Başbakan Davutoğlu Veda Konuşması Yapıyor-Canlı
 AKP MYK'sı sona erdi. MYK toplantısı 35 daikika sürdü. AKP tarihinin en kısa süren MYK'sı oldu. AKP Olağan üstü kongresine 22 Mayıs'ta gidecek.
Başbakan Davutoğlu'nun açıklamasını canlı olarak aktaracağız.

Davutoğlu açıklama yapıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dünkü görüşmenin ardından yapılan AK Parti MYK toplantısının ardından açıklama yapıyor. AK Parti Genel Merkezi'nde basının karşısına geçen Davutoğlu, şunları söyledi:

Son 25 yıldır modern tarihin geçirmekte olduğu süreçteyiz. Bu 25 yıllık tarihte bir akademisyen, başbakan başdanışmanı hizmetinde olmak benm için en büyük gurur vesilesi olmuştur. Allah bu hizmetlerimizin vesilesini versin niyazında bulunarak huzurunuza çıkmış bulunuyorum. 

28 Ağustos 2014'te kurucu liderimizden kutsal bir emaneti devraldım. Devralırken orada yaptığım konuşmada vurguladığım hususları, hep kendime şiar edindim. Bugün geriye dönüp baktığımda bu hususlardan hiç ayrılmadığınmı, hayata geçmesi için canla başla çalıştığımı bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Bugün geldiğimiz noktada milletimizle kanaatlerimizi paylaşmak gerektiği kanaatindeyim. Bu yaklaşık 20 aylık süreç üç sürece ayrılabilir. Bu dönemin en önemli meydan okuması bir bütün olarak gösterdi ki, karizmatik liderlerden sonra bir boşluk doğar ve partiler yavaş yavaş özelliklerini kaybetmeye başlar. 

Kendime tayin ettiğim en önemli husus, AK Partimizin birliğinin beraberliğinin muhafazasıdır.  O günleri hatırlayın 3 dönemliklerle ilgili tartışmalar yapılıyordu. O güden bugüne tek bir istifa olmamış, bu önemli bir meydan okumaydı. Geçmiş ANAP, Doğru Yol tecrübelerini bilenler....

62. hükümet döneminde ikinci hedefim ülkeyi suhuletle seçime götürmekti. Paralel yapı faaliyetleri, Suriye'de ortaya çıkan birçok husus meydan okumayı beraberinde getiriyordu. 62. hükümetimiz 7 Haziran seçimlerine suhuletle ülkeyi götürdü. 

Üçüncüsü başbakan olduğumdan beri bir meydan okuma vardı. 6-7 Eylül Kobani olayları. Hem bu olayların üstesinden gelmek hem de söz konusu olabilecek tehditlerle ilgili kapsamlı tedbirleri uygulamaya koymak. 

Yatırımların sürdürülmesi ve ekonomik gelişmelerin kazanımlarının muhafazasıydı. Osmangazi Köprüsü... Hiçbir yatırım geride kalmamış, aksama söz konusu olmamıştır. O dönemde ilan ettiğimiz 25 öncelikli programla da ekonominin çerçevesi çizilmiştir. 

İkinci dönemimiz en kritik dönemimizdi. 7 Haziran-1 Kasım arası. Partimizin mecliste çoğunluğu alamaması sebebiyle puslu havayı seven bütün çakallar ortaya çıkmıştı. 7 Haziran'da partimizde 'yeniliyor muyuz' kaygısı vardı. Partimiz yetkililerine hitaben bir hedef olarak şunu söyledim: 'Başınızı dik tutun, hiçbir mensubumuzun başını öne eğmesini istemiyorum. Bugün AK PArti'nin yeniden atılım yapacağı gündür. Atılacak bütün adımları gözden geçirdik. 7 Haziran'da seçim neticesi dolayısıyla başımızı öne eğdirecek hiçbir şey yaşanmadı. Ve yine 7 Haziran'da burada verdiğim sözle bu ülkeyi bir saniye bile hükümetsiz bırakmam sözü vermiştim. Kaos bekleyenleri boşa çıkarttık. 

Suruç saldırısı günü, hemen arkasından başlayan DEAŞ, DHKP-C saldırıları ülkemizi kapsamlı neredeyse bir  savaş ilanıyla karşı karşıya bıraktı. Bütün güvenlik birimlerimizi net olarak şu talimatı verdik ve devlet kayıtlarına geçirdik: Madem ki Türkiye'ye savaş ilan edilmiştir, ülkemizin bütün vadileri, şehirleri, köyleri terörden temizleninceye kadar mücadele edeceğiz. Bugüne kadar hiçbir taviz vermedik, inşallah önümüzdeki dönemde de AK Parti iktidarları buna devam edecek. 

Ülkeyi Ankara'daki terör saldırılarına rağmen 1 Kasım'daki seçimlere suhuletle götürdük. Gurur duyacağımız bir tablo ortaya çıktı.

Yeni bir dönem ve hukuk oluştu. İlk karar şuydu, 3 ayda bütün vaatlerimizi hayata geçireceğiz. Şimdi hesap makamında olan bir vatandaş olarak 3 aylık dönemde bütün vaatlerimizi hayata geçirmiş olmanın gururu ve huzurunu yaşıyorum. Bakanlarımıza ve meclis grubumuza teşekkürü borç biliyorum. 

7 Haziran ve 1 Kasım öncesi 81 vilayeti gezerek seçim vaadi olarak verdiğim hiçbir söz yarım kalmamıştır.  İnşallah sivil bir anayasa için de kurullar oluşturduk, gerekli adımları attık. Muhalefet liderleriyle görüştük, uzlaşma kurulları oluştu. Partimizde çalışmalar yapıldı. Bizzat benim başkanlık ettiğim çalışmalalra sivil ve özgür bir anayasa için zemin oluştu. 


Türkiye'nin birçok ilçesinde Aralıktan itibaren operasyonlar başladı. Bu operasyonlar büyük bir başarıyla yürütüldü, yürütülüyor. 

Türkiye bugün bütün ekonomik verilerde sağlıklı işaretler veriyor. Son derece parıltılı bir bahar dönemi yaşıyoruz, Allah ekonomimizin bereketini artırsın. Özellikle dün akşam aldığımız karar nedeniyle ekonomimizin istikrarıyla oynamaya kalkmasın. Hiç kimse şüphe de etmesin. Önümüzdeki 4 yılı tamamlayacak güçlü AK Parti hükümetleri devam edecektir. 


Dış politikramızın temel sütunlarını harekete geçirmek ve güçlendirmek için de çabalar sarf ettik. AB-Türkiye zirvesi 23 yıl sonra yeniden gerçekleşti. O günden bugüne yürüyen çalışmalarla mülteci geçişi son günlerde 10'lu rakamlara düştü. En önemli hedeflerimizden biri de vize muafiyetiydi, inşallah tamamlanacak. AB Komisyonunun dün aldığı karar çerçevesinde de önemli bir aşamaya gelmiş bulunuyor. Önemli zirveler gerçekleşti: G20 Zirvesi, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi bunlardan bazıları...

Sayın cumhurbaşkanı 'emanetçi cumhurbaşkanı istemiyorum' demişti

Sayın Cumhurbaşkanımızdan görevi devralırken güçlü cumhurbaşkanı güçlü başbakan prensibi geçerliyidi. Ben bu prensibe uyarak gece gündüz çalıştım. Sayın Cumhurbaşkanı 'emanetçi bir başbakan istemiyorum' demişti. Doğru bir tavırdı. Ben emaneti üstlendim ama hakkını vermek için gece gündüz çalıştım. Temel ilkelerimin başında partimizin korunması geldi. Hiçbir yerde herhangi bir il ve ilçe teşkilatı atamasında dahi şahsi bir müdahalem olmamıştır. 12 yıl nasıl olduysa öyle olmuştur. Partiler gelenekleriyle yaşar, partimizin geleneklerinin yaşatılmasını asli unsur olarak gördüm ve buna sadık kaldım. " 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hüseyin albay 5 yıl önce

sayın başbakan başa geldiğinden beri hep birilerinin gölgesi oldun,bir hakan fidanı vekil bile yapmaya gücün yetmedi,adaylar tepeden hazırlandı,bakanlar kurulu tepede şekillendi,myk denilen üst kurul tepeden oluşturuldu,belli,ki ben enredeceğim sen yapacaksın dendi,sen hemen dürüst ol,haksızlığa karşı gel ama bunları yapamazsın,senin ne şeffaflığını dinlerler nede dürüstlüğünü,maalesef akp parti̇ yeri̇ne bi̇r örgüt olarak yöneti̇li̇yor.