Başbakan Erdoğan: Birileri haşhaşı fazla kaçırmış olabilir

Erdoğan: Birileri haşhaşı fazla kaçırmış olabilir
Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, "Birileri şantaja boyun eğmiş olabilir, birileri haşhaşı fazla kaçırmış olabilir ama biz yılmadan korkmadan bu çetenin üzerine gideceğiz" dedi.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

Kutlu Doğum Haftası önceki gün İstanbul'da binlerce kişinin katılımıyla güzel bir merasim gerçekleştirildi. Bu yıl diğer bazı kurumlarımız da Hz. Peygamber'i çeşitli etkinliklerle hatırlatıyorlar. Tüm beşeriyet Hz. Peygambere mecburdur. 

Hafta sonunda İstanbul'da önemli bir yatırımın açılışını gerçekleştirdik. Ambarlı Atık Su Arıtma Tesisi. İstanbul'un sularının yüzde 98'i atık su tesislerinden geçiyor. Haliç'te şimdi 47 çeşit balık var.

İstanbul'da nüfus artıyor, çöpler artıyor. İstanbul'da bu büyümeye rağmen İstanbul geriye gitmiyor, güzelleşiyor. Mahalli seçimlerden hemen 13 gün sonra büyük bir açılış törenini gerçekleştirmiş olmak bir şeyi ortaya koyuyor: Durmak yok yola devam.

"AK PARTİ'NİN FARKINI ORTAYA KOYACAĞIZ"

Yeni göreve gelen arkadaşlarımız çok hızlı şekilde kollarını sıvadılar, hazırlıklarına başladılar. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde genel merkez olarak belediyelerimizi mercek altına alacağımızı söylemek isterim. Belediye başkanlarımızı her aşamada takip edecek, hata yaptıklarında uyarılarımızı belirteceğiz. Yeni bir anlayışla daha dinamik ve şeffaf bir yönetimle AK Parti'nin farkını ortaya koyacağız. 

AK Parti MKYK'da görevler kolay değil ama o nedenle de heyecan verici. Bu değişikliklerin de hayırlı olmasını temenni ediyorum .

Bölgemizde çok önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Suriye'de 200 bini aşkın ölüm ve zulüm devam ediyor. Mısır'da 529 idam ile dünya gündeminde sıcaklığını koruyor. Aynı şekilde Ukrayna'da önemli gelişmeler yaşanıyor. Biz de Azerbaycan'a yaptığımız ziyaret ile dış ilişkilerimizi artırdık. 

"DÜŞMAN GELSE BÖYLE NAMERTÇE DAVRANMAZDI"

Seçim öncesinde hükümetimizi içeriden olduğu kadar dışarıdan da saldırılar oldu. İçeride çözüm sürecine, ekonomiye saldırı yapılırken dışarıda da itibarımıza saldırılar yapıldı. İçeride algı operasyonları yapılırken dışarıda da pararlel organizayonlar gerçekleştirildi. 

Bu ülkenin kurumlarına yerleşmiş çete mensupları kendi ülkelerine terörist yaftası yapıştırmak için bunu yaptılar. İnanın düşman gelse böyle namertçe davranmazdı. Bu ülkenin bazı yargı ve emniyet mensupları kendi ülkelerine bu ihaneti yaptılar. Bu operasyon hala devam ediyor. Suriye'deki kimyasal saldırı ile Türkiye arasında bir bağlantı varmış gibi asılsız iddialar ortaya atıldı. Bunun dışında da ihanet girişimleri sürüyor. AB içinde Türkiye'yi hiç tanımayan kesimler nezdinde kara propaganda yapıldı. ABD'de de yapıldı, yapılıyor. Biz tüm bu ihanet ve taarruz girişimlerini bu çevrelere acıyarak izliyoruz.

"YÜRÜTME OLARAK YARGIDA TUZUN KOKMASINA MÜSADE ETMEYECEĞİZ"

Birileri haşhaşı fazla kaçırmış olabilir. Ama biz sonuna kadar bu hukuksuzluğun takipçisi olacak yılmadan ve geri adım atmadan bu çetenin üzerine gideceğiz. Suç işleyenler er ya da geç yargının karşısına çıkacaklar. Suça göz yumanlar, açık delillere rağmen suçun üzerini örtenler bunun hesabını yargı önünde verecekler. Devletin koridorundan çeteleri nasıl kovduysak kimsenin şüphesi olmasın adliye koridorlarından da o çeteleri şebekeleri kesinlikle temizleyeceğiz. Yasama, yürütme olarak yargıda tuzun kokmasına müsade etmeyeceğiz. 

"CHP, MHP KENDİ TABANLARINA BUNUN HESABINI VERECEK"

30 Mart seçimlerinden sonra şu salı günkü grup toplantıları da olmasa herhalde konuşacak bir şeyleri yok. Yapay gündemler bu üç partinin de seçimin sonuçlarından kaçmalarına çare olmayacak. Vatana ihanet içindeki paralel yapı ile işbirliği yapmanın bir bedeli olmalıdır. CHP, MHP kendi tabanlarına bunun hesabını verecek. Bu ihanetin üzerinin örtülmesine göz yummayacağız. 12 yıl boyunca biz eser ürettik, onlar sadece ve sadece gerilim üretti. Her seçim sonrasında bizden gerilimi düşürmemizi istediler, biz de gereken adımı attık. Biz büyükğü olgunluğu gösterirken muhalefetten aynı olgunluğu göremedik. Üç kez görüşme talebimiz olmasına rağmen MHP evet demedi. Peki kim gerilimin tarafı?

"AK PARTİ'Yİ TUZAĞA DÜŞÜRMEK İSTİYORLAR"

Kusura bakmasınlar, biz bir yanağına tokat atıldığında öbür yanağını uzatanlardan değiliz. Bu nasıl hesap, kazanan biziz ama adeta özür dilememizi bekler gibi. balkon konuşması yapmamızı bekliyorlar. Üretilen yapay gündemler AK Parti için kurulmuş bir tuzaktır. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. Cumhurbaşkanlığıseçimlerine de 2015 genel seçimlerine de sükunet içinde ve demokratik kültürle gidilmesini istiyoruz. 

"İLKELİ DURUŞUMUZU MUHAFAZA EDECEĞİZ"

Önümüzde 4 ay var. 4 ay içinde ilkeli duruşumuzu onurlu ve omurgalı duruşumuzu muhafaza edeceğiz. Siyaset omurgalı duruş gerektirir. İlkeli duruş gerektirir. Geçmişte olduğu gibi seçimin krize dönüşmesine izin vermeyeceğiz. 17 Aralıkta bir senaryo yazdılar. O senaryonun yazarlarının piyonlarının maşalarının bugün ne halde olduğunu herkes gördü. Cumhurbaşkanlığ seçimlerine dört ay kala da bayat senaryolara başvuranlar milletten gereken cevabı alırlar. Cumhurbaşkanlığı seçimleri hep sancılı oldu. Türkiye'ye çok ağır bedeller ödetti. Biz bunu sona erdirmek için Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini sağladık. Tarihimizde ilk kez Cumhurbaşkanı halkın oyuyla seçilecek. 10 Ağustos'ta 24 Ağustos'ta ikinci tur olarak YSK karara bağladı. Geçmişte olduğu gibi bugün de seçimlerin bir krize dönüştürülmesine bedeller ödetilmesine izin vermeyiz. Bu süreci suhuletle götüreceğiz. Ekonomi ve demokraside risk oluşmasına mahal vermeden belirsizliğe mahal vermeden bu süreci tamama erdireceğiz. 

"BİZ FAİZ LOBİSİNE MİLLETİMİZİ SÖMÜRTTÜRMEYECEĞİZ"

Bizden önceki dönemleri düşünün. Seçim yılında ekonomi altüst olurdu. Sağa sola herşeyi saçarlardı. Bizde hamdolsun böyle bir şey olmadığı gibi bu yıl iki seçim olacak ekonomi sürekli tırmanışta. Çünkü yere sağlam basıyoruz. Bazı eksiklerimiz var. Onları da bu arada kesinlikle çözeceğiz. Bizler faiz lobisine milletimizi sömürtmeyeceğiz. 

"MUHALEFET ARTIK TÜRKİYE'Yİ KUCAKLAMALI"

TBMM'nin açılışının 100, yılına yaklaşırken bizim artık lik meclis ruhunu egemen kılmamız kaçınılmaz zarurettir. Biz artık muhalefetin Türkiye'yi kucaklaması lazım. şiddet, terörü teşvik edenler asla Türkiye'nin hayrına hareket edemezler, gerilim siyaseti Türkiye'ye hiç fayda sağlamaz. 12 yıl içinde köklü reformlar yaptık. Biz milletimizi kucakladık, bağrımıza bastık. Yenilgiler yetimdir, unutmayın zaferlerin ise sahibi çoktur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.