Başbuğ'dan çarpıcı sözler: 'Bağımsız Kürt devletine karşı...'
 Başbuğ, MEB Şura Salonu'nda, Gazi Üniversitesi Tarihte Liderlik ve  Liderlik Araştırmaları Topluluğunca düzenlenen "Milli Siyaset ve Terörle  Mücadele" konferansında yaptığı konuşmada, Irak ve Suriye'deki gelişmelerin  Türkiye'deki terör olaylarıyla bağlantılı konular olduğunu belirtti.
 
Türkiye'deki terör eylemlerinin sonlandırılmasının, Suriye ve  Irak'taki gelişmelere bağımlı olduğunu ifade eden Başbuğ, "Terör örgütünün geçen  yıl Temmuz ayında yeniden eylemlere başlamasının nedeninin iyi anlaşılması  gerekiyor. Çok neden sıralayabilirsiniz ama bana göre ana neden, Suriye ve  Irak'taki gelişmelerdir. Size şu mesaj veriliyor, 'Sen Suriye'deki olaylara,  koridora müdahale etmek mi istiyorsun. Senin içinde ben öyle sorunlar yaratırım  ki sen kafanı kaldırıp Suriye'deki olaylara bakacak gücü bulamazsın."  değerlendirmesini yaptı.
 
Başbuğ, Rus uçağının düşürülmesi konusunda Türkiye'nin hukuksal açıdan  haklı olduğu ancak bu olayın Türkiye'nin Suriye politikasındaki inisiyatifini  elinden aldığı görüşünü paylaştı.
 
"DAEŞ'in terk ettiği yerlere Kürtler geliyor"
 
Türkiye'nin, Suriye meselesinde İran, Rusya ve merkezi hükümetle  beraber hareket etmesi halinde Suriye'de etkili olabileceğini savunan Başbuğ,  "Tabii ABD ile de çatışacak değilsiniz elbette. Bu politikanın revize edilmesi  lazım. İran ile bir parça edildi ama esas politikayı esir alan Rusya ile olan  ilişkileriniz. Ümit ediyorum, bekliyorum ki Türkiye-Rusya ilişkileri de yakın  zamanda normal durumuna döner, dönmesi lazım. Aksi takdirde biz Suriye konusunda  etkili olamayız." diye konuştu.
 
Irak'ta ise Musul'a dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Başbuğ, bu  kentin de yakın zamanda DAEŞ'in elinden alınacağını söyledi. Başbuğ, bu adımın  Irak'ın geleceğini belirleyeceğini aktararak, ağırlıklı olarak Şiilerden oluşan  merkezi hükümetin buraya girmeyeceğinin konuşulduğunu dile getirdi. İlker Başbuğ,  şöyle devam etti:
 
"Bugüne kadar yaşananlar bunu gösteriyor, DAEŞ'in terk ettiği yerlere  Kürtler geliyor. Her yerde aynı şey yaşanıyor. Aynı şey Musul'da da mı yaşanacak.  Olabilir, büyük ihtimalle. Böyle olursa Irak'ın kuzeyinde bağımsız Kürt  devletinin kurulmasında son adım atılmış olur. Son nokta ne? Irak'ta bağımsız bir  Kürt devletinin kurulmasını engelleyebilecek bir güç var mı? Var, Türkiye ve  İran. Bu iki ülke Irak'ın kuzeyinde bağımsız Kürt devletine karşı olduğu sürece  ABD bu oluşuma yeşil ışık yakmaz. Onun için bu iki ülkenin bu konudaki  pozisyonunu muhafaza etmeleri lazım. Şu hataya düşülmesin, 'Kurulsun bir Kürt  devleti, biz de hami oluruz...' Tarihi bir hata olur. 1923'te TBMM'de Mustafa  Kemal Atatürk'ün söylediklerini unutmayın. Bu yanılgı olur, büyük hata olur."
 
"Terörle mücadele yasasını lütfen çıkartın"
 
Başbuğ, terör sorununun devletin terörle, güvenlik güçlerinin de  teröristle mücadelesiyle çözülebileceğini, tek kuvvetin mücadelesiyle sorunun  çözümünün mümkün olmadığını vurguladı. Başbuğ, devletin, politikalarıyla terör  örgütüne katılımların önüne geçmesi gerektiğine dikkati çekti.
 
Terörle mücadelenin bir yasal dayanağı bulunması gerektiğini ifade  eden Başbuğ, toplumsal olaylara karşı yapılan ve çok zayıf olan 5442 sayılı İl  İdareleri Kanunu ile terörle mücadelenin hukuksal dayanağının sağlanamayacağını,  terörle mücadele yasası çıkarılması gerektiğini sözlerine ekledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bozkurt 2 yıl önce

hiç şüpheniz olmasın, kim ne söylerse söylesin; bugünleri aşacağız,... - devlet bahçeli