Başbakan'dan İsrail'e Sert Tepki,

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV-Star ortak yayınında Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, konuşmasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, "Paris'teki yürüyüşte İsrail'in temsil edilmemesi gerektiğini söyleyen Erdoğan'ı kınayan herhangi bir dünya lideri henüz görmedim. Utanç verici yorumları uluslararası toplum tarafından reddedilmeli." sözlerine yanıt verdi.

"NETANYAHU'DAN İZİN ALACAK DEĞİLİZ"

Davutoğlu, "Bütün dünya liderlerini cumhurbaşkanımıza ve bana tepkide bulunmaya çağırdı ama yalnız kaldı. Biz insanlık onuru neyi gerektiriyorsa ve bu toprakların çocuğu olmak neyi gerektiriyorsa onu yaptık yapmaya devam edeceğiz. Bunun içinde Netenyahu'dan izin alacak değiliz. Amerika Birleşik Devletleri sözcüsü Türkiye'de büyük haber olur ama Amerika'da bir açıklamadır kayda geçsin diye yapılan İsrail yanlısı tutum yoktu ama olsa bile fark etmezdi bizim tutumumuzu bir yerden test etmeye ihtiyacımız yok doğru olanı yaparız." şeklinde konuştu.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından dikkat çeken bölümler;

CUMHURİYET GAZETESİ

- Paris'teki olayların Türkiye'ye yansıması. Cumhuriyet gazetesinin bazı karikatürleri gazetesinde yayınlaması olayı...

Başbakan Davutoğlu; Türkiye'de maalesef bir gazetemizin tam bir duyarsızlık ile böyle bir hakaret ifade edecek, kapak ve iki yazar ve burada tabiri caizse bir hile var. O gece bana haber geldiğinde arkadaşların bazıları temas kurdu gazete ile bunun hassasiyeti anlatılmaya çalışıldı. Sadece fikri özgürlüğü hassasiyeti değil güvenlik hassasiyeti de. Dünyada öylesine tansiyon yüksekliği var ki bu ülkemizi de etkiliyor. İlkesel olarak ben kimseye hakaret etmedim kimse de benim saygı duyduğum birine hakaret etmesine izin vermem. Eğer birisi benim hiç benimsemediğim bir başka dine de hakaret etse aynı tavrı alırdım. Veya yine bir şekilde siyasi muhalefet liderlerimden birisine küfredilse ben onlar kadar haklarını savunurum.

Bu gazetemizin dünkü şeyini görünce, bir de saptırma var başbakan tahrik ediyor diye saptırma var kendi yaptıkları tahriki göz ardı ederek. Ben Brüksel'e ayrılırken dün bu yayın dolayısıyla güvenlik tedbiri alınması gerekiyorsa ki alınması gerekir kastettiğim tamamen bu gazeteyi de korumaya dönük. Onlarda gazetenin sanki yayınına dönük güvenlik tedbiriymiş gibi.

TERÖR ZİRVESİ

- 18 Şubat'ta bir terör zirvesi yapılacak. Format ve içerik katılım önemli dediniz o belli oldu mu?

Başbakan Davutoğlu; Bize gelen bir şey yok içişleri bakanları düzeyinde bir dayanışma zirvesi olacak. Ayrıca Türkiye Amerika il birlikte benim ve Hilary Cilinton'un kurmuş olduğu teröre karşı küresel mücadele platformu var. Dolayısıyla bütün bu alanlarda teröre karşı mücadele ederiz. Başkaları devlet terörü ile masum insanları katlederse ona da tepkimizi gösteririz.

KPSS KONUSU

- KPSS sınavları üzerine ÖSYM'nin inceleme yapma kararı var. Ne dersiniz bir haksızlık yapanlar ortaya çıkarsa haksızlık yapanlar ayrılabilecek mi?

Başbakan Davutoğlu; Tabi. Bir kişiden hırsızlık yaparsanız bir kişiyi ilgilendirir ama vergi kaçakçılığı 77 milyonun hakkını gasp etmektir. KPSS gibi bir sınavda yapılan bir haksızlık, yolsuzluk o sınava giden herkesin hukukunu gasp etmek anlamına gelir. Bu çok vahim bir şey. Onun için geçtiğimiz haftalarda bilim sanayi teknoloji bakanımıza bu konuda açık talimatım oldu. Varsa böyle bir şey hiç acımasız şekilde üstüne gideceksiniz.

"GEREĞİ YAPILIR"

Bu konuda bazı çalışmalar yürütüldü bazı bilgiler aldık ve bütün bu veriler üzerinde bu araştırma derinleştirilecek. Hiçbir şekilde hangi siyasi görüşe hangi kanaate neye sahip olursa olsun girilen bir sınavda bir tarafın lehine diğer tarafın aleyhine bir durum ortaya çıkmışsa bunun hesabını sormak bizim için ahlaki bir vecibedir. Özellikle yıllarca imtihan salonların öğrencilerimizin her birini kendi çocuğumuz olarak görüp imtihan etmiş birisi olarak bunu söylüyorum. Varsa bir yolsuzluk ve tespit edilmişse mesela grafikler aynı kişi bir sınavda en altta bir sınavda 100 ise haklı olarak şüphelenir ve bakarız. Gerekirse o sınavların hepsinin grafikleri çıkartılır ve tek tek kişilerin girdikleri sınav performansları karşılaştırılır. Eğer bir network tespit edilirse bunun gereği yapılır. Burada böyle bir haksızlığa başvurmadan kazananların haklarının yok edilmemesi lazım.

HRANT DİNK CİNAYETİ

- 19 Ocak Hrant Dink'in ölüm yıldönümü. Yargının ayağa kalkabilmesi için Dink davası kritik bir öneme sahip yorumu var. Bu yoruma katılır mısınız?

Başbakan Davutoğlu; Hrant Dink benim yakından tanıdığım ve çok saygı duyduğum biriydi. Bazı açık oturumlarda da birlikte olduk. Dolayısıyla çok önemli bir kişiliktir. Katledildiği günü bugün gibi hatırlıyorum. Olayı duyduğumda o zaman başbakanımız sayın cumhurbaşkanımızdı daha önceki cumhurbaşkanımızda dışişleri bakanımızdı bende başdanışmandım. Yaptığım ilk şeylerden biri her ikisini de arayıp Hrant için dışarıdan diasporayı davet edelim diye bir çalışma başlatma teklifinde bulundum ve başlattık. Diaspora buraya geldi. Sembolik olarak çok önemli bir dava.

"HER HALÜKARDA CEZALANDIRILMALI"

Entelektüel bir aydının katline sebebiyet veren bir şey her halükarda cezalandırılmalı. Ama kim olursa olsun bir cinayetin aydınlatılması hukuk sisteminin sorumluluğundadır. Hangi gerekçe ile kim nereden müdahil olduysa, kim nerede sesiz kalmışsa varsa böyle şeyler bunların araştırılmasından daha doğal bir durum olamaz. Bu bakımdan bu araştırmayı yürüten yargı sisteminin ve diğer birimlerimizin eli tamamıyla serbesttir. Objektif şekilde bu çalışmayı yapacaklar ve nitekim yapıyorlar.

FETHULLAH GÜLEN KONUSU

- Fetullah Gülen'le ilgili olarak yakalama kararı çıkarıldı. İade süreci ilerler mi sizce?

Başbakan Davutoğlu; Türkiye bir hukuk devleti Amerika Birleşik Devletleri'de bir hukuk devleti ve bu iki hukuk devleti arasında suçluların iadesi ile ilgili belli maddeler var. Herhangi bir vatandaş için ne işlem yapılıyorsa o yapılır Amerika Birleşik Devletleri ne bekleniyorsa suçluların iadesi hakkında aynı şeyi beklemek hakkımız.

ÇÖZÜM SÜRECİ VE CİZRE OLAYLARI

- Çözüm sürecinde Cizre olayları çok kritik. Tamda Öcalan Hatip Dicle aracılığıyla Cizre'ye mesaj gönderdi. Hendek yok, Molotof yok maske yok biçiminde. Onun ardından 12 yaşında bir çocuk öldürüldü. Provokasyon deniyor. Kim provoke ediyor sizce sayın başbakan?

Başbakan Davutoğlu; Çözüm süreci Cumhuriyetimizin en önemli projelerinden biridir. Küreselleşme içinde bir dayanışma psikolojisi oluşturmamız lazım. Herkesin kendisini bu ülke ile kendi kaderini düşünmesi lazım. Bu böyle bir proje birileri ile müzakere için yapılan bir şey değil. Böyle bir projeyi engellemek isteyen ve Türkiye'yi Suriye ve Irak benzeri kaosa sürüklemek isteyen çok taraf var. Bazen bir taraf bazen diğer taraf bu işi provoke edebiliyor. Cizre kritik çünkü Suriye kısmı yapay sınırların üzerinde oyun oynayanlar Türkiye'yi de bu ateşin içine çekmeye çalışıyorlar. Bizde bu ateşin içine bu ülkeyi sokmamak için gece gündüz çaba sarf ediyoruz. Ama bir taraftan Türkiye'nin güvenlik hattı Irak'ın kuzeyinden geçiyor. Bu konuda tereddüt gösterdiğinizde cesaretinizi kaybettiğinizde bir müddet sonra içeriye doğru olaylar yansır

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.