Başbakan Yıldırım: Başkanlık gelmezse Türkiye'nin bölünme riski var!
 İşte Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları;
 
- Atamızdan aldığımız emaneti canımız pahasına koruyacağız.
 
- Diyarbakır'da zırhlı aracımıza saldıran 3 hainden birisi etkisiz hale getirildi, Güvenlik güçlerimizi tebrik ediyoruz.
 
- (Diyarbakır'daki terör saldırısı) Bu eylemi yapanlar daha önce Diyarbakır'da 8 ayrı eylemi gerçekleştiren hainlerdir.
 
- İster FETÖ'cü ister bölücü terör örgütleri şunu bilmelidir ki bu milletin gücü, eylemleriniz yanında artmaya devam edecek.
 
- Cumhuriyetimizin 93. kuruluş yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutladık. Bu gururu her zaman yaşatacağız.
 
- Cumhuriyeti sadece korumakla yetinmeyeceğiz, Türkiye'yi daha da büyütmek, güçlendirmek için canla, başla çalışacağız.
 
- (FETÖ'nün darbe girişimi) İhanet edenler değil, her biri birbirinden yiğit şehitler kazandı, gaziler kazandı.
 
- Türkiye'ye içeriden ya da dışarıdan kast eden her hain yapının üstesinden gelmeye muktediriz.
 
- Bir yandan proje gerçekleştirdik, bir yandan ülkeye tuzak kurmaya çalışan odaklarla mücadele ettik.
 
- 17-25 Aralık, Türkiye'nin demokrasisine yargı yoluyla bir darbe kalkışmasıdır ama orada da sert kaya çarptılar.
 
- 15 Temmuz'da alçak darbe girişimi, FETÖ'nün son kozuydu, bir milleti esir alacaklardı.
 
- Ana muhalefet partisi başkanının Cumhurbaşkanımıza özür borcu var, özür dilemelidir.
 
- Cumhurbaşkanımız o gece her saniye milleti ile beraberdi. Peki, siz neredeydiniz?
 
'HAİNLER ŞUNU BİLMELİDİR Kİ...'
 
"Diyarbakır'da bir zırhlı  aracımıza roketatarla saldıran 3 hainden birisi etkisiz hale getirildi, ikisi de  sağlam olarak ele geçirildi. Güvenlik güçlerimizi tebrik ediyoruz. Bu eylemi  yapanlar daha önce Diyarbakır'da 8 ayrı eylemi gerçekleştiren hainlerdir.  Türkiye'de ister FETÖ'cü ister bölücü terör örgütleri, hainler şunu bilmelidir ki  bu milletin gücü sizin bu eylemleriniz yanında asla ve asla azalmayacak, artmaya  devam edecek."
 

 
'CUMHURİYETİ SADECE KORUMAKLA YETİNMEYECEĞİZ'
 
"Dün millet olarak  Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünü, 93. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla,  heyecanla kutladık. Bugün Cumhuriyetimizin gelecekte de istikbalimizin sembolü  olarak, bu gururu her zaman yaşatacağız. Ecdadımızdan, atamızdan aldığımız bu  emaneti canımız pahasına korumayı her birimiz için şerefli bir görev sayıyoruz.  Cumhuriyeti sadece korumakla yetinmeyeceğiz, aynı zamanda Türkiye'yi daha da  büyütmek, güçlendirmek için canla, başla çalışacağız. İnşallah 2023'e  geldiğimizde Cumhuriyetin 100. yılında, 100. kuruluş yıl dönümümüzü daha  heyecanlı, çok daha farklı şekilde gerçekleştireceğiz."
 
'DEMOKRASİ NÖBETİ TUTANLAR KAZANDI'
 
"Vatanına ihanet edenler  değil meydanlarda demokrasi nöbeti tutanlar kazandı. Milletin tanklarını,  milletin üzerine sürenler değil tankların önünde duran, tankların üzerine çıkan  kahramanlar kazandı. Aklını kiraya veren teröristler değil, hainler değil her  biri birbirinden yiğit şehitler kazandı, gaziler kazandı. Allah bu büyük milleti  birlik ve beraberlikten ayırmasın. Allah bu büyük millete düşmanlık edenlere asla  fırsat vermesin."
 

 
'HİÇ KİMSE BİR DAHA MİLLET İRADESİNE İPOTEK KOYMAYI AKLINDAN DAHİ  GEÇİRMEYECEK'
 
"Bu acı tecrübeden (15  Temmuz) çok şey öğrendik, çok önemli dersler çıkardık. Gereken her adımı da  kararlılıkla atarak, bir daha bu türden alçakça kalkışmaların yaşanmaması için  gereken her türlü tedbiri aldık, almaya devam ediyoruz. Hiç kimse bir kez daha  devlet içinde devlet olmaya milletin silahıyla millete tuzak kurmaya cesaret  edemeyecek. Hiç kimse bir daha millet iradesine ipotek koymayı aklından dahi  geçirmeyecek. Sınırlarımızın içinde veya dışında bu güzel ülkeye, Türkiye'ye, bu  necip millete kasteden her hain yapının evelallah üstesinden gelmeye muktediriz.  Türkiye'yi FETÖ'den de BTÖ'den de DEAŞ'tan da onun siyasi uzantılarından da kurtaracağız Allah'ın izniyle."
 
'CUNTACILAR, CONTAYI 15 TEMMUZ'DA YAKTILAR'
 
"Halkın gücü tankın  gücünü 15 Temmuz'da yenmiştir. Cuntacılar, contayı 15 Temmuz'da yaktılar.  Kendilerini de yaktılar. Ama memleketin yiğit evlatları o gece canını ortaya  koyarak demokrasiyi de yaşattılar, Türkiye'nin geleceğini de asla ve asla bu  alçaklara teslim etmediler. Gençler, o günün kahramanları sizlersiniz."
 
'15 TEMMUZ'DA TOZ OLMADIK'
 
"(15 Temmuz'da)  Cumhurbaşkanımız da biz de geçmiş dönemlerde olduğu gibi şapkamızı, ceketimizi  alıp kaybolmadık, toz olmadık. Tankların, tüfeklerin karşısına göğsüyle siper  olan bu aziz milletin karşısında şapka çıkardık. Teslim olmayı bir an bile  düşünmedik. Bu ülkeyi, bu güzel Türkiyeyi terk etmeyi bir an bile aklımızdan  geçirmedik. Darbecilere meydan okuduk, milletimizi sokağa davet ettik ve hep  milletin yanında olduk. Tehditlere rağmen, ölümden öldürülmekten suikasttan,  uçağın düşürülmesinden asla tereddüt etmeden o tehlikeler içerisinde  Cumhurbaşkanımız İstanbul'a geldi. Üzerinde jetler uçarken, yanında bombalar  patlarken, kurşunlar atılırken saklanmayı, kaçmayı asla aklından geçirmedi.  Gizlenmek, saklanmak, darbecilere alkış tutmak AK Parti geleneğinde yoktur. AK  Parti'de darbeye karşı göğsünü siper etmek vardır."
 
'CHP LİDERİ CUMHURBAŞKANIMIZDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR'
 
"15 Temmuz gecesi Türkiye  büyük  bir tehlike atlattı. Şehitlerimiz var, gazilerimiz var. Olağanüstü  günlerden geçtiğimiz böyle bir dönemde siyasetin gerilmesini, kutuplaşmasını,  elektriklenmesini istemek bu ülkeyi sevmek demek değildir. Ülkemizin zor bir  süreçten geçtiği bu zamanlarda siyasetin gerilim üretmesini asla istemiyoruz.  Cumhurbaşkanımıza bu haksız, yakışıksız, çirkin ithamı yapan Ana Muhalefet  Partisi Genel Başkanının, Cumhurbaşkanımıza karşı en azından bir özür borcu var,  özür dilemelidir. Çünkü Cumhurbaşkanımızın o gece nerede olduğunu cümle alem  herkes biliyor. O gece darbecilerin ilk olarak Cumhurbaşkanımızı almaya, onun  hayatına kastetmeye gittiklerini de bütün Türkiye biliyor."
 
'CHP GENEL MERKEZİ FETÖ'CÜLERİN AĞLAMA DUVARINA DÖNDÜ'
 
"Sayın Kılıçdaroğlu,  Cumhurbaşkanımız o gece her saniye milletiyle beraberdi. Peki o gece siz  neredeydiniz, bunun cevabın verin, siz neredeydiniz? Darbe oldu, CHP Genel  Merkezi FETÖ'cülerin ağlama duvarına döndü. Mağdur edebiyatıyla her fırsatta  FETÖ'cülere moral veriyorsunuz."
 
'TÜRKİYE'NİN BİRLİĞİ, BERABERLİĞİ İÇİN TEK BAŞINA İKTİDAR  ÇIKARMASI LAZIM, HER SEÇİMDEN'
 
"Türkiye'nin birliği, beraberliği, gelişmesi için,  2023 hedeflerini gerçekleştirmesi için, bölücülerle FETÖ'cularla iç ve dış  düşmanlarla zafiyete düşmeden mücadele etmesi için, güçlü tek başına iktidar  çıkarması lazım, her seçimden. Bunun da yolu başkanlık sisteminden geçiyor."
 
'ASIL BAŞKANLIK GELMEZSE TÜRKİYE'NİN BÖLÜNME RİSKİ VAR'
 
"Başkanlık gelirse Türkiye bölünür'. Asıl başkanlık gelmezse Türkiye'nin bölünme riski var. Başkanlık üniter yapıyla olacak. Başkanlık demek federasyon demek değildir " dedi.
 
'BAŞKANLIK ÜNİTER YAPIYLA GELECEK'
 
"Buradan açıkça  söylüyorum. Başkanlık üniter yapıyla olacak. Yani başkanlık demek federasyon  demek değildir. Federasyon olan yerler de var, olmayan yerler de var. Türkiye'de  başkanlık sistemi 780 bin kilometrekare vatan toprağının bir karışının bile  bölünmediği, ayrıştırılmadığı, tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet  ülküsünün, ilkesinin esas alındığı bir sistemdir. Bir kere bunu bir kenara açık  ve net koyalım. Hiç kimse başkanlık, eyalet sistemini getirecek, başkanlık  bölünme getirecek diye tezviratlarda, yalan yanlış beyanlarda bulunmasın."
 
'BAŞTA MHP OLMAK ÜZERE CHP'DEN DE DESTEK BEKLİYORUZ'
 
"Millet iradesi, en üstün iradedir. Millet  iradesinin üzerinde hiçbir irade yoktur. Ne vesayetçiler, ne darbeciler ne de  başkaları... Herkes millet iradesinin önünde şapka çıkarmaya mecburdur.  Demokrasilerin olmazsa olmazı da odur. Başkan da millet iradesine tabidir, meclis  de millet iradesine tabidir, yargı da millet iradesine tabidir dolaylı olarak.  Başkanlık sistemiyle ilgili bu konu önümüzdeki günlerde inşallah bütün  ayrıntılarıyla, bütün kapsamıyla, enine boyuna konuşulacak ve bu noktada aklı  selim, doğru olan, yanlış bilinen doğrular da bu şekilde vatandaşımıza  anlatılacak. Bunun için AK Parti'nin tek başına başkanlık ve yeni anayasa veya  değiştirilen anayasayı meclisten geçirip milletin önüne getirme şansı, imkanı  yok, sayımız itibarıyla. O yüzden meclisteki diğer partilerin başta MHP olmak  üzere, CHP'nin de bu dönüşüme destek vermesini bekliyoruz. İstiyoruz ki katılım,  uzlaşma olabildiğince yüksek oranda olsun. Bu şerefe Türkiye'yi gelecek kuşaklara  taşıyacak bu onuru, hep birlikte yaşayalım."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bülent gezgin 6 yıl önce

Allah Allah, bu malın ülkenin bölündüğünden, hatta kendileri tarafından 36 etnik gruba ayrıldığından haberi yok. vah zavallı vah.