Başbakan Erdoğan\'ın villası için kıyak düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yargının iptal kararına rağmen Küçük Çamlıca sırtlarındaki 85 bin metrekarelik yeşil alana inşaat izni verdi. CHP’liler konuyu tekrar yargıya taşıdı. Ancak inşaat şirketi yargı kararını beklemedi ve harfiyata başladı. İşte başından sonuna kadar skandallarla dolu o süreç:

Park ve yeşil alandı

Arazinin 22 bin 693 metrekaresi yeşil alan, 15 bin metrekaresi belediye hizmet alanı ve 5 bin metrekaresi ise yol alanı olarak planlandı.
CHP ’li meclis üyeleri Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararını mahkemeye taşıdı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi imara açılan alan kadar yeşil alan ayrılmadığı, planın uygulanması durumunda telafisi güç zararlar doğacağından şehircilik ve planlama ilkelerine aykırılığı gerekçe göstererek planın yürütmesini durdurdu.

İnşaat izni iki kat artırıldı
Mahkeme kararı üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girdi. Yapılan başvuruyu değerlendiren bakanlık makam oluru ile bir ay içinde hem 1/5000 ölçekli Nâzım İmar Planı hem de 1/1000 ölçekli uygulama imar planını yaptı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı plan tadilatında ‘konut alanı’ (arazinin yarısı olan 42 bin 500 metrekare) üzerinden inşaat hakkı vermek yerine emsali arttırmadan arazinin tamamını hesaba katarak 85 bin metrekare brüt alan üzerinden araziye 17 bin metrekare inşaat hakkı verdi.
Bununla da yetinilmedi, çatı eğimi yüzde 33’ten yüzde 45’e çıkartıldı. 6.50 yüksekliği kaldırılıp yüksekliği belli olmayan 2 kat sınırı getirildi. Böylece inşaatta çatı katının önü açıldı. Belediye hizmet alanı kaldırılıp rekreasyon alanı eklendi. Rekreasyon alanının altına 15 bin metrekare otoparka izin verildi. Plan, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkartıldı.

Plan askıdayken CHP’li Meclis üyeleri, bakanlığın yaptığı plana itiraz etti. CHP’li Doğan Tekel, itirazında arazinin 1. Derece Sit Alanı ve Park ve Dinlenme Alanı olarak işlenmesini talep etti. Talebi kabul görmedi.

“Emri Başbakan verdi”
Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın araziyle ilgili yaptığı son imar değişikliğini yargıya taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi CHP’li Doğan Tekel, mahkeme kararı beklenmeden arazide inşaatın başlamasını skandal olduğunu belirtti.

Sözcü.com.tr’ye konuşan Tekel Başbakan’ın burnunun dibinde yapılan inşaattan haberdar olmasının imkansız olduğunu kaydederek ”Başbakan’ın emriyle, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın marifetiyle İstanbul’da bir çevre cinayeti işleniyor” dedi.
Türkiye’nin köklü inşaat şirketlerinden Mesa’nın hukuku yok sayarak Çamlıca’da bir projeye imza atmasının doğru olmadığını belirten Tekel, “Başlatılan harfiyat çalışmaları derhal durdurulmalı, yargı kararı beklenmeli” diye konuştu.

350 milyon dolarlık rant
Mesa İnşaat araziyle ilgili 115 daireden oluşan bir villa projesi pazırladı. Mesa İnşaat’ın Çamlıca projesinde fiyatlar 1 milyon 440 bin dolardan başlıyor ve 6 milyon 930 bin dolara kadar yükseliyor. Proje satış değerinin 350 milyon liraya ulaşacağı dile getiriliyor

sözcü

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.