan ve sonraki dönemlerde süregelen bir uygulamaya verilen isimdir. Bu uygulamaya göre bedelli askerli, aralıklarla zorunlu askerliğe alternatif olarak süre kısalması veya askere gitmeme karşılığı olarak nakit bedel ödenmesi mantığıdır.

Bedelli askerliğin hükmüyle ilgili, sunuculuğunu Mustafa Aygül’ün yaptığı ve TRT Diyanet kanalında yayımlanan “Diyanet’e Soralım” programında bir vatandaşın “bedelli askerlik caiz midir” sorusuna Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Hüseyin Kayapınar yanıt vermişti.

Kayapınar verdiği cevapta, “Bizim, vatanımıza ve devletimize karşı borcumuz vardır. Devletimiz bizden ne isterse veririz; canımızı isterse canımızı malımızı isterse malımızı veririz. Devleti yönetenler, devletin ve toplumun menfaatine neyse onu yapmak durumundadırlar. Askere gidecek olanların sayısında epey bir birikim olmuş. Bu kadar insanı askere almaktansa bedelini alıp hizmetlerde kullanılması konusunda karar alınmış. Bunda herhangi bir sakınca yoktur. Bedelli askerlik yapanlar asker kaçağı olmuyor. Çünkü askere gitme kanunu çıkaran devlet, şimdide belli şartlarda bedel ödemek suretiyle isteyenlerin askere gitmeyebileceğini söyledi. Bunda bir sakınca olmamakla beraber meseleyi vicdan azabı olarak ele almayı gerektiren bir surumda yoktur.” İfadelerin kullandı.


 
Cübbeli Ahmet hoca da bedelli askerliğin kul hakkı olduğunu söyleyenlere cevap niteliğinde bir yazı kaleme almıştı. Devletin ihtiyaçları oranında bazı düzenlemeler yapabileceğini söyleyen hoca, bu imkândan faydalananların, parası olmadığı için faydalanamayanların kul hakkına da girmiş sayılmayacağını yazmıştı.

İşte Ahmet hocanın yazısındaki ilgili bölüm;
“Bazen orduya asker lazım olur, bazen para lazım olur. Burada devlet yönetimi ihtiyaç neye göreyse, gerekli olanı en mühimden başlayarak ona göre davranıyor.

İs­la­mi bir hü­kü­met da­hi ol­sa ba­zen or­du­ya as­ker la­zım olur, ba­zen pa­ra la­zım olur. Bu­ra­da dev­let yö­ne­ti­mi ih­ti­yaç ne­ye gö­rey­se, ge­rek­li ola­nı en mü­him­den baş­la­ya­rak ara sı­ra böy­le şey­ler ya­pı­yor­lar. İh­ti­yaç ney­di de ne yapıl­dı­ğı­nı bil­me­di­ğim için uy­gun mu­dur de­ğil mi­dir ce­vap ve­re­mi­yo­rum. İkin­ci kı­sım ise, dev­let böy­le bir uy­gu­la­ma yap­mış­sa in­san­la­rın bu im­kân­dan ya­rar­lan­ma­sı ca­iz­dir. Öbü­rü­nün pa­ra­sı yok git­mek zo­run­da ama bu kul hak­kı­na gir­mez.”

Lâlegül TV’de yayınlanan programda bir izleyici, “Bedelli askerlik caiz midir, kul hakkına girer mi” şeklinde bir soru yöneltti. Programda izleyicilerin sorularını yanıtlayan İsmailağa Fıkıh Kurulu üyesi Fatih Kalender hoca, bedelli askerlik sorusuna, ”Bedelli askerlik devletin çıkaracağı bir yasayla yani devletle alakalı bir meseledir. Nitekim devlete asker lazım olduğu gibi para da lazım olur. Bu açıklanan şartlara uyuyorsanız, yalan beyan, evrakta sahtecilik gibi işlere bulaşmıyorsanız bedelli askerlikte bir mahsur yoktur.” yanıtını verdi.

İlahiyatçı yazar Hayrettin Karaman, 'Bedelli askerlik caiz midir?' sorusuna şu cevabı veriyor:

“Eğer bir memleketin savunması bir kısım insanların asker olmasıyla elde ediliyorsa, bazı insanların da mutlaka doğrudan askere gitmesi zorunlu yani zaruri değilse, birilerinin para vermek suretiyle bu vazifeyi yerine getirmesinde bir sakınca olmaz. Çünkü savunmak için paraya da ihtiyaç vardır. Burada problem şudur: Bazı insanlar askere gitmek istemiyor ve fakat yoksul olduğu için askere gitmek zorunda kalıyor. Bu noktada bir haksızlık var.”

 
Bedelli askerlik kredisi almak caiz midir?
Türkiye’de kısa dönem askerlik süresi 6 ay iken uzun dönem askerlik süresi ise 12 aydır. Vatandaşlar işlerinden olmamak, ailelerinden ayrı kalmamak veya muhtelif sebeplerden ötürü para karşılığında bedelli askerlik uygulamasından yararlanmaktadır. Bedelli askerlik düzenlemesi ise belli oldu. Bedelli askerlikte yaş 25 bedel ise 15 bin olarak belirlendi. Bedelli askerlik yapmak isteyip parası olmayan gençler ise bedelli askerlik kredisi veren bankalara müracaat ediyor. Peki, İslam’da söz konusu krediyi almanın hükmü nedir? Faizin Allah tarafından dinimizce haram kılındığını bilen ve bu harama bulaşmak istemeyen Müslümanların, cevabını merak ettiği bu soruyu araştırdık ve işte sonuçlar..

Bedelli askerlik kredisi adı altında bankalar tarafından verilen özel bir kredi mevcut değildir. Birçok banka faizli tüketici veya faizli ihtiyaç kredisi kapsamında, bedelli askerlik notu ile para karşılığında bedelli askerlik yapmak isteyenlere ihtiyaç duydukları nakit parayı tedarik etmeyi taahhüt ediyor.

Şu anda bedelli askerlik için kredi veren bankalar, kredi çekmek istiyen müşterilerine oranları farklı olmakla birlikte dönüşlü faiz ile borçlanma imkanı veriyor.

Düşük de olsa, faizli bir muameleye girmek asla caiz değildir. Bedelli askerlik için şuan ki için muamele faiz sayıldığına göre dinimizin faiz ile ilgi hükmü değişmez.

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız hoca, bir vatandaşın,” bedelli askerlik için katılım bankalarından finansman sağlamak caiz midir” sorusuna şu cevabı veriyor:

“Bedelli askerlik veya başka bir gerekçe ile bankanın size parayı neye göre vereceği önemlidir. Eğer size parayı mesela 100 lira verip başka bir zamanda 110 lira olarak geri alacaksa, bu adı ne olursa olsun neticede para karşılığı borç vermektir. Neticede de bir faiz işlemidir bu. Bunu caiz göremeyiz. Başka bir işlem yapılacaksa onu bilmemiz gerekir.”

Anahtar Kelimeler:
BedelliAskerlikCaizmi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.